חיפוש מתקדם
בחר/י נושא

סוג אטרקציה

סוג לינה

סוג הסעדה

אנדרטת אוגדת הפלדה

נתונים כלליים:

סוג הסיור: תצפית , אפשרות לסיור קצר.
זמן המסלול: בין שעה לשעה וחצי
רמת קושי: נמוכה
שירותים: אין.
נקודות אפשריות לארוחה: 8 שולחנות בכניסה לאתר

דרכי הגעה:יוצאים דרומה על כביש 232 לכיוון מעבר גבול רפיח לאחר כ 21 ק"מ מגיעים לצומת אבשלום (צומת "הפתחה") ממשיכים הלאה עוד 2 ק"מ ופונים שמאלה לפי השילוט החום המכווין לאנדרטה. לאחר ק"מ נוסף תזהו את הכניסה לאתר בין שדרות של דקלים.
סיור: נקודת התחלה וסיום: נק' התחלה אנדרטת אוגדת הפלדה, נק' סיום – כביש הגישה למחנה אמיתי אתר "קירות ימית".
ב-WAZE – אנדרטת הפלדה

פרטים על האתר:
אנדרטה לזכר נופלי אוגדת הפלדה בקרבות רצועת עזה וסיני במלחמת ששת הימים, הכוללת נק.תצפית ממנה ניתן לראות את משולש הגבולות מצרים, ישראל ועזה. מה אפשר לראות ולשוחח עליו- כיצד נוצר הגבול ב 1906, מלחמת העצמאות, מלחמת ששת הימים, יום כיפור, התיישבות ציונית בסיני, התיישבות ציונית בנגב המערבי, נסיגה מסיני, התנתקות וחידוש התיישבות, חקלאות, יישובי ספר, התמודדות עם אתגרים, חיים משותפים של אזרחים וצבא, פינוי ימית, הקמת חבל שלום.

סימון מסלול: אין
שעות פתיחה: פתוח כל השנה בכל שעה

תחנה ראשונה-לוחות ההנצחה למרגלות האנדרטה.
רקע על האנדרטה:

אוגדת הפלדה (אוגדה 84) הייתה אוגדה צה"לית שלחמה במלחמת ששת הימים בצפון סיני בפיקודו של אלוף ישראל טל. האוגדה כבשה את מתחמי פתחת רפיח ולאחר מכן פרצה לצפון סיני והגיעה ראשונה לתעלת סואץ. האוגדה הייתה מורכבת משתי חטיבות שריון (חטיבה 7 וחטיבה 60), צנחנים (חטיבה 35) וכוחות הנדסה וארטילריה.

האנדרטה תוכננה על ידי ישראל גודוביץ. היא נחנכה במרכז העיר ימית שבפתחת רפיח ב-5 ביוני 1977, במלאת עשר שנים בדיוק למלחמה. במרכז האנדרטה ניצב מגדל בגובה של 25 מטרים ובתוכו מדרגות עליהן ניתן לטפס עד למרפסת שממנה תצפית יפה על הסביבה. מסביב למגדל נמצאים 400 עמודי בטון (בימית היו רק 295) שעל חלקם חלקי רכב שריון או נשק אחר, כמעין עדות אילמת לפיצוצים ולתוצאות הלחימה כאשר חלקי הכלים הצבאיים מתפזרים סביב. לפני האנדרטה מוצגים לוחות עם סמלי היחידות שלחמו באוגדה ורשימת הנופלים.

העמודים באים לסמל את עמוד האש ההולך לפני המחנה: 'וה' הולך לפניהם יומם בעמוד ענן להנחתם הדרך, ולילה בעמוד אש, להאיר להם ללכת יומם ולילה' (שמות יג כא) ואת סמל העמוד ביהדות: 'במקום עמודו של עולם אתה עומד' (שמות רבה ב).

האנדרטה סימנה את הכיכר המרכזית של העיר ימית. עם פינוי סיני במסגרת הסכם השלום עם מצרים, נהרסה האנדרטה, לא לפני ששהו עליה אנשי 'גוש אמונים', שהתבצרו על המגדל הגדול; אנשים אלה, ובראשם צחי הנגבי, היו חלק מהתנועה לעצירת הנסיגה בסיני. הם שהו על האנדרטה החל מ-1 באפריל 1982 ועד 23 באפריל, תוך כדי שנאבקו בחיילי צה"ל שניסו לפנותם, תוך כדי שימוש בשמן, קצף ומים. לבסוף, הצליחו חיילי צה"ל להוריד אותם, על אף המדרגות השבורות ולקחת אותם למעצר. פינוי העיר הושלם יומיים אחר כך. מיד לאחר מכן נבנתה שוב במקום הנוכחי בכרם שלום, שם נחנכה ב-15 ביוני 1982.

ניתן להשמיע את השיר שנכתב על האוגדה, אותו שר אריק לביא- כמו גם את ההקלטה של האלוף ישראל טל ז"ל ביום השני לקרבות אחרי ההבקעה של מתחם רפיח: https://youtu.be/5Z1e9g-AmPo (אריק לביא רפיח)

https://youtu.be/ayQTp-glkn8 (האלוף טל נותן תמונת מצב לאחר יום הקרבות הראשון) ההקלטה חזקה ומעבירה מסר ברור של גבורה ותחושת קרב, כאשר ברקע שומעים גם את הירי.(ראה נספח עם סיפורו של צחי הנגבי).

תחנה 2- תצפית מראש האנדרטה
כדי לעלות למרפסת התצפית, ניכנס אל תוך האנדרטה ונטפס כ 180 מדרגות.
הנוף הנשקף מראש האנדרטה הוא של חבל ארץ צחיח שהפך בזיעת אפם של מתיישבים לחבל פורח ומניב בכמות ואיכות יוצאי דופן.

צפון– ניתן לראות את פאתי העיר רפיח ולאחריה את ח'אן יונס המרוחקת יותר, מגמה לפני נראה את קיבוץ חולית המתחדש . נפנה מעט מערבה ונראה את המגדל המזדקר משדה התעופה של רפיח- דהניה ומגמה לפניו את קיבוץ כרם שלום.

דרום מערב- קרוב מאד לחוף הים בין רפיח לאל עריש שוכנות הריסות העיר ימית, ששימשה כמרכז לחבל ימית. לאחר התלבטויות רבות בממשלה ובמערכת הבטחון הוחלט ב 1971 להקים יישובים אזרחיים בפתחת רפיח שישמשו כחיץ בין רצועת עזה לסיני. היישוב הראשון, מושב שדות, קם ב-1971. חמש שנים לפני הקמת העיר ימית עצמה. בחבל ימית הוקמו ברבות השנים היישובים: ימיתעצמונהנתיב העשרהשדותדקלהפריאלפרי גןתלמי יוסףאוגדהניר אברהםנאות סיניחרוביתחצר אדרסופה,אבשלוםחולית. כן הוקם בחבל ימית שדה התעופה הצבאי איתם. לאחר הפינוי ב 1981 עברו לחבל ארץ זה בו אנחנו נמצאים, המשתרע מסביב לאנדרטה, היישובים סופה, חולית (קיבוצים), פרי גן, אבשלום ותלמי יוסף. אליהם הצטרפו מושב יבול שצבר לתוכו מתיישבים מחבל ימית, מושב דקל שניבנה על בסיס יוצאי העיר ימית (במרכז המושב נבנתה רחבה שהועתקה ממרכז העיר). כ 20 ק"מ צפונה נבנה המושב עין הבשור על ידי אנשי שדות, אוגדה ואחרים. אנשי נתיב העשרה עברו לאזור שבין פאתי עזה הצפוניים וקיבוץ יד מרדכי.

מערב– הגבול עם סיני, מעבר הגבול כרם שלום/רפיח, מגמה לפני כן- כ 500 מטר מחנה אמיתי (בעבר היה האחזות נח"ל שהוקם ב 1984והיום בסיס חמוש ובסיס גדס"ר בדואי)
שימו לב למעגלים הירוקים-מה זה, ומה פשר העיגול? (אלו למעשה שדות המושקים על ידי קו נוע מחוגה, שיטת השקייה אוטומטית).
נמשיך לכיוון דרום נראה במרחק את היישובים היהודיים הטריים ביותר שהוקמו בארץ ב 2008, בני נצרים, נווה ושלומית. כולם נבנו על בסיס תושבי גוש קטיף שעברו לכאן מיד לאחר ההתנתקות, התיישבו בתחילה במושבים יבול ויתד אותם אנו רואים ממש קרוב- יבול מולנו ויתד לשמאלנו. ורק ב 2009 החלו לבנות את ישובי הקבע והחלו לאכלסם במהרה.

נמשיך מעט מזרחה ונוכל ביום טוב לראות את אופקים ובאר שבע במרחק ולפניהם קרובים יותר קיבוץ גבולות- היישוב הראשון שהוקם באזור ב 1943, מושבי גוש צוחר, ניר יצחק, סופה, שדי אברהם, תלמי יוסף, דקל, אבשלום. ממש קרוב אלינו נוכל לראות מאגר קטן ואת מתקן טיהור השפכים, האוגם אליו את מי השופכין של כל המועצה ומטהר אותם לרמה שיתאימו לחקלאות.

מועצה אזורית אשכול מונה היום קרוב ל16,000 תושבים, 32 יישובים ומשתרעת על שטח של 800,000 דונם- מתוכו 400,000 דונם מעובדים. זו מועצה חקלאית ומכאן מגיעה תבואה משמעותית לכל הארץ כמו גם לחו"ל. בין הגידולים בשטחים הפתוחים מפורסם החבל בתפוחי האדמה ("הדוד משה"), בטטה, גזר, בוטנים, פפריקה וחיטה. בחממות מגדלים עגבניות, שרי, פלפלים ותבלינים. כמו כן באזור שוכנות שלוש רפתות מהמובילות בארץ בתנובת החלב.

הגבול עם מצרים:
הגבול הקיים היום מתבסס על אותו קו גבול שנקבע בראשית המאה ה 20  בין המעצמות. באוקטובר 1906 הושג הסכם בין הבריטים לאימפריה העות'מאנית על קו גבול שיעבור מרפיח אל טאבה. המצרים זכו בשליטה על רוב המעיינות לאורך הקו(דרך עולי הרגל) כקציימה,עין-קאדיס וכונתילה, וכן אל-מפרק וטאבה. לעות'מאנים ניתנו ראס א-נקב ואל-קטאר(עין-נטפים),וכך הם שמרו לעצמם את השליטה על הדרך מהערבה לאום-רשרש ועקבה.

בשנת 1947,בזמן ועדת הבדיקה לחלוקת ארץ-ישראל התנהלו דיונים לגבי הגבולות בדרום. כשנודע לנציגי הסוכנות על כוונת ארה"ב, מרכז הכובד בוועדה, לתמוך בעמדת הערבים, נזעק חיים וויצמן לקיים פגישה עם נשיא ארה"ב, טרומן, בה הסביר וויצמן את חשיבות אזור הנגב לקיום מדינה יהודית עצמאית. טרומן השתכנע ומשלחת ארה"ב תמכה בסופו של דבר בעמדת התנועה הציונית.

לאחר מלחמת העצמאות, בהסכמי קווי שביתת הנשק עם מצרים בשנת 1949,נקבע קו הגבול שחפף בעיקרו את הקו של 1906,למעט באזור רצועת-עזה שנמסרה לשלטון מצרי. קו זה נועד להיות זמני, עד להסדר שלום וקביעת קו גבול סופי בין שתי המדינות.ב1967, לאחר מלחמת ששת-הימים וכיבוש סיני על-ידי ישראל, בוטל למעשה קו הגבול, אך אזור סיני היה תחת שלטון צבאי, וישראל לא סיפחה את סיני לשטחה.

התיחום הסופי של קו הגבול החל בהסכם השלום בין ישראל למצרים שנחתם ב1979. קו הגבול נקבע כקו הגבול הבין-לאומי שמוכר בין מצרים לבין הטריטוריה המנדטורית לשעבר של פלשתינה. הוקמה ועדה ישראלית-מצרית לשם קביעת הקו המדויק, והצבת אבני גבול, מאבן גבול מספר 1 ברפיח, ועד אבן גבול מספר 91 במפרץ-אילת. התעוררו חילוקי דעות בעניין מיקום הגבול באזור ראס א-נקב(מעבר עין-נטפים)ובאזור טאבה. הוויכוח עורר הדים חזקים בארץ, בייחוד על השטח בטאבה בו שכן מלון סונסטה, וכפר הנופש של רפי נלסון. לאחר בוררות בין-לאומית שצידדה במצרים הוחזרה טאבה ב1988 למצרים. כיום זהו גבול פתוח, ויש בו כמה תחנות מעבר בין שתי המדינות.

התוויית קו הגבול בין ישראל למצרים נמשכה 147 שנה,מ1841 עד 1988.הצדדים המתדיינים היו בתחילה האימפריה העות'מאנית מול מצרים, ואחר-כך מול הבריטים. בהמשך התנהלו דיונים-פנים בריטיים, ועידת החלוקה של האומות המיוחדות, ולבסוף בין ישראל למצרים, בתחילה בהסכמי שביתת נשק ולבסוף בהסכם שלום.

ראוי לציין שבזכות התעקשות התורכים במשבר 1906 על שמירת ראש המפרץ בשליטתם, זכתה ישראל במוצא לים-סוף ולאוקיינוס ההודי. כמו-כן, כדאי לשים לב לעניין התנגדות הלאומנים המצריים להכללת סיני בתחומי מצרים בזמן משבר 1906,חמישים שנה לפני הלאמת תעלת סואץ ומבצע-קדש שבא בעקבותיו.

במידה ונרצה לצאת לסיור קצר, היעדים הבאים שלנו ממערב- החורשה ולאחר מכן "קירות ימית" צמוד למחנה אמיתי.

נרד מהאנדרטה לתחנה הבאה:
תחנה 3 ייעור וחקלאות:
מערבית לאנדרטה נמצא שטח מיוער קטן ומצפון לו שדה. נתמקם במפגש בין האנדרטה/שדה/נטיעות.

קק"ל מבצעים עבודות רבות בנגב. אנחנו מכירים בעיקר את נושא הנטיעות, כמו החורשה הזו ועוד אלפים כמוה בנגב ובכל רחבי ישראל. אך באזור זה קק"ל משקיעה את רוב מאמציה דווקא בתשתיות מים ועזר לחקלאות, פיתוח מאגרי מים, סלילת דרכים ובניית מתקנים חקלאיים. אנחנו כרגע רואים מצד אחד את עבודת הנטיעות ומצד שני את המאגר עליו דיברנו. לידנו שדות פתוחים לגידול אינטנסיבי. מוזמנים לגעת באדמה איך ניתן לגדל בנגב? מאיפה המים? מה איכות הקרקע?

