חיפוש מתקדם
בחר/י נושא

סוג אטרקציה

סוג לינה

סוג הסעדה

סיור בדרך השדות

סיור משפחתי, חוויתי ב”דרך השדות” ·

עונה מומלצת : כל השנה (בחודש מרץ פריחת אירוס הנגב)

אזור / יישוב סמוך : גבולות – צאלים ·
דרגת קושי : קל ·
ילדים: מתאים לכל המשפחה. ·
משך הטיול : שעה (לא כולל ביקור באתרים, או סיור מודרך).

תאור המסלול : מתי בפעם האחרונה התרגשתם מחקלאות , מהריחות והטעמים , מהצבעים , האדמה והאופק ? נתיב הטיול מציג למטיילים את העולם שמאחורי הירקות , הפירות והפרחים שנמצאים על המדף במרכול .
כאן תלמדו שיש סברס בלי קוצים , שהקובו הוא גם גידול אקזוטי ולא רק גדר חיה , שהאננס לא גדל על עץ ורוקט הוא שם של ירק לסלט . את החיטה קוצרים ולא קוטפים ושהוצאת תפוחי אדמה או בטטות זאת לא עבודה קלה . שיש אלפי דונם פרי הדר , שעגבניות שרי גדלות בחממות ואת צמחי התות שותלים בתעלות תלויות בגובה של מטר .

אז איך מגיעים ? נוסעים על כביש 222, עד הכניסה לקיבוץ צאלים , לפני שער הכניסה פונים ימינה ומתחילים בנסיעה לכיוון מערב (לכיוון קיבוץ גבולות).
לפני היציאה לדרך מומלץ לעצור ליד שלט ההסבר, לקחת מפה מתיבת המפות המצויה במקום ולהיצמד לשביל הכתום המסמן את הדרך.
מיד עם תחילת הדרך נעבור בשדות חקלאיים רבים, נחלוף על פני השורות הישרות הזרועות בוטנים או העגלות העמוסות גזר כתום ומכל עבר נראים סימניה של החקלאות נטייל לצד שדות פלחה ושלחין, תפוחי אדמה, בטטות, גזר, בוטנים, צנונית, חיטה ועוד.

זכרו, החממות, הפרדסים, השדות החקלאיים וכל היופי סביב הם מקור פרנסה עבור החקלאים – אתם מוזמנים לטייל, לראות ולהתרשם, לעצור לצד הדרך וליהנות ממראה העיניים בלבד!!!
חל איסור מוחלט על איסוף או קטיף של תוצרת חקלאית.

עם זאת מומלץ בחום לתאום הדרכה מראש, המשלבת את סיפורה של החקלאות יחד עם הרבה חוויות , הפעלות וטעימות להלן מספרי טלפון לקבלת הדרכה ומידע : תיירות צאלים – 052-3575271, שביל הסלט: 052-8535442

לאחר נסיעה מעניינת לאורך הדרך, נפגוש, בערך במחציתה, כק”מ וחצי לפני מצפה גבולות, בגבעה נישאה וממנה תצפית נוף נהדרת על המרחב כולו , בימים בהירים ניתן לראות מזרחה את העיר ובאר שבע , בכיוון צפון את העיר אופקים ומדרום לנו ניתן להבחין באופק הרחוק בג’אבל הלל שבסיני. אם אתם מטיילים בחודש מרץ – מצפה לכם הפתעה על הגבעה ולמרגלותיה – פריחתו של אירוס הנגב!
האירוס הוא צמח עשבוני רב שנתי ובעל פקעת. אירוס הנגב שייך לקבוצת אירוסי ההיכל. מדובר במין אנדמי לנגב, כלומר – המקום היחיד בעולם שבו אפשר למצוא אותו הוא בישראל. גובה הצמח 40- 20 ס”מ , הפרח ענק, בצבע סגול-כחלחל-שחור, והעלים צרים וקשתיים.

עוד הפתעה מעניינת יכולה להיות למטיילים בעונות נדידת הציפורים אז אם יתמזל מזלכם תוכלו להבחין בלהקות העגורים או החסידות הממלאים את השדות בדרכם אל ארצות מוצאם באביב, או אל ארצות החום בסתיו.

נמשיך בנסיעה קצרה ונגיע אל מצפה גבולות , אחד משלושת המצפות שעלו לקרקע בשנת 1943, האתר בנוי מלבני בוץ ומשחזר את ימיו הראשונים של היישוב . מומלץ לבצע סיור באתר המציע פעילות חווייתית למשפחות וילדים.
לאחר ביקורנו באתר נחזור אל דרך השדות ונמשיך בנסיעה מערבה אל כיוון מכלול היישובים של חבל אבשלום ככל שנתקרב אל גוש המושבים נבחין בשינוי באופי הגידולים ולמעשה נגיע אל ההיי טק של החקלאות בחממות הרבות שנפרשות לפנינו .

בחבל שלום אתרי תיירות ומורשת המאפשרים ביקור וחוויה נוספים. חוות הקקטוסים בתלמי יוסף,תצפית על מאגר הילל,אנדרטת אוגדת הפלדה, דנגור (נירים הישנה), הדיונה הגדולה (לבעלי 4*4) ועוד.

bnei_shimonshikmashaar_hanegevmerhavimeshkolsdot.negevhof ashkelon