אזור הנגב הצפון מערבי צחיח למחצה. ככל שגדל בו המרחק מן הים, נעשים תנאי האקלים קיצוניים יותר, כמויות הגשם והלחות היחסית פוחתות, וגדלים ההבדלים בין טמפרטורת היום והלילה. אך מאחר והטופוגרפיה של האזור מתונה, אין קפיצות פתאומיות בתנאי האקלים השוררים בו.

גשמים- עונת הגשמים היא בין נובמבר לאפריל, כמו בשאר חלקי הארץ. לעתים ישנם שברי עננים הגורמים להצפות מקומיות מחוץ לעונה. אין הקבלה בין ימי הגשם בצפון הארץ לאלה שבנגב. גם עוצמת הגשם פחותה בהרבה מהצפון והמרכז. כמויות הגשם באזור הולכות ופוחתות מצפון האזור (250 מ"מ) לדרום (150 מ"מ) וממערב למזרח. גם מספר ימי הגשם (34-15) הולך ופוחת בכיוונים אלו.

כמויות הגשם השנתיות שונות מאוד משנה לשנה, והסטיות מן הממוצע השנתי גדולות. גם חלוקת הגשמים בתוך העונה משתנה משנה לשנה.

טללים- הנגב המערבי מבורך בכמויות הטל הגדולות בארץ. בגבולות נרשמו 250 ימי טל בשנה, כאשר 140 ימים מהם היו ימי טל כבד. הסיבה לכך היא, שערכי הלחות היחסית כאן גבוהים: בנירים מדדו ממוצע שנתי של 65%, כמו במרכז הארץ. ביום הלחות היחסית נמוכה, אך בלילה היא גבוהה.

הטל מתעבה בלילות הקיץ ובימים הבהירים של החורף. הוא מביא תועלת רבה לחקלאות.
טמפרטורה- נוחה מאד לגידולים מאחר ואינה משתנה באופן קיצוני לרוב.

קרקעות- ברוב המועצה המרכיב העיקרי בקרקע הינו לס. מקורו של הלס מצפון סיני ברובו, מקורו בבלייה של סלעי היסוד, שנשטפה בנחלים (עובי גרגר קטן ביותר) ולאחר ההתייבשות נישאה ברוח והשתקעה באזור. בדרום קיים מרכיב חולי גדול יותר המגיע מאזור החוף. מקורו של חול זה הינו מהרי הגרניט של מזרח אפריקה, אשר סלעיהם מתפרקים אל תוך הנילוס עד לרמה של גרגרים, נשטפים לים התיכון ומשם מוסעים על ידי זרמים אל חופי ישראל. מהחוף מסייעת הרוח בהסעה פנימה של החול, כאשר נוצר מיון גודל גרגר- מחוף הים שם נמצא גרגר גדול ועד לחלוצה שם נמצא גרגר עדין ודק יותר.

חקלאות קדומה- ראשוני בני האדם שחיו באזור התפרנסו מציד ולקט, לאחר מכן החל להתפתח גידול הצאן באזור שהתבסס על המרעה הנדיב לאורך הבשור והגרר כמסופר על בני שמעון " וילכו למבוא גדר (גרר) עד למזרח הגיא לבקש מרעה לצאנם. ומצאו מרעה שמן וטוב והארץ רחבת ידיים ובוטחת ושלווה" (דברי הימים א', ד': 39-40). כתוספת למרעה זרעו התושבים הקדומים חיטה, שעורה וקטניות אשר הושקו בשיטת הבעל-קרי על ידי גשמים בלבד. מאוחר יותר יובאו לאזור טכנולוגיות חקלאיות מתקדמות יותר ותושבי החבל החלו באגירת מים, הטיית ואדיות ובניית חוות נגר עילי ובכך הגדילו את נפח החקלאות והייצור החקלאי באזור.

חקלאות כיום- החלוצים שהגיעו לאזור ב 1943 ביקשו לבדוק האם ניתן להתיישב באזור ולהתפרנס מהאדמה. הם גילו אודות ימי הטל המרובים, כמו גם על מאגרי מים מליחים וקרקע נקייה. עם חיבור האזור לתשתית מים ב 1946 החלו לגדל חיטה, שקדים, ירקות ומעט הדרים. לאחר קום המדינה ובניית המוביל הארצי החל האזור להתפתח משמעותית מבחינת החקלאות. המגדלים הוכיחו שכאן בחול ניתן לגדל תפוחי אדמה ביבול משמעותי, כמו גם חממות עגבניות משובחות. המים המטוהרים שהחלו להגיע באיכות טובה מהשפד"ן (מפעל טיהור השפכים של גוש דן השוכן בראשל"צ) איפשרו לפתח חקלאות נרחבת- זאת יחד עם התייקרות הקרקעות בשרון שדחקו את ההדרים לאזור זה. כיום פועל באזור אחד ממרכזי המחקר והפיתוח החקלאיים המתקדמים בארץ השוקד על פיתוח זנים עמידים ומניבים.

אזור זה נקרא על שם לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל ,שר בממשלות שונות ואחד משלושת מקימי מקורות. איש חזון ועשיה שהלך לעולמו  בשנת 1969. מתיישבי האזור שחשו כי הם חבים חוב משמעותי לפועלו של אשכול- ביקשו לקרוא לאזור זה שנקרא עד אז "חבל מעון" על שמו של רה"מ המנוח.

תחנה רביעית "קירות ימית"

נמשיך בשביל לכיוון מחנה אמיתי. בדרך נתקל במצבור של קירות בטון. ימית נבנתה כולה בבנייה טרומית, קרי לוחות מוכנים של בטון המורכבים יחדיו במהירות, כך גם פורקה .זהו מצבור קירות שפורקו בבתי הישוב ימית לפני הנסיגה, מתוך מחשבה שיבנו מחדש בישובים שיקימו תושבי העיר. בסופו של דבר הן מוצבות במקום כעדות לישובים פורחים שקמו ונהרסו.

הסיור בין שכבות שכבות של קירות דוממים מרתק ומעורר מחשבות. פה ושם נוכל לראות קטע קיר צבעוני או שרידי קרמיקה. האם יוכל תושב הבית לזהות את שרידי מבצרו? דומני שכן.

השביל בין האנדרטה לקירות ימית נקרא "נתיב הגרגרנית".
הגרגרנית (או בשמה הידוע "חילבה") פורחת במקום בחודשי החורף האחרונים.

בתחנה זו הסיור מסתיים- כאן המקום לסכם. חבל הבשור מורכב מכל גלי ההתיישבות של הציונות החל מהשנים שקדמו לקום המדינה ועד לעשור האחרון. אזור זה הינו אסם התבואה של ארץ ישראל ותושביו מתמודדים מחד עם מצב בטחוני מאתגר ומצד שני עם המרחק מהמרכז ומיעוט מקומות עבודה. התמודדות זו מצריכה חשיבה שונה ואכן אנו רואים פיתוחים כלכליים, חקלאיים ותיירותיים המאפשרים שגשוג וחוסן לאוכלוסייה.

נספחים
מפת הקרבות של אוגדת הפלדה ב1967
חקלאות ומים:
קו ירקון שפד"ן- אפשר ליד מגופים בצבע סגול או ליד קו הצינור עצמו.
*מסתכלים סביבנו ואנחנו רואים חקלאות מאופק עד אופק, 400,000 דומם מעובדים כאן באשכול. איך עושים את זה במדינה ענייה במים? משתמשים בשכל!
* ישראל מדינה החסרה משאבי מים זמינים ולכן השקיעה רבות בפיתוח נושא מיחזור המים, והיום נחשבת לשיאנית עולמית בתחום זה. מפעל השפד"ן הינו אחד מהמיזמים החשובים שהקנו למדינה את התואר הזה, כמו גם מאפשרים לפתח חקלאות בנגב.
* השפד"ן הינו איגוד שפכי גוש דן. כל השפכים מגיעים למכון הנמצא בחולות ראשון לציון, שם הם עוברים 4 שלבי טיהור:

  1. סינון מוצקים ראשוני- הפרדת כל מה שאינו מים (פסולת מוצקה ושמנים).
  2. סינון חמצני- העשרת הנוזלים על ידי חמצן ופיתוח חיידקים המכלים את הפסולת.
  3. שיקוע וערבול ביולוגי לסינון המים מהחידקים המנקים.
  4. החדרה לעומק עשרות מטרים באפיק החולי ושאיבה לאחר 400 ימים.

* המים המטוהרים מוזרמים לנגב ומשמשים את החקלאים לכל סוגי הגידולים. מים אלו נבדקים בתכיפות רבה ונמצאו מתאימים לכל סוגי הגידולים.

בריכת חימצון- לפי החוק חייב כל יישוב לאסוף את שפכיו ולטפל בהם. במקרה של יישובים קטנים הם יכולים לעשות זאת בעזרת בריכת חימצון המטהרת את המים בשני שלבים. השלב הראשון הוא שיקוע הפסולת המוצקה ובשלב השני חימצון באוויר הפתוח המעודד התפתחות בקטריות המנקות את המים. במים משתמשים לגידולים החסינים בפני שפכים, כגון הדרים

חקלאות בשטחים פתוחים- אשכול היא מועצה חקלאית ביסודה. למעלה מ 50% משטחה מעובד (400,000 דונם), כאשר הגידולים נחלקים לשטחים פתוחים וחממות. מטבע הדברים בשטח הפתוח זקוקים למרחבים גדולים יותר על מנת ליצר מספיק ירק. אנחנו רואים את גידולי תפו"א והגזר, המהווים 70% מהתצרוכת בארץ ואף משווקים לחו"ל. ישנם עשרות זנים של תפו"א, כל אחד בעל איכות שונה.

כמו כן אנו רואים שטחים בהם מגדלים חיטה, שעורה ואפונה/בקיה כל אלו בשטחים בהם קשה להשקות אינטנסיבית בשל הקרקע.

חממות וטכנולוגיה חקלאית מתקדמת:
למה דוקא בחממה, מדוע לא לגדל בחוץ? חממה מאפשרת לאדם לשלוט בהיבטים רבים של הגידול: בטמפרטורה על ידי מתזים או תנורים, בהשקייה  הממוקדת על ידי טפטפת ויריעות פלסטיק, בבקרת המזיקים על ידי הכיסויים השונים, בהדברה וברבייה. במקרה של חלק מהצמחים כמו העגבנייה, החממה מאפשרת גידול בהדליה- קרי לגובה. עגבניות יכולות להגיע לגובה של 15 מטרים!

החממות חסכוניות בשטח. במקום שדה שהצמחים משתרעים בו, ההדליה והגידול במקום מצומצם מצליח להניב יותר פרי לדונם. באזורים אלו הומצאה ופותחה עגבניית השרי, שהינה פרי שילובי זנים היוצרים את הטעם. בחממות אנו מוצאים פרחים, תבלינים, פלפלים, תותים ועוד מיני גידולים. באזור שלנו מגדלים תותים באדניות מנותקות מהקרקע בתוך חממות, בשיטה המונעת מזיקים ומשאירה את התות מלא בטעם.

תמונות מחבל ימית: צחי הנגבי מתבצר באנדרטת אוגדת הפלדה בעת פינוי ימית 1982

באפריל 1982 החל צה"ל בפינוי והריסת העיר ימית, מרכזו של אזור התיישבותי בשם חבל ימית, במסגרת הסכם השלום עם מצרים. על מבצע הפינוי הופקד אריק שרון, שהיה אז שר הביטחון בממשלת בגין השנייה. רוב תושבי העיר התפנו מרצון אך כמה מאות מהם, מגובים באלפי פעילי ימין, התבצרו על הגגות ונאבקו בכוחות המפנים.

אתמול נערכה בדרום הארץ עצרת לציון 30 שנה לפינוי ימית ומרחב סיני, ולרגל האירוע חזרנו אל צחי הנגבי, שהיה יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית והתבצר במהלך הפינוי במשך 23 יום עם קבוצה מחבריו במרומי אנדרטת עוצבת הפלדה בימית.

איך נולד רעיון ההתבצרות בראש האנדרטה?
"לקראת הפינוי זרמו לימית אלפי מתנגדים מכל רחבי הארץ, ובהם כ-150 סטודנטים מתנועות הימין. הצטרפנו למטה לעצירת הנסיגה מסיני והשתתפנו בהפגנות ובפעילויות מחאה שונות. בשלב מסוים הבנו שאנשי גוש אמונים, שבאו לעזרת המפונים, תכננו להתבצר על גגות הבתים בעיר ולהדוף בכוח את ניסיונות הפינוי.

עבורם זה היה קרב על עתיד יהודה ושומרון ולא על ימית, ולכן הם לקחו את הדברים באופן קנאי. אבל אנחנו, חבר'ה חילונים יוצאי צבא, לא רצינו להיות שותפים להשלכת חיילים מהגגות ולהתעמת עם צה"ל, ולכן החלטנו להתבצר בראש האנדרטה. היה מדובר במבנה בגובה 30 מטר, ובראשו כמה כוכים שבהם היה ניתן לשהות לאורך זמן".

כיצד תכננתם למנוע מצה"ל לפנות אתכם?
"על פי בדיקות שעשינו, לא היו אז בכל הארץ מנופים שהגיעו לגבהים כאלה. כשטיפסנו למרומי האנדרטה אחד מהחבר'ה, שמיל אזולאי, דאג באמצעות רתכת לחתוך את המדרגות אחרינו כדי שלא יוכלו להגיע אלינו. הקפנו את עצמנו בקונצרטינות, בנינו תא שירותים כימיים, הצטיידנו באוכל, במסכות גז ובמכל גדול של מים והיינו בטוחים שאיש לא יוכל להוריד אותנו".
באמת האמנתם שההתבצרות תמנע את פינוי ימית?
"הייתה לנו מערכת כריזה ודגל ענקי שהתנוסס בראש האנדרטה. בסך הכל רצינו להיות מוקד הסברה לחשיבות המערכה נגד הפינוי, ואמנם עלו אלינו לרגל עשרות עיתונאים מהארץ ומהעולם. גם חברי כנסת ואישים עלו אלינו לדבר אתנו.

"היינו שם כמגדלור של תקווה. חשבנו שאולי כך נצליח לשכנע את הציבור וההנהגה בארץ שפינוי ימית הוא טעות חמורה ואנחנו נעצור את הנסיגה. זו הייתה נאיביות ותמימות של חבר' ה צעירים בגילי 25-24 שעוד לא ממש מבינים את המורכבות המדינית של הסכם השלום".

ואיזה זיכרון אתה לוקח אתך משם?
"היינו בלב ימית שהפכה מוקד למאבק. ראינו יומם וליל כיצד יישובים שלמים נהפכים לעיי חרבות. בכל לילה אור אחר של יישוב כבה ולא נדלק עוד. לבסוף הגיעו לעיר עצמה, והמחזה של תושבים מתבצרים על הגגות וחיילים מתיזים עליהם קצף ונאבקים בהם היה קשה ביותר.

"צפינו כיצד במשך 48 שעות, שעה אחר שעה ובית אחר בית, ימית נהרסת לנגד עינינו, כשמסביבנו צעקות, סירנות מייללות, צמיגים בוערים וקולות ירי שהושמעו מרמקולים רבי עוצמה כדי להרתיע את החיילים. הרגשנו בין שמים וארץ, כשהחורבן וההרס מתחוללים לנגד עינינו וקצרה ידינו מלהושיע".

"התפנינו ללא אלימות"

כיצד הצליחו בסופו של דבר להוריד אתכם משם?
"הגיעו שמועות שהצבא חושש מכך שיש אתנו קיצונים חמושים בנשק. במשך עשרת הימים האחרונים ניהלתי משא ומתן חשאי עם אלוף פיקוד דרום דאז, חיים ארז, ועם מפקד הפינוי, עודד טירה. הבהרתי להם שאין לנו נשק ואין לנו עניין להתכתש. זה הרגיע את המתח ויצר סוג של דיאלוג.

"בליל הפינוי, ימים אחדים לפני המועד שבו היה צריך למסור את האזור לידי המצרים, הבהיר לי ארז שנגמרו המשחקים ושבבוקר יפנו אותנו. חשבנו שזו אזהרת סרק כי לא יכולים להגיע אלינו, אבל בבוקר נדהמנו לגלות חמישה מנופי ענק, שהיו יותר גבוהים מהאנדרטה, מקיפים אותנו. היה ברור שיגיעו אלינו, ומאבק בגובה כזה יכול להסתיים באסון.

"ערכנו הצבעה ועל חודו של קול הסכמנו להתפנות, אבל עם תנאים: שיאפשרו לנו לכבול את עצמנו בשלשלאות ברזל, שיאספו את החיילים למטה לטקס סיום, שייתנו לי לנאום בפניהם ושהטקס יסתיים בשירת התקווה. כל התנאים מולאו – והתפנינו ללא אלימות. לאחר הטקס ושירת התקווה פינו אותנו בניידת גדולה לכיוון משטרת אשקלון. בדרך שמענו פיצוץ חזק. צה"ל פוצץ את האנדרטה".

מתי חל אצלך המהפך והשלמת עם הנסיגה מימית ומסיני ועם הסכם השלום עם מצרים?
"ככל שהשנים חלפו התברר לי שהתיאוריות שלי בדבר היותו של ההסכם חסר סיכוי הופרכו על ידי המציאות. אנחנו חששנו שמדובר בתרגיל מצרי לגזול מישראל את אדמות סיני ולהשאיר אותה ללא הגנה בזירה הדרומית. "עם השנים התברר שהשלום יציב ובעל חשיבות אסטרטגית עליונה למדינת ישראל, לכלכלתה, ליציבותה ולביטחונה. ללא ההסכם הזה ספק אם היינו מגיעים לשלום עם הירדנים ולדיאלוג עם הפלסטינים. ההסכם גם העניק תנופה אדירה ליחסינו עם ארצות הברית".

לנוכח התהפוכות במצרים, אתה עדיין סבור שלא עשינו מקח טעות?
"אני מניח שלא. לא ברור לאן פניה של מצרים מועדות, אבל אני לא רואה מצב שבו המצרים ששים להפר באופן בוטה את ההסכם אתנו – שמשמעותו עימות צבאי שבו לנו יש יתרון ברור. אין להם גם אינטרס לאבד את המחויבות של ארצות הברית לכלכלה המצרית, שבלעדיה מצרים יכולה להגיע לפשיטת רגל מוחלטת".

מעריב 11.4.12

אטרקציות באזור

טלפון: 077-7295753
כתובת: פארק הבשור
מייל: batshevas@npa.org.il

גן לאומי פארק הבשור (אשכול)

פעילות שוטפת בפארק לתיאום ביקור יש להכנס לאתר רשות הטבע והגנים ולתאם את הביקור במערכת ההזמנות באתר. מעיינות הבשור: על גדות נחל הבשור-  מהגדולים שבנחלי ארצנו, משתרע פארק אשכול שאת רובו נטע אדם (לפיתוח הפארק ותפעולו שותפים הקק"ל, רשות הטבע והגנים ומועצה אזורית מרחבים). הפארק- כתם ירוק ומוקד משיכה למטיילים באזור הנגב הצפוני. כל עונה "צובעת" את הפארק והסובב אותו בגוונים שונים ובחודשים פברואר-מרץ נצבע האזור כולו ב"אודם הכלנית"- מראה עוצר נשימה הקורא לנו לצאת מהבית את חיק הטבע ולהתבשם מהפריחה. הכניסה אל הפארק – מערבית לאופקים. ניתן להגיע אל הפארק מצומת יד מרדכי, מצומת מגן, מצומת גילת. המעיינות נובעים במספר מוקדים והם נאגמים לשורת ברכות מלאכותיות בלב הפארק ולברכות שכשוך. להנאת המטיילים הוצבו מתקני שעשוע לילדים. אפשרות הבילוי בפארק וסביבתו מגוונות. בכניסה לפארק כדאי להצטייד בדפדפת ומפה עם הסברים מפורטים. עליה למצפור והליכה לאורך המעיינות מתאימה לכולם, כמובן שניתן לצאת לסיורים ארוכים יותר. (אל תל שרוחן – כשעתיים). בפארק שפע מרחבים, מדשאות ופינות צל לרוב. הפארק נושק למגוון מסלולים ברגל, ברכב ובאופניים. ניתן ללון בפארק או באחד מהאורחנים באזור. בפארק שבילי אופניים מסומנים. מחניון המוצא יוצאים שני שבילים טבעתיים האחד מסומן ירוק והשני בכחול. הכניסה בתשלום.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295702
כתובת: תלמי יוסף
מייל: alonfarm@netvision.net.il

שביל הסלט

"שביל הסלט" מזמין אתכם לחוויה חקלאית בלתי נשכחת בין יבולי חבל הבשור- דרומה לאשקלון . הסיור יודרך בצורה חווייתית ע"י צוות שביל הסלט בהנחיית האגרונום אורי אלון. ונבקר במגוון שדות וחממות: חממת עגבניות שרי צבעוני - איך העגבנייה מטפסת למעלה ומה עושות שם דבורים ענקיות. נבקר בחממת הייטק עם הדברה ביולוגית ונטעם מהפרי. מרוץ יוני דואר - בעקבות סיפרו של מאיר שלו -"יונה ונער" נשמע על הסיפור המשפחתי המסופר בספר- ונשלח יוני דואר. משק תבלינים - נבקר בחממה של תבלינים שונים , תבלינים ירוקים מתבלים לא רק מאכלים לא גם סיפורים ואגדות נמולל נריח ונטעם עשרות סוגי תבלינים פרחים אכילים וצמחי מרפא. שדה גזר צבעוני - נאסוף גזר בשלל צבעים ואף ניקח אחדים הביתה. הכרטיסים עד גמרי במלאי לרכישת כרטיסים: 
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295776
כתובת: דקל
מייל: yamitm82@walla.com

הגדת חבל ימית

מרכז המבקרים - הגדת חבל ימית במושב דקל כל השבוע בכל שעה בתיאום מראש 40 שנים חלפו מאז יציאתנו ממצרים ואתם תשמעו את הסיפור ממקור ראשון. נפתח : בקטע הקרנה – איך התגבשה ההתיישבות בחבל ימית. נרחיב : במרכז המבקרים-ההווי בחבל ימית והחוויה האישית, בליווי פס קול. נחתום בסרט קצר: הזיכרון, הפינוי והבניה מחדש, מסיפורי התושבים נשתף אתכם בסיפורם של תושבים שנאלצו לוותר על חלום ההתיישבות במדבר ובחרו להגשים אותו בנגב המערבי. מציעים לכם : סיפור מרגש, חוויה מקורית, עושר ערכי ואהבת ארץ ישראל. מתאים מגיל 9-99 בקבוצה של 5 איש ומעלה, מחיר כניסה –20 ₪ למבקר, החל מגיל 6. אתר זה משתתף במיזם “שבת ישראלית” של המועצה לשימור אתרי מורשת ומשרד מורשת, במסגרתו האתר פתוח בשישי ובשבת ללא תשלום! *הביקור מיועד למבקרים עצמאיים ובתיאום מראש בלבד.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295878
כתובת: פרי גן
מייל: orenshamayeditor@gmail.com

חמדת שדות

מאז בריאת העולם נתונים האדם והטבע במעגל אינסופי של חיים ונתינה. חוות "חמדת שדות" ניטעה במעגלים כדי לבטא את הקשר הזה שאנו נוטים לפעמים לשכוח. בואו אלינו לטיול קסום בהשראת ימי הבריאה בין מעגלי צמחי המרפא, בוסתן העצים ומשק החי ותנו לטבע לנגן על כל החושים שלכם. ראו את הצבעים העזים של הפריחה. הריחו את ריחם המשכר עשבי המרפא. טעמו את טעמם הערב של התבלינים והפירות. שמעו את שיחתם של בעלי החיים והציפורים וגעו בטבע. בסיור נכיר את צמחי המרפא השונים המלווים את האדם מקדמת דנא, דרך רפואת הרמב"ם ועד הארומתרפיה של היום. נבין בעזרת שבעת המינים את הקשר שלנו עם אדמת הארץ ונלמד להעריך את יחסי הגומלין בין האדם ובעלי החיים. וכל זאת תוך שמירה על עקרונות החקלאות בת הקיימא וכבוד לסביבה בה אנו חיים. במהלך הביקור תוכלו לחלוט לעצמכם תה צמחים מצמחי המקום, לשבת בצל חורשת האקליפטוסים, לפגוש את בעלי החיים במשק החי, לנשנש משהו קל בקפיטריה ולהנות בשדה השעורה שנשתל במיוחד כדי שתוכלו לשבת או להתרוצץ בו מבלי להשחית שדות חקלאיים אחרים. האתר פתוח באמצע שבוע לקבוצות בלבד בתיאום מראש. שעות פתיחה 09:00-16:00  בואו ליהנות איתנו מכל הטוב הזה. נארח אתכם בשמחה וחיוך
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295857
כתובת: ניר עוז
מייל: talv1969@gmail.com

"כאן ועכשיו Here&Now" - ירי חווייתי בחץ וקשת

כאן ועכשיו בדיוק כשמה כן היא - יוצרת לכם/ן חוויה נעימה, כיפית, שמחה עם טעם של עוד... זהירות - ממכר! אנו מזמינים אתכם/ן להתנסות בירי חווייתי בחץ וקשת מסורתי מקצועי. מתאים לקבוצות מגיל 8 ועד 120 . לא קשור לכושר - רק לאושר ... בנוסף, ניתן להפיק יום שלם בהתאמה אישית לצרכי הלקוח. הרימו טלפון לכל רעיון או שיגעון - הכל אפשרי, כאן ועכשיו. ניתן לקיים את הפעילות בעלומים, ניר עוז או בכל מקום בתיאום מראש.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295820
כתובת: ניר עוז
מייל: ranpaukergp@gmail.com

גן בוטני נקודה ירוקה

סיור מודרך בגן הבוטני בקיבוץ ניר עוז, נווה מדבר אקולוגי שהוא פלא מדעי. להכיר וללמוד על דרך אחרת ליצירת סביבה ירוקה, להתפעל מיופיים של הצמחים וליהנות מטיול רגלי בעושר הירוק ובפינת החי. שיעור מרתק וחווייתי לכל המשפחה כיצד יוצרים גן בוטני בלב מדבר, שמתחייב לחיסכון מקסימלי במים ולחקלאות ברת-קיימא, שמתחשבת גם בדורות הבאים.  האגרונום רן פאוקר ילווה אתכם בשבילי הקיבוץ ויחשוף בפניכם את הסיפור הייחודי של המקום – איך חזון של גן פורח על שפת המדבר הפך למציאות. לאחר הסיור ניתן לסייר עצמאית בגן הבוטני "נקודה ירוקה". בתיאום מראש פעילות בכל  השבוע- "ממדבר לנווה מדבר" בתאום למפרע.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295888
מייל: jackayak@gmail.com

ג'ק - חוויה התנסות צמיחה

ג'ק - חוויה התנסות צמיחה עשייה והתנסות גורמת לאדם חוויה מלאה המשלבת את כל החושים. החיבור של האדם לטבע, לעוצמתו ויופיו מוסיפים לפעילות רובד נוסף. כאשר מחברים הכול למצבים מחיי היומיום נוצרת למידה והטמעת כלים וערכים בצורה הטובה ביותר.  התוצאה - העצמה אישית וקבוצתית תוך הנאה ותובנות שחוזרות ועולות במשך הזמן, גם לאחר סיום החוויה. לפניכם מגוון פעילויות והפעלות לקבוצות בין 15-150 איש, וכן למשפחות ובודדים. "אוצר הכלניות": מגוון משחקי ניווט המבוססים אפליקציה סלולארית במרחב "שקמה הבשור"  כל מסלול מותאם למקום. יש אפשרויות ברכב, ברגל ובאופניים.  קישור ופירוט מלא בדף הפייסבוק "אוצר הכלניות". תיבת אוצר: לפני הקבוצה מוצגת תיבה נעולה במנעול קוד. בחלוקה לצוותים יאספו משתתפים רמזים ע"י ביצוע מוצלח של משימות הפזורות במרחב.  הרמזים ירכיבו פאזל ייחודי המותאם לכל פעילות באופן פרטני. בניית הפאזל ופתרון החידות שעליו יביאו לפתיחת התיבה וזכייה באוצר! משך הפעילות -  שעתיים טיול פעיל – "האתגר חברתי" או "אתגר המחשבה": בהתאמה למסלול טיול, הקבוצה מחולקת לצוותים שמקבלים הנחיות למשימות בדרך. ביצוע מוצלח של המשימות מזכה בנקודות ובסיום הטיול יוכרז הצוות המנצח שיזכה בפרס! "האתגר החברתי" –  רשימת משימות מחולקת לכל צוות ועליהם להשלים ולשלוח תמונות עפ"י ההוראות. יוצר אלבום תמונות נהדר בסוף המסלול. "אתגר המחשבה" –  סט משימות הדורשות להפעיל את הראש שעובר מצוות לצוות. בין ה משימות – חידות גפרורים, תפזורת ענק, טנגרם, טריוויה ועוד... הפעילות בהובלת מורי דרך מוסמכים  שגם מובילים במסלול ומשלבים הסברים על הנמצא במקום. משך הפעילות -  תלוי בפעילות הפעילויות ניתנות לביצוע בכל מקום בארץ בשטח פתוח או מרחב סגור. מתאים לקבוצות מ-15 ועד 150 משתתפים. פעילות במצפה גבולות (נגב מערבי) מצפה גבולות הוא המצפה הראשון בנגב, הוקם ב-1943 כחלוץ למפעל ההתיישבות בנגב. האתר ההיסטורי משוחזר ומוצג בו סיפור המקום. באתר מים זורמים, חשמל ושירותים מסודרים. אזורים פתוחים ומוצלים לעבודה בקבוצות קטנות ומחללים סגורים המאפשרים פעילות גם כאשר מזג האוויר מאתגר. לקבוצות קטנות (עד 40 משתתפים) ניתן לשלב ארוחה על שולחן אבירים במקום. אוצר המצפה: האתר ההיסטורי של מצפה גבולות יארח אותנו לפעילות חוויתית מגבשת. במהלך הפעילות משימות היתוליות המשחזרות או מתקשרות לאתגרים שעמדו בפני החלוצים במקום.  הצלחה במשימות תוביל את המשתתפים למגילת העלייה לקרקע וזכייה באוצר הנמצא במקום. משך הפעילות -  שעתיים, מחיר הפעילות כולל את הכניסה לאתר. מתאים לקבוצות מ-15 ועד 150 משתתפים. ערב חלוצים  (מומלץ לחודשי האביב והקיץ): האתר ההיסטורי של מצפה גבולות יארח אותנו לפעילות חוויתית מגבשת. במהלך הפעילות תחולק הקבוצה לצוותי עבודה. חלקם ידרשו להכנת ארוחה בתנאי שטח וחלקם ליצירת תוכן הקשור בהווית המקום. ע"י יצירתיות והתמודדות בתנאים שונים והפחת חיים בסיפורי המקום ע"י המשתתפים תיווצר יש מאין ארוחה והופעה. המשתתפים יגלו את הכישורים הגלויים והנסתרים שלהם מול חבריהם, והחוויה תיזכר לאורך זמן. מחיר הפעילות כולל את הכניסה לאתר. מתאים לקבוצות מ-15 ועד 150 משתתפים. משך הפעילות -  כ-3 שעות "גיבוש מהיר – משחקים וחוויות": רצף חוויתי של משחקים ומשימות שיאפשרו היכרות טובה יותר, יפתחו את הלב ויניעו בכיף וצחוק את כל המשתתפים. במהלך המשימות יחשפו המשתתפים לעולמם ה"חיצוני" של שותפיהם לעבודה/ארגון. מדריך מומחה בלמידה חוויתית יוביל את הפעילות. הפעילות גמישה לביצוע בכל מקום בארץ בשטח פתוח או מרחב סגור. מתאים לקבוצות מ-15 ועד 150 משתתפים. משך הפעילות -  שעה עד שעה וחצי. מעט על עצמי: ג'ק – דורון פלג, בן וחבר קיבוץ גבולות, בן זוג ליעל ואבא למעיין וטל. בוגר התוכנית הבין תחומית לניהול וטיפול בעזרת השטח של סמינר הקיבוצים, בעל רישיון מורה דרך של משרד התיירות, מנחה קבוצות מוסמך מטעם קולות בנגב, ובעל תעודות "מנחה סדנאות O.D.T" ו"מדריך גלישה מצוקים" ממכון ווינגייט.  עוסק בספורט אתגרי והדרכה בשטח מעל לעשור. בשנים האחרונות מחלק את זמנו בין הנחיית סדנאות גיבוש ופיתוח צוות, טיולים בשטח ועבודה עם ילדים ונוער במסגרות שונות של חינוך בלתי פורמאלי. הפעילויות יבוצעו בתיאום ובהזמנה מראש. בנוסף: נגב מערבי - טיולים מודרכים: כבן ותושב מועצה אזורית אשכול, עוטף עזה והנגב בכלל פיתחתי באהבה למקום ידע נרחב והיכרות מיוחדת עם האיזור, נקודות החן, הטבע, ההתיישבות והאטרקציות השונות כמו גם עם אתגרי היום-יום לתושבי המקום.  אשמח להוביל ימי הדרכה מיוחדים ולהתאים לקבוצות במגוון נושאים: אל הנגב – התיישבות וחקלאות סיור המוקדש לאנשים שהפריחו את השממה בחזון ועשיה מקום המדינה ועד ימינו. נתחיל במוזיאון המים בניר-עם, מה נתן את הנגב ליהודים, אם לא הפרחת השממה? נמשיך לביקור במשק חקלאי, נראה את ההתפתחות הטכנולוגית המודרנית והאפשרויות השונות הקיימות היום. נמשיך למצפה גבולות, חלוץ המצפים בנגב ונתארח לארוחת צהריים קיבוצית (כשרה), נמשיך משם לנחל הבשור לגשר התלוי ומצפור המאגרים ונקנח את היום בחוות בודדים בטעימות מתוצרת המקום. עוטף עזה – מציאות חיים שונה המושג "עוטף עזה" נקבע בחוק ב-2007, אך שורשיו טמונים הרחק במלחמת העצמאות. נפתח את היום באתר "חץ שחור", בבית שביתת הנשק ותצפית על העיר עזה. נבקר באחד הקיבוצים באיזור, נראה את המיגון ונלמד על החיים בצל "צבע אדום". נבקר בבית הספר האזורי הממוגן, השקעה של המדינה או מצב בלתי נסבל? ונפגוש את אנשי האזור מהם נשמע על החיים והשאיפות לעתיד. *סיור זה מובנה לפתיחת דיון בקבוצה ולהחלפת דעות לגבי המצב. הנגב כבר פורח (מרץ – אפריל) טיול בסימן פריחה, מאודם הכלניות לצהוב החרציות וסגול המנטורים, מרבדים של פרחים מכסים את הנגב בתקופה זו. הטיול יותאם לאזורים בהם נפגוש את הפרחים הבולטים, בהם – צבעונים, איריסים, עיריות ועוד רבים. הטבע הפשוט במלוא הדרו עם אפשרות להציץ לנחלים זורמים בשטפונות והכל בידי שמים. הבריטים כובשים את ארץ ישראל (בעקבות פרשי אנז"ק ב1917) אוסטרלים? ניו-זילנדים? מה להם ולארץ ישראל? נתחיל ביד אנז"ק שנמצאת בשמורת בתרונות בארי, נעקוב אחר סיפורי הקרבות ונסיונות הכיבוש של העיר במרץ 1917. נמשיך בעקבות הגנרלים לחניון נחל אסף. נעצור לאגור כוחות בפארק אשכול, ונמשיך לביקור במצודת פטיש, המקום בו נערך תרגיל ההטעיה הגדול.  נצפה על זירת ההתקפה על העיר מדרך הפסלים ליד חצרים ונסיים בבית הקברות הבריטי בעיר באר-שבע. אנשי האדמה - סיור שנוגע באנשים ואדמה. בנגב המערבי ההיסטוריה חוזרת על עצמה, מאז קום המדינה שלטה ישראל על סיני והחזירה את חצי האי למצרים, שלטה על רצועת עזה ויצאה ממנה בהתנתקות. חבל הבשור קלט את האנשים, גם מסיני וגם מהרצועה והם מצאו בו בית חדש. נבקר באתרי תצפית על רצועת עזה, נפגוש את האנשים שחיו שם ועכשיו גרים כאן. מוזיאון הגדת ימית מספר את סיפורו של הפינוי אז, למען השלום ואנשי החלוציות יציגו את המשבר שעברו והמציאות החדשה שנוצרה עבורם בעקבות ההתנתקות. צרו קשר לקבלת פירוט מלא לטיול.  ניתן לשלב פעילויות כחלק מהיום.
לפרטים נוספים

שביל יער קהילתי שוקדה - סינגל אדום

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: דרגת קושי בינונית-קשה. אורך המסלול בק"מ: אורכו 12.5 ק"מ. נקודת התחלה וסיום: בארי (מעגלי, הסינגל חד-כיווני עם כיוון השעון). תקציר על אזור הטיול: המסלול עובר בפינות הרחוקות והפורחות ביער שוקדה, הסינגל משולט בשטח באמצעות עמודי עץ שעליהם לוח קטן בצבע אדום עם רוכב אופניים במרכזו. תקציר המסלול: יציאה מבארי, נרכב בדרך העפר המקבילה לכביש הכניסה לבארי לכיוון כביש 232, נחצה וניכנס לדרך מצד ימין, לאחר 200 מ' בפיצול נמשיך ימינה, אל הסינגל המסומן אדום. סינגל בלווה בעליות, ירידות ומגלשות טבעיות. בדרך נעבור ונראה את באר עמוקה ובאר אנטיליה. בהמשך הסינגל עובר מתחת ל232 בצמוד לנחל גרר והמשך חזרה לכיוון בארי. סינגל כחול + אדום - אורכו 17 ק"מ, בדרגת קושי בינונית-קשה - התחלה בסינגל הכחול עד לנקודה שבה הוא פוגש את דרך הנוף ונמשיך אל הסינגל האדום, עד חזרה לבארי. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295802
כתובת: קיבוץ צאלים
מייל: Eretz@zeelim.co.il

חמאם צאלים

חוויה תרמומינרלית לגוף ולנפש, בילוי במים בלב המדבר. בריכה ישיבה וג'קוזי של מים תרמומינראליים הנובעים ממעמקי אדמת הנגב ומכילים מלחים, מינרלים גופרית ועוד. בנוסף באתר סאונה יבשה, קפיטריה, טיפולים אלטרנטיביים (בתאום מראש), בריכת שחייה (בעונה), מגרשי ספורט, ארוחות לקבוצות ועוד. חוויה של מים והירגעות בלב המדבר. החמאם מיועד לקבוצות מאורגנות בלבד במקום ניתן לקיים ימי כיף, גיבוש ועוד..
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295806
מייל: office@mopdarom.org.il

מחקר ופיתוח חקלאי מופ דרום

תחנת ניסיונות חקלאית פותחת את שעריה לסיור מרהיב בפיתוחי הקידמה החקלאים באזור הנגב. סיור במו"פ דרום מו"פ דרום - תחנת ניסיונות חקלאית פותחת את שעריה לסיור מרהיב בפיתוחי הקידמה החקלאים באזור הנגב. ראו במו עיניכם את תוצאות הניסויים ששומרים על היתרון של החקלאי הישראלי. סיורים מיועדים לקבוצות בתיאום מראש. לא בשבת
לפרטים נוספים

סינגל הבשור

האתר סגור זמנית המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: גבוהה אורך המסלול בק"מ: 36 ק"מ נקודת התחלה וסיום: המסלול אינו מעגלי והוא דו כיווני מקיבוץ צאלים עד לבארי או להפך. תקציר על אזור הטיול: סינגל נחל הבשור מתחיל בצפון בחיבור לסינגל האדום של בארי בסכר הקטן שבנחל גרר וממשיך בנחל בשור עד צאלים שבדרום. המסלול מסומן היטב באבני דרך, לאורכו של נחל הבשור. נקודות עניין בדרך: תל ג'מה, אגם ביער המילואים, פארק אשכול, תל שרוחן, גשר הצינורות, הגשר התלוי, מאגרי המים ומגדל התצפית. תקציר המסלול: ההסבר הוא מדרום לצפון אך אפשר לרוכבו לשני הכיוונים. ממגדל צאלים רוכבים בצמוד לכביש 222 לכיוון צומת צאלים, שמאלה אל נחל הבשור וחוצים לגדה השניה, בפיצול המסלולים פונים שמאלה לרכיבה בבתרונות הנחל ואז חזרה למסלול. באזור מאגרי הבשור עולים מעט מהנחל לרכיבה נופית ויורדים חזרה. מעט אחרי באר שרוחן עולים שוב מהנחל ונכנסים אל פארק הבשור (אשכול), וממשיכים בגשר הרכבת הבריטית וחוצים את הנחל. ממשיכים ברכיבה לאורך הנחל ובסמוך למאגר נירים חוצים את 232 מתחת לגשר ועולי לחניון גמה. ממשיכים במורד הנחל לכיוון רעים ומשם עולים על הסינגל האדום לבארי. קרדיט צילום: טכנוגרפיקס מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295835
כתובת: יתד, חבל שלום
מייל: ohcloud@icloud.com

שדה מוזיקה

צמד אמנים וירטואוזים, תושבי מושב יתד בחבל שלום, עם סיפור אישי מרגש, נותנים מופע בימתי איכותי עם הצגת שמונה כלי נגינה בניגונים וירטואוזיים ומרגשים מכל העולם! הצמד רכש ניסיון בימתי אדיר עם הצלחה מסחררת בהופעות בארץ ובחו״ל. האמנים ישירו שירים ידועים בשילובי קולות מיוחדים! המופע בתיאום מראש לקבוצות. ניתן לקיים את המופע מקום שתבחרו או לתאם אותו אצלנו במושב יתד.  
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295712
כתובת: משק צאן, מחלבת צאלה
מייל: tzeeldairyinfo@gmail.com

מחלבת צאלה - משק צאן

יש אפשרות ל take away, בהזמנה מראש. משלוחים באזור אשכול ולקבוצות רכישה. מחלבת צאלה ממוקמת בחוות הבודדים הפסטורלית משק צאן החוגגת 50 שנה. אפשרויות הסעדה: כפרייה בחווה – מעדנייה וחנות בוטיק – גבינות צאן, לחמים, ריבות, שמנ"ז ועוד מגוון מוצרים מתוצרת המקום. ימי פעילות – א-ו מ09:00-16:00 קפה בשישי - ארוחות בוקר, קפה, גלידת יוגורט, עוגות ועוד - פתוח לקהל הרחב. רצוי לשריין מקום. שעות פתיחה 09:00-15:00 מכירת סלי פיקניק –  סלסלת קש ידידותית לסביבה המכילה: גבינות צאן, לחם מחמצת, סלט ירקות אישי, מטבלי ירקות (3 סוגים), חמאה, ריבה, זיתים, לאבנה, טחינה, עוגה אישית, מיני קיש אישי, שתייה קרה, כלים חד"פ מתכלים, מפת פיקניק, מפת האזור, שקית זבל מתכלה לאיסוף השאריות. עלות סל זוגי – 215 ש"ח. סל משפחתי – 350 ש"ח. (אין צורך להחזיר את הסל) סיורים מודרכים במשק הכוללים את סיפור המקום, ביקור בדיר הכבשים כולל ליטוף והאכלה וטעימת גבינות. - בהזמנה מראש בלבד.    
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295767
כתובת: בארי
מייל: beerimilk@gmail.com

מחלבת בארי

הגבינות נמכרות במזנון לה מדווש לא ניתן לערוך סיורים במחלבה / המחלבה לא מייצרת סלי פיקניק המחלבת בארי נמצאת בקיבוץ בארי ובעלת ותק של 19 שנים בייצור גבינות מחלב בקר ללא שום תוספות, תוך דגש על שיתוף פעולה עם חקלאים ויצרנים מהאזור שמספרים את הסיפור המקומי. גבינות זה עולם ומלואו. כאן המקום האידיאלי בו אפשר לשתף פעולה עם הטבע. חומר הגלם, החלב, שהוא תוצר של הסביבה בה אני חי ומושפע מהאדמה, מהמזון שבעל החיים אוכל, ומזג האוויר המקומי. לתוך זה אני יוצק את הטעמים שלי שאני בוחר על ידי שליטה בסוג הבקטריות, תהליך הגיבון ואופן יישון הגבינות. אני מאמין בתהליכים איטיים שמאפשרים לי גם ליהנות מהדרך וגם להשפיע על התוצאה הסופית, הרמוניה מושלמת מבחינתי. החלב לגבינות מגיע מ"רפת נגב" הנמצאת במרחבי הנגב המערבי. הפרות נהנות מאויר צח ומרפתות מרווחות ללא רעש סביבתי ולחץ, ומספקות חלב עשיר בטעם וארומה. מזג האוויר בנגב מאופיין בימים חמים ולילות קרים המעניקים לחלב את אופיו המיוחד. גבינות הפרימיום מיוצרות באופן ידני ובתהליכים מסורתיים וטבעיים תוך שימת דגש על אפיון האזור ומיצוי התכונות והטעמים הייחודיים אל תוך הגבינות. הגבינות מתיישנות חודשים ארוכים בחדרי הבחלה מיוחדים בעלי טמפרטורה ולחות המאפשרים להן לפתח את הטעם המיוחד והאופייני לכל אחת מהן, בשילוב עם תכונות החלב ואופי האזור. הגבינות בכשרות של מועצה אזורית מרחבים.  סחף  (נחל סחף המקומי) - גבינה קשה מסוג מנצ'גו. קליפת הגבינה מצופה בשמן זית והיא מיושנת בין 6 חודשים לשנה. בנוסף ישנה גבינת סחף ביין. לגבינה מרקם קשה וטעמה עז. מתאימה לפלטות גבינה, כתוספת לצד שתייה חריפה, או בתוך מאפים ומצוינת לגירוד על פסטה. זוכת מדליית זהב בקטגורית גבינות ספרדיות בתחרות גבינה 2009. בשור  (נחל בשור המקומי) -  גבינת עובש כחול. הגבינה מיושנת למשך 3-6 חודשים ומפתחת עורקים כחולים המעניקים לגבינה חריפות עדינה. מתאים לפלטות גבינה, לסלטים של עלים ירוקים, ונהדרת כליווי פירות או שתייה חריפה. זוכת מדליית כסף בקטגורית גבינות כחולות בתחרות גבינה 2009. גררית  (נחל גרר המקומי) - גבינה חצי קשה מסוג גאודה. הגבינה מתיישנת כ- 5 חודשים לפני השיווק. מיוצרות גם גררית כמון וגררית עשבי תיבול. מתאים לאירוח על מגש גבינות, לכריכים ולהקרמה על מאפים. זוכת מדליית ארד בקטגורית גבינות עולם בתחרות הגבינה הישראלית 2009. אשכול  (המועצה המקומית) - גבינה חצי קשה מסוג אמנטל. הגבינה מיושנת למשך 3-4 חודשים  ובתקופה זו היא מפתחת את החורים האופייניים לה. לגבינה טעם מעודן עם מתיקות אגוזית. מתאים לטוסטים וכריכים. כלנית  (הפרח המקומי) - גבינה מסוג קממבר. לגבינה עובש לבן עדין וקטיפתי על הקליפה הגורם לתוך הגבינה להבשיל ולקבל מרקם קרמי רך ועדין. קמה  גבינה חצי קשה בעלת טעם חלבי עם ארומה של פירות. לגבינה מרקם מעט אלסטי וקליפה שטופה בעלת צבע אדמדם. מתאימה להגשה שולחנית ותוספת לתבשילים מדבר  גבינה קשה בסגנון אלפיני. מיושנת 6-8 חודשים
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295786
כתובת: רעים
מייל: michalmm227@gmail.com

סטודיו "גוטיק" - קרמיקה וחפצי חן בעבודת יד

שמי מיכל מרום בעלת סטודיו "גוטיק" בקיבוץ רעים-בסטודיו מעצבת מוצרי קרמיקה וחפצי חן בעבודת יד. הכל התחיל עוד בילדותי מכיתה ג' עברתי מחוג לחוג. ובשנת 1986 עברתי לגור בקיבוץ רעים שבנגב המערבי למדתי במכללה לאמנות חזותית במכללת קיי.בבאר שבע בסיום הלימודים (3 שנים) קיבלתי תעודה של מדריך אומנות בכיר המפגש בן המדבר לידע המקצועי והאהבה שלי לאומנות,עיצוב ואסתטיקה, הוליד כלים ופסלים מחומר גס וטבעי בשילוב גלזורות בצבעי האדמה. בין היתר אני מייצרת כיורים פסלים,כלים מחומר גס ו במראה טבעי. השפעת הנגב המערבי, נוף הכלניות המרחבים הירוקים ניכרים בעבודותי באופן אומנותי ורגשי, אני משלבת טכניקות מעורבות. אני מעבירה סדנאות בסטודיו עד 5 אנשים, מוזמנים לבקר בתיאום מראש בלבד.    
לפרטים נוספים

סינגל בארי - המסלול הכתום

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: בינוני אורך המסלול בק"מ: כ-8.5-9 ק"מ נקודת התחלה וסיום: בארי תקציר על אזור הטיול: נקודות עניין בדרך: מטע חוחובה לשמן לתעשיית הקוסמטיקה, מחסני התחמושת של חייל האוויר הבריטי, נקודת תצפית מרשימה. בעונת הפריחה רכיבה בין מרבדי הכלניות בין המרשימים ביותר באזור ופרחים רבים נוספים מגדל קק"ל. תקציר המסלול: יוצאים מצומת בארי מערבה על כבישי הביטחון לכוון נחביר. ממשיכים לכוון מגדל השמירה של קק"ל. מכאן פונים שמאלה על דרך העפר הלבנה עד לפניה ליד שרידי מבנים הנקראים אבו מועליק. פונים ימינה, השביל חולף ליד רמפת פריקת טנקים ומשם נתחיל לחזור אל הכביש ממנו הגענו כ-200 מ' מערבה ממגדל התצפית של קק"ל. מנקודה זו אפשר לחזור ימינה לכיוון בארי קרדיט צילום: יואב לביא מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

דרך הבשור הדרומית

נקודת מפגש: הגשר התלוי על נחל הבשור נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב. לאורך גדותיו מתקיים בית גידול טבעי וירוק, עשיר בנופים, מעיינות, בריכות מים, ומגוון צמחים ובעלי חיים שהביאו במשך השנים לשגשוג ופריחה, הן של הטבע והן של מתיישבים בנגב הצפוני. הסיור הרכוב מתחיל בגשר התלוי – גשר החבלים הארוך בארץ, ומשם נמשיך ברכב אל מצפור המאגרים, הצופה על מאגרי הבשור. אחריו ניסע לגשר הצינורות הייחודי שנבנה במיוחד כדי לאפשר מבט מקרוב על מפעל אגירת מי הגשמים האדיר שהוקם לטובת החקלאות באזור. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ. התוכן לסיור זה באדיבות רשות הטבע והגנים. מידע נוסף והרשמה:
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295716
כתובת: לה מדווש, בארי
מייל: lamedavesh@beeri.co.il

מרכז האופניים לה-מדווש

השכרת אופניים ניתן להגיע ולשכור אופניים בכל יום מהפתיחה עד 3 שעות לפני הסגירה. החזרה חצי שעה לפני הסגירה. אין צורך לשריין, זה על בסיס מקום פנוי (כמעט ואין בעיית מלאי). מרכז האופניים לה-מדווש נמצא באזור בארי עם ריכוז ענק של מסלולי אופניים, כולל מסלולי משפחות, סינגלים ונקודות מעניינות. המרכז מהווה נקודת יציאה למגוון טיולי אופניים ומכיל: השכרת אופניים, מזנון, חנות וסדנת אופניים מהגדולות בארץ. בנוסף, במתחם מסלול קארטינג פדלים לילדים. לשוכרי אופניים: אפשר פשוט להגיע אלינו :) תמצאו אצלנו אופניים בכל הגדלים והמינים עם פתרונות לכל גיל, כולל כיסאות לילדים, עגלות נגררות, אופניים נגררים, אופניים זוגיים ועוד. ההשכרה כוללת תדריך על האופניים והמסלולים, התאמת האופניים, קסדה ומפה של המסלולים. המסלולים ברורים ומסומנים. לקבוצות: ישנה אפשרות לטיול אופניים מודרך עם הסברים על האזור. לתיאום טיולים מודרכים לקבוצות יש ליצור איתנו קשר. אפשרות לטיולים מודרכים רגליים/עם רכבים. אפשרות לבניית ימי גיבוש עם פעילויות נוספות. תחילת וסיום המסלולים במרכז לה מדווש. המסלולים עוברים באיזור בארי הישנה, יער בארי, כביש הבטון, מכרות ומפעל הגופרית, נחל הבשור, נחל גרר, יער רעים, דרך מתקני המים ועוד. קארטינג פדלים לילדים: כדי לתת מענה למשפחות עם ילדים קטנים, פתחנו מסלול חדש ואטרקטיבי של קארטינג פדלים. יש לנו מסלול מיוחד, סגור ובטוח הכולל אתגרים המתאימים לילדים. המקום נותן פעילות כיפית ומהנה לילדים בזמן שהמבוגרים יכולים לצפות על יד, עם כוס קפה ממזנון לה-מדווש. לרוכבים המנוסים: נבנה מסלול האופניים "סינגל בארי" שהוא המסלול הראשון בארץ שסומן ע"י קק"ל ורט"ג. המסלול מעגלי וארכו כ-30 ק"מ עם אפשרות לתוספות של סינגלים נוספים. לקוחותינו רוכבים מכל הארץ!  
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295736
כתובת: עין הבשור
מייל: rinadani@gmail.com

משתלת אדניום

משתלת אדניום של רינה ודני מור גידול, הדרכה ומכירת צמח אדניום (ורד המידבר) אדניום נפוח ("ורד המדבר") אדניום הוא צמח פורח ממשפחת ההרדופים. האדניום הוא פרח מדברי. מקורו במדבריות של המזרח התיכון, חצי האי ערב ומזרח אפריקה. בשל מקורו המדברי, האדניום לא זקוק להשקיה רבה. הוא עמיד בפני חום אך רגיש מאד לקור ועודפי מים. בארצנו הוא פורח מהאביב ועד סוף הקיץ. מומלץ לגדלו בעציץ, כיוון שבחורף רצוי להעבירו למקום מוגן מגשם ולחות. שורשו של האדניום הנפוח הוא בצורת בקבוק, מה שמסייע באגירה יעילה של המים המעטים שהצמח קולט במדבר. פריחתו הטבעית כוללת פרחים יפים וגדולים בצבעי ורוד, אדום ארגמני ולבן. במשתלה שלנו תוכלו ללמוד על כל תהליכי הגידול. החל מהזריעה, הטיפול בנבטים ובשתילים הרכים, השקיה ודישון העברת השתילים מעציץ קטן לגדול, השרשת ייחורים. הביקור במשתלת האדניום כל השבוע בתאום מראש בטלפון: רינה מור 077-7295736
לפרטים נוספים

סינגל בארי - המסלול הירוק

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: קל אורך המסלול בק"מ: 10 קילומטרים נקודת התחלה וסיום: מסלול מעגלי המתחיל ונגמר בלה-מדווש בארי תקציר על אזור הטיול: נקודות עניין בדרך: מטע חוחובה אורגני ליצור שמן לקוסמטיקה, מגדל שמירה נגד שרפות של קק"ל, תחנת קמח עתיקה, מחסני התחמושת של חייל האוויר הבריטי, כביש הבטון מתקופת הבריטים, מכרות הגופרית הישנים, נקודת טריג שהיא נקודת תצפית מרשימה. בעונת הפריחה רכיבה בין מרבדי הכלניות ופרחים רבים נוספים. תקציר המסלול: המסלול מסומן אך ורק בשלט עם ציור אופניים ירוק. יוצאים ממרכדז האופניים לה מדווש וממשיכים עם המסלול לכיוון דרום על כביש סלול למגדל התצפית. משם ממשיכים הלאה עד שמגיעים לכביש בטון שסללו הבריטים כחלק מנתיבי התחבורה למחסני התחמושת הפזורים סביב. מימין שרידי טחנת קמח. ממשיכים בשביל הירוק לכיוון צפון-מערב על כביש בטון ישן בין מחסני התחמושת הבריטיים העזובים. אחרי כ-2 קילומטרים מגיעים אל עץ אקליפטוס גדול בו אפשר לנוח זמן מה. מעץ האקליפטוס תתחילו לעלות בדרך אופניים ייחודית לכיוון צפון מזרח כשלשמאלכם מכרה גופרית גדול ומרשים החצוב בסלעי כורכר צהבהבים. ממשיכים במסלול לעבר נקודת תצפית לעבר בארי הישנה ורכס עלי מונטר. ממשיכים מזרחה עד אשר חוזרים לדרך הסלולה בה התחיל המסלול חזרה ללה-מדווש. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

סינגל בארי - המסלול הכחול - שביל טל

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: בינוני אורך המסלול בק"מ: 9 קילומטרים נקודת התחלה וסיום: המסלול מעגלי מתחיל ומסתיים בלה-מדווש שבכניסה לקיבוץ בארי. תקציר על אזור הטיול: שביל טל, לזכרו של סרן טל נחמן ז"ל שנפל בתאריך 4.2.14, הינו שביל לרכיבת אופנים והליכה בין נופים מרהיבים ושדות מוריקים. בפברואר 2016, הוקם גם "חניון טל" ע"י קק"ל, הממוקם בלב חורשה ירוקה המהווה מקום מפגש נוח ונגיש לכלל המטיילים באזור בו ניתן לבלות בחיק הטבע בנעימים. בכל שנה במועד סמוך ליום נפילתו של טל, המשפחה והחברים מקיימים מפגש הנצחה לזכרו של טל בשביל שהוקם לזכרו. בתקופה זו, מרחב הבשור מתמלא בירוק שלאחר הגשם ואיתו הצבע האדום של מרבדי הכלניות. תקציר המסלול: יוצאים מצומת בארי מערבה על כבישי הביטחון לכוון נחביר. ממשיכים מערבה על שביל אופניים בין הכביש לנחביר ולכביש למגדל שמירה, עד לתצפית במכרות הגופרית. לאחר מכן ממשיכים צפונה דרך חורשת האורנים לכיוון נחביר כשבדרך נעבור דרך שרידי הבוסתן של נחביר משם נעבור ליד שרידי בארי הישנה (נחביר). מנחביר נמשיך מזרחה לכוון בארי דרך חורשות אקליפטוס. לאחר חציית הכביש המקשר בין בארי לנחביר נמשיך על שביל אופניים משם חזרה לבארי. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295844
כתובת: מרכז מסחרי אבשלום
מייל: tours@keremshalom.co.il

בכרם - תיירות כרם שלום

מיזם התיירות 'בכרם' הוקם במטרה לספר את סיפור עוטף עזה, והקהילה המעורבת הייחודית של קיבוץ כרם שלום. הפעילויות משלבות הנאה ולמידה חווייתית תוך העצמה והשראה להתמודדות עם אתגרים. המיזם מופעל על ידי תושבי כרם שלום, והרווחים עוברים לחיזוק הקהילה המקומית. מרכז המבקרים עוטף עזה: מרכז המבקרים מספר את סיפור ההתיישבות בעוטף עזה בכלל, ובקיבוץ כרם שלום בפרט. המרכז מציע סיור במרכז המבקרים האורך כשעה, הכולל סרטון קצר, והדרכה חווייתית על סיפור ההתיישבות בעוטף עזה וכרם שלום המועברת על ידי מדריך מקומי. ההדרכה תעסוק בסקירה היסטורית ועדכנית על אתגרי הביטחון וההתיישבות באזור, וכמו כן בהתמודדות עם אתגרים ומשברים, ונלמד איך אפשר לצאת מהם מחוזקים. בנוסף ישנו הסיור הרגלי, האורך כשעה, המומלץ לשילוב עם הסיור במרכז המבקרים. בסיור נבקר בתצוגת האמנות ובציורי הגרפיטי האמנותיים על החומה, ובחלון התצפית מהחומה. במהלך הסיור תינתן הדרכה מקיפה על ההתיישבות בקיבוץ ועוטף עזה, ונבקר בנקודה הקרובה ביותר לגדר הגבול (כ30 מטר מהגבול, בתוך חומת הקיבוץ). עלות: בקבוצה מעל 5 משתתפים -30 ₪ למשתתף* בקבוצה מתחת ל-5 משתתפים - 60 ₪ למשתתף סדנאות אמנות: מתחם האמנים בכרם שלום מציע מגוון סדנאות אמנות ויצירה המועברות על ידי אמנים מקומיים, ומתאימות ליחידים, זוגות וקבוצות בכל הגילאים. הסדנאות אורכות כשעה, במתחם ממוזג עם פינת שתייה ושירותים. סדנאות לדוגמא: -סדנת בטון ותכשיטים בה נלמד על יצירה בבטון, ונכין 1-2 תכשיטים מבטון + קערת תכשיטים/ מעמד לטבעות. -סדנת אהיל מחומרים קלים, בה נלמד ונכין אהיל מעץ ומשי בסגנונות וצורות שונות לקבלת אווירה מיוחדת. -סדנת שזירת פרחים, בה נלמד להכין זר פרחים מושקע וייחודי. -בנוסף תוכלו למצוא סדנאות קרמיקה, ציור, פיתוח קול, יצירה בנגינה ועוד. במתחם מוצגות יצירות אמנות ומזכרות של אמני העוטף למכירה. עלות: בקבוצה מעל 5 משתתפים - 50 ₪ למשתתף * בקבוצה מתחת ל5 משתתפים - 75 ₪ למשתתף משחק "חומת בריחה" משחק בריחה חווייתי על חומת קיבוץ כרם שלום, במסגרתו המשתתפים עוזרים למצוא את מפת ההגנה של הקיבוץ. המשחק משלב בין חידות מעשירות ומעניינות, ובין אתגרים המבוססים על תצוגת האמנות שעל החומה. משך זמן: כשעה וחצי. עלות: בקבוצה מעל 4 שחקנים - 70 ₪ למשתתף* בקבוצה מתחת ל4 שחקנים - 85 ₪ למשתתף סדנאות קהילה מעורבת: בכרם שלום חיה קהילה מעורבת המשלבת בין חילוניים לדתיים. בסדנאות נעסוק בחשיבות מציאת המכנה המשותף בחברה, וביתרונות הגדולים בשילוב ואחדות. כמו כן נעסוק באתגרים הכרוכים בכך, ונלמד ממדריך מקומי שיספר מהזווית שלו איך נראים החיים בקהילה כזו. הסדנאות מועברות בצורה חווייתית ומהנה, עם אפשרות להשתפות בסרטון בסגנון "סליחה על השאלה" בו המשתתפים ידונו באתגרים ושאלות בתחום. הסדנאות ייערכו במרכז המבקרים, במשך כשעה, עם אפשרות להתאמה אישית של התכנים ומשך הפעילות. עלות: בקבוצה מעל 5 משתתפים - 30 ₪ למשתתף* בקבוצה מתחת ל5 משתתפים - 60 ₪ למשתתף * לקבוצות גדולות מ-20 משתתפים תינתן הנחה.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295743
כתובת: גבולות
מייל: tour@tgvulot.co.il

מצפה גבולות

מצפה גבולות אתר מורשת מרתק המספר את סיפור ההתיישבות בנגב בו ניתן לשלב ביקור והפעלה ייחודיים סיפורנו מתחיל במאי 1943 וממשיך כיום בביקורים, בפעילויות הכיף, ביום ובלילה, בקיץ ובחורף. אתר מרתק מראשית ההתיישבות הציונית בנגב. לבני הבוץ (אדובה) ממנו בנויים קירותיו וחומותיו של מצפה גבולות, חובקים בתוכם את סיפורו המאלף של היישוב הראשון בנגב המתחדש. האתר כיום מהווה "מגרש משחקים" ובו הפעלות והדרכות מותאמות לכל קבוצה ותוכן. ערב חלוצים שמחזיר אותנו ללילות קסומים וחוויה מדברית, אוצר המצפה שמאתגר אותנו במשחקי חשיבה ופיצוח תיבת אוצר, הדרכות היסטוריות, הפעלות לילדים בבוץ ותחפושות ועוד... במקום מתקיימים אירועים, פסטיבלים וארוחות מיוחדות. באתר: חנייה (לנכים), שירותים (לנכים), שולחנות פיקניק מוצלים, תערוכת כלים חקלאיים ועוד. האתר מותאם לנכים. כל ביקור ופעילות - בהזמנה מראש. מצפה גבולות סגור לביקורים עד לתאריך 20/10/23 לרגל אירוע פרטי. סורים באמצע שבוע - מספרים התיישבות סיור מודרך ב"מצפה גבולות" המסמל את ראשית ההתיישבות והחקלאות בנגב.בביקורינו במצפה נחזור אל אמצע שנות הארבעים של המאה הקודמת ונציץ לחיי היומיום של החלוצים הראשונים במקום. במקום תצוגה חדשה של מכשיר המורס ששימש את החלוצים להעברת הודעות, מפעל היהלומים שהיה במקום וסיפורו של קו המים הראשון שחיבר את הנגב למים זורמים. ההדרכה מתואמת גם לילדים ותשלב פעילות בנייה בבוץ (אדובה) וצילום חלוצי.   אתר זה משתתף במיזם “שבת ישראלית” של המועצה לשימור אתרי מורשת ומשרד מורשת, במסגרתו האתר פתוח בשישי ובשבת ללא תשלום! *הביקור מיועד למבקרים עצמאיים ובתיאום מראש בלבד.
לפרטים נוספים

שביל יער קהילתי שוקדה - סינגל כחול

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: קלה. אורך המסלול בק"מ: אורכו 7.5 ק"מ נקודת התחלה וסיום: ניתן לצאת למסלול משתי נקודות התחלה וסיום - בארי ויער שוקדה (המסלול הינו מעגלי, חד-כיווני עם כיוון השעון). תקציר על אזור הטיול: המסלול עובר בפינות הרחוקות והפורחות ביער שוקדה, הסינגל משולט בשטח באמצעות עמודי עץ שעליהם לוח קטן בצבע כחול עם רוכב אופניים במרכזו. תקציר המסלול: * יציאה מבארי - נרכב בדרך העפר המקבילה לכביש הכניסה לבארי לכיוון כביש 232, נחצה וניכנס לדרך מצד ימין, שם נראה שילוט של הסינגל. לאחר 200 מ' בסינגל נגיע לפיצול שבו נמשיך בזרוע השמאלית, עם הסימון הכחול, במשך כשני קילומטרים נוספים, עד שהוא מתעקל ימינה ומתרחק מכביש 232. בדרך עוברים בחלקי שטח פתוחים וחלק בתוך החורש. 5.7 ק"מ מתחילת המסלול, אנו פוגשים את דרך נוף יער שוקדה, ופונים בה ימינה לחזרה לכיוון בארי. * יציאה משוקדה - מחניון שוקדה נמשיך 500 מ' בדרך הנוף, עד שנראה סינגל החוצה את הדרך ואת שלט ההסבר על השבילים משמאל. נמשיך ישר ונשתלב בשביל הכחול החוזר לכיוון כביש 232. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

סינגל אסף - כיסופים

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: בינונית אורך המסלול בק"מ: סינגל אסף כיסופים ממבואת גמה - 28 ק"מ, ממבואת בית הכנסת מעון - אורך 22.5 ק"מ. נקודת התחלה וסיום: מבואת גמה/ מבואת בית הכנסת מעון תקציר על אזור הטיול: הסינגל נקרא על שם שני הנחלים העיקריים לאורכם הוא זורם – נחל אסף ונחל כיסופים. הרכיבה רוב הזמן בשטחים חקלאיים. הלולאה המרכזית מסומנת בשטח על ידי עמודי עץ עם שלט קטן ובו רוכב אופניים כחול על רקע צהוב. הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – עם כיוון השעון בלולאה המרכזית, למעט שבילי הגישה למבואות שהינם דו-כיווניים. תקציר המסלול: ממבואת גמה - מן החניון נצא צפונה בשולי תל גמה ונפנה שמאלה להשתלבות בסינגל הבשור, עד שנתפצל שמאלה, נחצה את הערוץ נחל הבשור, נטפס על הגדה הנגדית ונמשיך אל נחל אסף. לאחר כ1.5 ק"מ בהמשך הסינגל התחברות למגיעים ממבואת בית כנסת מעון. נמשיך בסינגל בין גבעות ותלוליות בתוך החורש. בהמשך המסלול נגיע אל מגדל התצפית כיסופים. לאחר כ-4 ק"מ, בהמשך המסלול התפצלות לרוכבים ממבואת גמה (שמאלה) או ממבואת בית הכנסת מעון (ימינה). קרדיט צילום: אילן שחם *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295816
כתובת: אוגדה 2 מושב עין הבשור
מייל: shimon@baraknursery.com

משתלת ברק - מרכז מבקרים ומשתלה

מרכז מבקרים והדרכות חוויה של אין סוף צבעים במשתלה ברק במשך 40 שנה אנו מייצרים ומספקים גרניום ומבחר צמחי מרפסת בארץ ובעולם, מהלקוח הפרטי עם העציץ הבודד למרפסת ועד לחברות ענק אירופאיות, הזמנות של מיליוני ייחורים בכל שנה ושנה. מה תמצאו אצלנו?  - סיור במרחב ענק של עציצים הפורחים בשלל צבעים ושטח ענק של צמחי האם לקטיף, לריבוי ולמשלוח לכל הלקוחות בחול ובארץ. - ייעוץ והסברה מפורטת כיצד להביא את הגינה הביתית שלכם לתוצאות מרהיבות. - אפשרות לרכישת צמחים מהמבחר הגדול שלנו, בכל הזנים, בכל הצבעים, בעציצים, אדניות וקערות. - הרצאה על הסיפור המרתק של מושב עין הבשור אשר הוקם בעוטף עזה על ידי מפוני חבל ימית. - הסיפור האישי והמדהים של מנהל השיווק שלנו, ג’אן ברמן, על רקע אירועי צוק איתן. - פינת אירוח הכוללת קפה וכיבוד קל. המשתלה פעילה בימים ראשון עד שישי משעה 9:00 עד 15:00 אפשר להתקשר לתאום הגעה בשעות נוספות ובשבת. 30 ₪ למשתתף בסיור ובהרצאה. כמות מינימום 10 איש לקבוצה. לקבוצות גדולות מ-20 משתתפים הנחה בתאום. לתאום ביקור מאורגן לסיורים במרכז המבקרים ובמשתלה התקשרו 077-7295816 לניווט באפליקציות מפות או waze ניתן לכתוב 'משתלת ברק' או רחוב אוגדה 2, מושב עין הבשור.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295757
כתובת: מושב ישע
מייל: info@patkin.farm

אורי תותים

'אורי תותים' קטיף עצמי של ביו-תות תלוי במושב ישע, בחבל הבשור. עונת הקטיף העצמי החלה!!! אז.. חשבתם פעם לטייל בחממה ולהושיט יד למעלה לקטוף תות עסיסי ומתוק?! אורי תותים, כל המשפחה וצוות המדריכים מזמינים אתכם לחוויה חקלאית לכל המשפחה – קטיף עצמי של תות שדה תלוי, באווירה נעימה ובחממות מקורות. אצלנו גם בימים גשומים הקטיף חוויתי במיוחד. תוכלו להנות ממוזיקה טובה, מלווה בטפטוף הגשם מעל החממות המקורות, אז בואו להנות ממראה קסום "שמיים של תותים"! התות במשקנו גדל בשיטת ביו-תות-תלוי, והוא טעים במיוחד, נקי בריא איכותי ומאריך ימים יותר. התות גדל באדניות התלויות בגובה, בתוך מצע מנותק וללא מגע בקרקע. התותים תלויים בגבהים שונים כך שקטיף התות התלוי נוח וחוויתי, ומאפשר לקוטפים בכל הגילאים קטיף נוח ובגובה העיניים. אתם חשובים לנו – שיטת גידול התות התלוי מונעת ממזיקים וחרקים העלולים לגרום למחלות להגיע אל הפרי. פחות ריסוס, יותר בריאות. העובדים שלנו חשובים לנו – שיטת גידול התות התלוי מקלה על מלאכת הקטיף. כדור הארץ חשוב לנו – שיטת הגידול באדניות ידידותית לסביבה חוסכת במי השקיה, ומאפשרת תהליכי מיחזור להשקיית גידולי פרחים.אנו משתמשים בהדברה ביולוגית משולבת (ומכאן השם ביו-תות) – הדברה תוך שימוש בחרקים מועילים. אצלנו במשק פטקין, במהלך ימי השבוע קוטפים את התותים האדומים והמתוקים לאספקה לרשתות השיווק, ואילו בסוף השבוע החממות לובשות חג והופכות לאתר ביקור לקטיף עצמי של מבקרים מכל רחבי הארץ. אורי, הצוות, החיוך והסלסלה כבר מחכים לכם. מחירים: שתי אפשרויות לבחירתכם לכניסה לקטיף לכל מבקר*: - כניסה לאכילה חופשית בחממות וסלסלת 250 גר': 40 ₪ - כניסה לאכילה חופשית בחממות וסלסלת לב 500 גר': 50 ₪ * סלסלה נוספת לקטיף, לרכישה במקום – 10/20 ₪ (בהתאם לגודל הסלסילה) * מתחת לגיל שלוש כניסה חינם בהצגת תעודה מזהה ימי ושעות פתיחה: עונת הקטיף הסתיימה, האתר יהיה סגור למבקרים עד דצמבר 2023. נתראה בעונה הבאה.      כללי האירוח שלנו: ניתן לאכול תותים באופן חופשי כאוות רצונכם, ואל תדאגו… כמות הפרי בחממות שלנו רבה מאוד. ברור לנו שאתם רגילים לטייל עם התיקים שלכם ותרצו להיכנס איתם לחממות, אבל בקשה חשובה מצידנו להשאיר תיקים ושקיות ברכבכם, מבטיחים שיהיה לכם נעים ונוח יותר ללא התיקים בחממות. ואם תעדיפו – ניתן להשאיר את התיקים בעמדת שמירת החפצים שלנו, לא ניתן יהיה להיכנס עימם למתחם החממות. ידוע לנו שאתם אוהבים את חיות המחמד שלכם במחיצתכם וגם אנחנו, אולם חלק מהמבקרים חשים אי נוחות בנוכחות בעלי חיים, לכן לא תתאפשר כניסה לשטח החממות עם בעלי חיים.איך מגיעים? ב- waze "אורי תותים" לרכישת כרטיסים:
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295780
כתובת: בני נצרים
מייל: meshekmaarava@gmail.com

מערבא - סיורים חקלאיים בחולות חלוצה

בסיור החקלאי שלנו אנחנו רוצים לפגוש את העוצמה שבטבע, בחקלאות, בפירות ובירקות. לראות אותם גדלים ומתפתחים, ולא רק לראות - גם לקטוף ולטעום! נבקר בשלוש חממות/שטחי גידול, נשמע הדרכה מעניינת על הגידול בחולות, על ההשקייה, ההתמודדות עם מזיקים, שילוב דבורים בהאבקה ועוד. מיד לאחר מכן נעבור לקטיף - עגבניות, שרי, מלפפונים, אננס, מסיק זיתים, כוסברה, כרוב, תירס, לימון - ואלו רק חלק מהאפשרויות... הסיור יכול להתבצע באוטובוס איתו אתם מגיעים, ברכבים פרטים, ויש גם אפשרות לסיור רגלי. ניתן להזמין גם מגוון פעילויות שיכולות להשתלב מצויין עם הסיור - שיחה עם חקלאי, שיחה על ההתיישבות באזור, ביקור בדיונה, ביקור ברפת, סדנאות בשטח, ביקור במתחם פעילות עם בריכת שכשוך ובישול בשטח. עלות הסיור לקבוצה עד 60 איש (באוטובוס או ברכבים פרטיים) - 1400 ש"ח + מע"מ. המחיר כולל את הסיור, הדרכה וקטיף.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295894
כתובת: יער להב
מייל: agurnivut@gmail.com

עגור ניווט למשפחות וארגונים

האירועים שלנו מתקיימים בטבע, במרחב הפתוח. רוצים לבלות יום מיוחד בחיק הטבע? מחפשים פעילות חווייתית ומעשירה שתתאים לכל המשפחה? בא לכם לצאת מהשגרה ולבלות קצת זמן איכות ביחד עם הילדים או עם החבר'ה מהעבודה? עגור מתמחה בהפקת משחקי גיבוש, סדנאות למנהלים ופעילויות למשפחות, בטבע ובאתרי תיירות ברחבי הארץ. "מגרש המשחקים" שלנו הוא בטבע, במקומות הכי יפים ומעניינים או בסמטאות העיר שבדרך כלל סמויות מהעין. אנחנו מנווטים ביער דבירה, יער להב, יער בארי, יער קוממיות (ליד מצודת יואב), גן לאומי אשקלון, גן לאומי הבשור – פארק אשכול ומקומות רבים נוספים ברחבי הארץ. נפגוש אתכם בחניון אי שם ביער, תקבלו מפה וחידון, ונשלח אתכם לדרככם. אתם תקבעו את הדרך ואת הקצב, מתי לעצור ומתי לחזור. הפעילות מתאימה לילדים ולמבוגרים ולא נדרש נסיון קודם. אפליקציות לא יעזרו במקרה הזה אז התנתקו מהמסכים והצטרפו אלינו.   השתתפות בפעילות בהרשמה מראש לקבוצות מאורגנות – ניתן לתאם פעילות בכל ימות השבוע.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295777
כתובת: צאלים
מייל: boaz@zeelim.co.il

מוזיאון מורשת צאן וברזל

תצוגה ייחודית ומרתקת, המספרת את סיפור המורשת של כל אחד מאיתנו -  מתוך פרי עמלם של חרטי הפלדה והברונזה הירושלמיים. סיפורה של המדינה יכול להתבטא במגוון דרכים: אתרים היסטוריים, ספרות, שירה, שטרות, מטבעות, שמות מקומות ועוד. דווקא בצאלים תמצאו מוזאון מיוחד ומרתק המציג  את  המורשת הארצישראלית של תשעים השנים האחרונות מוטבעת בפלדה ובמתכת. הסיפור התחיל בסבא שמואל שעלה לארץ מוינה ב-1911. בהמלצת מורו ורבו בוריס שץ מבצלאל פתח בירושלים בית מלאכה לחותמות ולפיתוחים אומנותיים. שמואל עוד נע על הקו וינה-ירושלים אבל לבסוף השתקע סופית בעיר הקודש ופעל בה עם שני בניו. ב-2003 החליט אליהו לסגור את העסק המשפחתי שפעל בירושלים ולהעבירו לקיבוץ. במשך כעשר שנים שכנו להם מאות הפריטים במקלט הקטן  והצפוף. לימים התחוור לבועז שהציל אוצר היסטורי מרתק, שמשך מבקרים רבים ושימעו יצא למרחוק. עם קבלת סיוע ממשלתי ציבורי נוסף הצליח בעז להקים את המוזאון שנחנך בקיץ 2018.  החלל החדש והמרשים, בעיצוב ובתכנון ייחודי המשמר את אווירת בית המלאכה הוותיק, עם ערימות הפריטים שעוד ייחשפו וייחקרו. מחירון: מחיר: 30 ₪ למבקר. עלות לגימלאי - 25 ש"ח מינימום להדרכה: 20 איש, 600 ₪ (500 לגימלאים). באמצע שבוע הביקור במוזיאון מיועד לקבוצות ובתיאום מראש בלבד! אתר זה משתתף במיזם “שבת ישראלית” של המועצה לשימור אתרי מורשת ומשרד מורשת, במסגרתו האתר פתוח בשישי ובשבת ללא תשלום! *הביקור מיועד למבקרים עצמאיים ובתיאום מראש בלבד.
לפרטים נוספים

סינגל בארי - מסלול אדום

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: גבוהה סינגל זה מיועד רק לרוכבים מנוסים ובעלי כושר גופני טוב. המסלול כולל כמה קטעים טכניים ארוכים וקשים ומעברי מכשולים בתוך היער. אורך המסלול בק"מ: 24 ק"מ נקודת התחלה וסיום: בארי תקציר על אזור הטיול: עובר קרוב לשמורת בתרונות בארי, בארי הישנה- נאחביר, מכרות הגופרית, נחל הבשור ונחל גרר וחזרה ללה-מדווש. בחלקו הצפוני של המסלול יש עוד לופ נוסף של 6 ק"מ של סינגל ביער בארי. תקציר המסלול: השביל מסומן בסימון ייעודי לאופניים בצבע אדום. השביל יוצא מהמבואה בכניסה לקיבוץ בארי, עובר ליד בית הקברות הזמני משם ממשיך לאורך הגדר ובמורד ואדי צר לצומת שבילים בעמק הנעלם ולהמשיך במעלה הוואדי לכוון נחביר במעלה הסכין, משם המסלול ממשיך במורד רכס כורכר אל חורשת האורנים ומשם נטפס לתצפית על נקודת הטריאנגולציה במכרות הגופרית. נמשיך על כביש הבטון דרומה ובמפגש עם נחל הבשור נרד אל דרגש בדופן הנחל ונטפס חזרה על הגדה השמאלית. בדרך נעבור ליד באר בריטית עגולה - שרידים מהמנדט הבריטי. השביל ממשיך עד למפגש נחלים עם נחל גרר, נעלה אל יער דליל וחולי של עצי אקליפטוס שיוביל אותנו אל מגרש משחקים של גבנונים ומשם נפנה שמאלה לכוון הבאר האנטלית על דרך מתקני המים המגיעה מחניון רעים. נחזור צפונה עד לכביש הגישה בין נחביר לבארי. קרדיט צילום: יואב לביא מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים
לינה באזור

טלפון: 077-7295753
כתובת: פארק הבשור
מייל: batshevas@npa.org.il

גן לאומי פארק הבשור (אשכול)

פעילות שוטפת בפארק לתיאום ביקור יש להכנס לאתר רשות הטבע והגנים ולתאם את הביקור במערכת ההזמנות באתר. מעיינות הבשור: על גדות נחל הבשור-  מהגדולים שבנחלי ארצנו, משתרע פארק אשכול שאת רובו נטע אדם (לפיתוח הפארק ותפעולו שותפים הקק"ל, רשות הטבע והגנים ומועצה אזורית מרחבים). הפארק- כתם ירוק ומוקד משיכה למטיילים באזור הנגב הצפוני. כל עונה "צובעת" את הפארק והסובב אותו בגוונים שונים ובחודשים פברואר-מרץ נצבע האזור כולו ב"אודם הכלנית"- מראה עוצר נשימה הקורא לנו לצאת מהבית את חיק הטבע ולהתבשם מהפריחה. הכניסה אל הפארק – מערבית לאופקים. ניתן להגיע אל הפארק מצומת יד מרדכי, מצומת מגן, מצומת גילת. המעיינות נובעים במספר מוקדים והם נאגמים לשורת ברכות מלאכותיות בלב הפארק ולברכות שכשוך. להנאת המטיילים הוצבו מתקני שעשוע לילדים. אפשרות הבילוי בפארק וסביבתו מגוונות. בכניסה לפארק כדאי להצטייד בדפדפת ומפה עם הסברים מפורטים. עליה למצפור והליכה לאורך המעיינות מתאימה לכולם, כמובן שניתן לצאת לסיורים ארוכים יותר. (אל תל שרוחן – כשעתיים). בפארק שפע מרחבים, מדשאות ופינות צל לרוב. הפארק נושק למגוון מסלולים ברגל, ברכב ובאופניים. ניתן ללון בפארק או באחד מהאורחנים באזור. בפארק שבילי אופניים מסומנים. מחניון המוצא יוצאים שני שבילים טבעתיים האחד מסומן ירוק והשני בכחול. הכניסה בתשלום.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295703
כתובת: עין הבשור
מייל: rakuya@walla.com

ראקויה צימרים יפנים בעין הבשור

בראקויה 2 סוויטות יפניות יוקרתיות ומפנקות. הצימרים ין ויאנג עוצבו כבתים יפנים בידי אומנים שחיו ביפן והם ממוקמים בתוך גן זן מעוצב עם קולות פכפוך מים. אם אתם מתכננים חגיגת יום הולדת , יום נישואין, טיולי טבע, מפלט מרעש העיר או סתם רוצים להתפנק, פה תוכלו למצוא המון שקט יופי ואנרגיות... בצימר-ג'קוזי בחדר אמבטיה מעוצב, ריהוט בסגנון יפני, מטבח מאובזר, מכונת אספרסו, עוגיות הבית, נרות, טלוויזיה בכבלים וחיבור לאינטרנט. ניתן להזמין מראש ארוחת בוקר עשירה בתוספת מחיר . להשלמת החוויה עיסויים מפנקים וסדנאות  שונות:  הכנת סושי, חשיפה לטאיי צ'י ומפגש להעשרה  זוגית – מינית. הצימרים מיועדים לזוגות ולמשפחה (עד 2 ילדים בוגרים) גלריית תמונות: [gallery link="none" ids="15935,15939,15947,15949,15951,15937,15930,15943,15928"]      
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295802
כתובת: צאלים
מייל: tour@zeelim.co.il

לינת שטח קיבוץ צאלים

לינת שטח- אנו שמחים להזמינכם לאירוח יוצא דופן וחוויה בלתי נשכחת במתחם לינת שטח- אירוח של מיליון כוכבים בתיירות קיבוץ צאלים! במתחם לינת השטח בקיבוץ צאלים תוכלו להנות מאירוח תחת חופה של כוכבים ושקט פסטורלי בלב המדבר. במתחם סוכות לינה מוארות מרווחות ונעימות, מטבח מאובזר לשימוש האורחים הכולל מקררים, כיורים ושולחן עבודה, כירת גז ומנגלים, פינות למדורה, שולחנות קק"ל, שירותים ומקלחות מאובזרים היטב ומים חמים 24/7. בסוכות הלינה תאורה, מחצלות ומזרנים, נקודות חשמל, שולחנות וספסלים. אירוח בקיבוץ צאלים היושב על נחל הבשור במועצה האזורית אשכול, מקנה לכם בנוסף למתחם לינת השטח כניסה חופשית לחמאם ולבריכת השחייה(בעונה). מחירים: החל מ- 125 ש"ח לאדם כולל אמצ"ש וסופ"ש כולל דרום אדום בריכה- בריכת שחייה חצי אולימפית יפהפייה, מטופחת ומטופחת, מגרשי ספורט, כדורעף חופים, טניס, כדורסל וכדורגל. אירועים- המקום המושלם לאירוע שלכם! תנו לנו להפוך את האירוע שלכם לחוויה בלתי נשכחת. אירועי חברה, ימי כיף וגיבוש,  פסטיבלים, הופעות, מסיבות, חתונות, בר מצווה, מסיבות רווקים/ רווקות, ימי הולדת ועוד. ארוחת בוקר בתוספת תשלום והזמנה מראש
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295754
כתובת: מושב נווה
מייל: heferyonatan@gmail.com

נוף חלוצה

צימר חדש ויפיפה בישוב שקט ופסטורלי בחבל שלום. בואו להנות מהאווירה הרגועה של מרחבי הדרום במושב נווה. הצימר מאובזר היטב ומתאים לזוגות, קיימת אפשרות למקום נוסף עבור תינוק או ילד קטן. *נווה הינו מושב דתי שומר שבת
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295719
כתובת: התמר 188, דקל
מייל: Assulina@gmail.com

דקל התמר

דקל התמר 188 וילה לאירוח זוגי ומשפחתי באווירה כפרית בייתית . המארח הינו שף ,עד לפני שנתיים עבד במסעדות המובילות בתל אביב וכיום עוסק בגידול הדרים ותיירות. ניתן להזמין ארוחת צהריים של בשר מובחר על האש עד 10 אנשים בהזמנה מראש.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295707
כתובת: עין הבשור
מייל: rachel10100@walla.co.il

חוות התבלינים

במושב עין הבשור, שלושה צימרים ובקתת עץ חדשה שבנינו ועיצבנו עבורכם ביד אומנותית ואוהבת. כל הרהיטים ייחודיים, מעץ טבעי, בעבודת יד מרהיבה. בחווה 4 יחידות אירוח: 2 בקתות עץ מפנקות ו 2 צימרים – חדרי אירוח רומנטיים לזוגות ומשפחות. מה בבקתה? בכל בקתה שני חדרי שינה נפרדים עם מיטות אפריון ומזגן בכל חדר, טלויזיה עם יציאות לחיבורים, yes, חיבור לאינטרנט אלחוטי. ג'קוזי משולב עם מקלחת. בבקתות הג'קוזי גדול במיוחד, מטבח מאובזר עם כלים לבישול, מיקרוגל וכירה חשמלית. לשומרי שבת פלטה ומיחם. מחוץ לבקתה: יציאה למרפסת מקורה גינה יפיפייה ומטופחת עם מגוון צמחי תבלין לקטיף עצמי, ערסלים ופינת מנגל. בחצר הצימרים בריכת דגי נוי גדולה מתחת לגשרון ציורי. ארוחת בוקר עשירה מוגשת תמורת תשלום בחוות הקרובות, בקיץ בריכת שחייה של המושב ללא תשלום. לא ניתן להביא בעלי חיים. 
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295879
כתובת: נווה, חבל שלום
מייל: benavi75@gmail.com

חן במדבר

צימר זוגי יפיפה לחופשה רומנטית מושלמת אם אתם מרגישים שכבר מזמן לא הבטתם האחד לשני בעיניים, אם אתם משתוקקים לחדש בינכם את הקרבה, ואם אתם זקוקים למקום שיעטוף אתכם יחד, מוזמנים לחופשה רומנטית בצימר יפיפה, מעוצב ומעורר השראה, עם אוירה פסטורלית ופרטיות מושלמת. חן במדבר הוא מקום עם המון אהבה לאורחים שלנו, עבורכם חשבנו על כל פרט – שיהיה לכם הכי נוח, הכי כיפי והכי יפה! בצימר שלנו תוכלו למצוא: מיטה זוגית רחבה ונוחה [עם אפשרות להפרדת מיטות] חדר רחצה מעוצב עם מקלחון ספות ישיבה נוחות שולחן אוכל מטבחון מעוצב, כשר, נקי ומאובזר עם מערכות כלים נפרדות לבשרי ולחלבי, מיקרוגל וכירה חשמלית. פינת קפה מאובזרת מיזוג אויר בכל החללים ציוד אירוח לשבת הכולל: פלטה, מיחם, כלים לקידוש והבדלה ועוד. ספרי קריאה וקלפים לשיחת נפש זוגית חצר פרטית עם נוף מדברי חניה פרטית בכל השנה – ניתן להזמין ארוחת בוקר זוגית בתשלום נוסף. בעונת הקיץ ניתן לשכור בישוב מתחם עם בריכה פרטית בעלות נפרדת. אוכל לשבת ניתן לרכוש בישוב סמוך. הצימר ממוקם בישוב נווה בחבל שלום שבנגב המערבי, בקרבה לשפע אפשרויות של מסלולי טיול, אטרקציות תיירותיות ושמורות טבע פורחות באיזור. נווה הינו ישוב דתי ובו בתי כנסת, מקווה טהרה לנשים וגני משחקים אטרקטיביים. שעת כניסה לצימר : 14:00 שעת יציאה [ביום חול]: 12:00, בשבת היציאה היא לאחר צאת השבת. במידה ותרצו להביא עמכם ילדים, הצימר מיועד לילדים עד 18 חודשים או מעל גיל 10, ויכול להכיל עד שני ילדים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295747
כתובת: אורים
מייל: orchanurim@gmail.com

מאנדרא - אירוח כפרי קיבוץ אורים

אירוח אורים - חופשה זוגית או משפחתית באווירת קיבוץ פסטורלית על המקום בקיבוץ אורים השוכן במערב הנגב הצפוני ממוקם מתחם אירוח כפרי המתפרש על שטח של 12 דונם של מדשאות ירוקות, שבילים ופינות ישיבה מוצלות. במתחם 39 יחידות בחמישה מתחמים מופרדים לאירוח משפחות, קבוצות, זוגות ויחידים בחדרים המותאמים לכל סוג אירוח ומאובזרים בהתאם. מתוכם 4 יחידות הכוללות שני חדרים ומתאימות למשפחות עד 3 ילדים. כמו כן – באתר יש סוויטה מפנקת, הכוללת ג'קוזי, יחידות גדולות שבהן 3 מיטות עץ ומיטה נפתחת, והן מתאימות לזוג + 2 ילדים, וכמובן חדרים זוגיים. כל היחידות, מלבד 4 יחידות שבקומה שנייה, נמצאות בקומת הקרקע ונגישות לנכים ומבוגרים. חדרי האירוח נעימים וכוללים פרטי ריהוט לנוחות מרבית ומצוידים במזגן עילי, ארון בגדים, מיטות עץ, חדרי מקלחת ושירותים מעוצבים ונוחים המצוידים בכל הנדרש, TV, נקודת אינטרנט מהיר לחיבור בכבל תקשורת, WIFI, מטבחון, עם קומקום חשמלי, כיריים חשמליים לבישול, מיקרוגל, מקרר, קפה מסוגים שונים, תה וחלב ועוד... עוד במתחם: לכל יחידה פרגולה מוצלת מוארת ומוגנת גשם עם שולחנות וכיסאות גן מפנקים -     פינות מנגל מוצלות ומוארות עם כיור צמוד ושולחנות נוחים לארוחת בשרים איכותית - חנייה קרובה ונגישה לנכים ומבוגרים חללים ייחודיים אותם ניתן להשכיר בתשלום לשימוש פרטי מתאים לקבוצות ומשפחות: - חדר אוכל מאובזר הכולל מטבח צמוד, מקררים, שולחנות וכיסאות. מכיל בנוחות עד כ- 60 איש. - פרגולה מקורה ומפנקת עם שולחנות, כיסאות וכורסאות נוחות, מכילה עד כ- 40 איש בנוחות. - לובי מפנק עם פינת קפה ושירותי נכים צמודים, מכיל עד 25 איש, המתחם המשותף כולל מרחבי ענק ירוקים, שפע פינות חמד, מדשאות ופינות ישיבה מוצלות עמדות מנגל ופוייקה, פינות מדורה במרחב הקיבוץ בריכה הפתוחה לרשות האורחים החל מחג השבועות ואטרקציות נוספות בהן תוכלו לבקר במהלך שהותכם - גן קקטוסים, חוות סוסים, רפת, גלריית אמנים, פסלים ייחודיים של אמנים מקומיים. בנוסף, צוות מיוחד של מגשימי משאלות "יחידת אירוח" יתן מענה לכל משאלה או צורך ייחודי בתאום מראש. בכלל החדרים ובלובי ניתן למצוא יצירות מרהיבות על חומרים שונים של בת קיבוץ אורים,  מתיה (תותי) שיק,  tutishick#, אמנית, צלמת מוערכת, המתמחה בצילומים ייחודיים ומרהיבים ממעוף הציפור. להזמנות: 
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295745
כתובת: צאלים
מייל: tz2@mishkei.co.il

מלון ארץ צאלים

נווה מדבר של מעיינות חמים וטיפולי ספא באווירה שמאפשרת לכם רק להניח את הראש ולהרגע. 51 חדרי אירוח מפנקים ומרווחים. חמאם - בריכה וג'קוזי של מים טרמומינראליים הנובעים ממעמקי האדמה וסאונה יבשה. חוויה המשלבת שקט ושלווה, הכנסת אורחים ואהבת האדם. החדרים מעוצבים בהשראת הנוף מהסביבה המקומית. במרחבים העצומים שמסביב, ניתן לראות חופת שמיים ענקית העוטפת אותנו בגווני כחול ותכלת ומרחבים אין סופיים של אדמה בצבעי חום. השתדלנו לצד השקט והשלווה לשזור בעדינות לתוך החדרים את החוויה שלנו. חדרי המלון מוקפים במדשאות מטופחות וגינות פרחים, טבולים באווירה כפרית ייחודית. במלון ''ארץ צאלים'' 51 חדרי אירוח החדרים מרווחים, נוחים ומעוצבים בהתאם לקונספט. במתחם האירוח פזורים ערסלים ופינות ישיבה אטרקטיביות תחת צילם של עצים רחבי נוף מתחת לחופת השמיים הענקית. המרחבים הגדולים של המלון מאפשרים לילדיכם להסתובב בחופשיות ובביטחון לשחק וליהנות משפע המתקנים אותם מציע המלון. לרשותכם בריכת שחייה יפהפייה, חמאם טבעי (מים חמים טרמומינראלים ממעמקי האדמה), טיפולי ספא, סאונה יבשה, פאב ''הבאר'', טרקלין כנסים, ומוזיאון "מורשת צאן ברזל". כחלק מתפיסת האירוח במלון, הארוחות המוגשות במסעדת המלון מבוססות על  תפריט טרי ייחודי ומקורי המתבסס על תוצרת האזור, מחלבות, יקבים וחוות, המעניקים חוויה ישראלית. צוות המלון ישמח לעמוד לרשותכם לכול דבר ועניין
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295728
כתובת: עין הבשור
מייל: sadetours@gmail.com

זהר בדשא

זהר בדשא במושב עין הבשור על גדות נחל הבשור. 2 בקתות עץ מפוארות, צבעוניות ורומנטיות בנוסף ליחידת אירוח מונגולית באווירה כפרית שקטה. אצלנו בבקתות: סלון מעוצב וממוזג, טלוויזיה YES, מיטה מפנקת ואבזור מלא. חדר שינה מקסים עם נרות וניחוחות רומנטיים, טלוויזיה ומזגן, ג'קוזי גדול במקלחת, מטבחון מאובזר ופינת אוכל, גינה מטופחת ויפיפיה עם פינת מנגל וערסל. בקיץ – בריכת שחיה של המושב. ארוחת הבוקר מוגשת לבקתה.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295891
כתובת: אגרולוג נגב, ניר יצחק
מייל: Campkingil@gmail.com

קמפ קינג

תנו לשים את הראש על דיונה, לגלוש על גלים, לצאת לטיול בטבע ולצד זה להניח את הראש על מיטה נקיה ונוחה, מקלחת טובה ומטבח מאובזר. הקמפ קינג שלנו - קרוואן נגרר חדש ומפנק, נשמח לקחת חלק בחופשה שלכם, בצבירת חוויות וזיכרונות טובים על רקע קראוון נגרר שהוא בית. מוזמנים להגיע אלינו אל הנגב הפראי בדרככם אל חופשה מנצחת. *השכרה מגיל 24 ומעלה
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295721
כתובת: עין הבשור
מייל: t_habsor@zahav.net.il

טבע הבשור

3 בקתות עץ ו-6 יחידות אירוח, במושב עין הבשור הרחק מהרעש וההמולה.   טבע הבשור הוא מתחם אירוח בסגנון אורגני וכפרי, המתאים לזוגות בחופשה רומנטית או למשפחות שמחפשות קצת שקט מהעיר. הבקתות ממוזגות, יש בהן סלון מרווח, מטבח מאובזר, חדר שינה זוגי וחדרי שינה לילדים, טלויזיות וDVD, ג'קוזי, מקלחת ושני חדרי שירותים. בנוסף למיטה הזוגית יש בכל חדר, ספה הנפתחת למיטה זוגית , מטבח ופינת אוכל ,מקרר ,מיקרוגל ופלטה חשמלית. בחצר? תוכלו להתרווח בפינת הישיבה במרפסת וליהנות מגינה מטופחת ורחבת דשא. אצלנו תהנו מאירוח מאיר פנים ומפנק, כמו כן תוכלו ליהנות בזמן חופשתכם משפע של ירקות אורגניים הגדלים בגן הירק שלנו. מומלץ במיוחד לחובבי בישול, או למשפחות עם ילדים שיוכלו לגלות איך גדלים הירקות לפני שהם מגיעים לצלחת. המקום בנוי באופן המאפשר גישה לכיסא גלגלים. החדרים מתאימים לזוגות או משפחות עד 5 אנשים. עומדים בתקנות משרד הבריאות
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295852
כתובת: חוות רעים לפידות
מייל: ‪havatreim2021@gmail.com‬‏

חוות רעים

חוות רעים לפידות בכניסה הצפונית ליער גברעם, במיקום מושלם, בין מרבדים אדומים של כלניות, ישנו חניון מדהים לקראוונים. בחניון תמצאו פינה מסודרת לכל קרוואן עם גישה לנקודת מים, חיבור חשמל ונוף עוצר נשימה, בדיוק מה שצריך בשביל להתחיל את היום עם כוס קפה ביד. קיימת אפשרות לינת קמפינג אוהלים. החניון פעיל בכל ימות השבוע.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295743
כתובת: גבולות
מייל: tour@tgvulot.co.il, yonit@tgvulot.co.il

גבולות חוויית אירוח קיבוצית

קיבוץ גבולות בחבל הבשור אשר בצפון הנגב משלב נופי מדבר וחקלאות ייחודית. לצד שדות חקלאיים נפרשים מרחבי הנגב המרתקים, סיפוריהם ונוף אנושי יוצא דופן. קיבוץ גבולות הראשון מבין שלושת המצפים הראשונים בנגב מבטיח לכם חופשה המשלבת נגיעה קיבוצית עם היסטוריה מפוארת ושקט ורוגע ללא הפסקה. בגבולות שני מתחמי אירוח: 26 יחידות אירוח קיבוציות צמודות קרקע המותאמות עד זוג +3 בכל יחידה יש מטבחון עם מקרר, מיקרוגל וערכת קפה, מזגן, וטלוויזיה בכבלים אירוח שיתופי: שתי מלוניות משפחתיות/ קבוצתיות המעוצבות בסגנון מקסיקני מלונית אחת עם 10 חדרי שינה (36 מיטות) והשנייה עם 7 חדרי שינה (24 מיטות) בכל חדר שירותים ומקלחת פרטיים ובכל מלונית מטבח וסלון משותפים.. סביבת האתר ירוקה ומטופחת, מדשאות מוריקות, עצים וצל לרוב, מתקני מנגל, שולחנות פיקניק, נדנדות וערסלים המעניקים תחושה של שלווה קיבוצית אוטנטית בקיבוץ עומדים לרשותכם: חדר אוכל כשר, בריכת שחייה מקורה ומחוממת פעילה כל השנה, פאב, מרכולית, מגרשי ספורט ומתקני כושר ושעשועים, חדרי התכנסות וסמינר, דינוש – חנות יד שנייה ובית אוספים מצפה גבולות סגור לביקורים עד לתאריך 20/10/23 לרגל אירוע פרטי.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295872
כתובת: בני נצרים
מייל: netsarim@gmail.com

מדרשת נצרים

זה לא סיני אבל היי, זה לא רחוק בכלל. בית הארחה חדש לחלוטין בלב המדבר. בית הארחה חדש ומונגש בישוב בני נצרים. 33 חדרי אירוח, נופש כפרי באוירה דתית למשפחות ולקבוצות. בסופ"ש פנסיון מלא, כשרות מהדרין. המקום נגיש לנכים וישנם שירותי נכים.
לפרטים נוספים
הסעדה באזור

טלפון: 077-7295868
כתובת: צוחר
מייל: ‪meravmb@walla.co.il‬‏

mimifood - שף לאירועי בוטיק

היי אני מירב מלכה העסק שלי mimifood נפתח מתוך אהבה ותשוקה לבישול האהבה שלי לאוכל ניכרת בכל מנה ומנה. מזמינה אתכם לחוות ולהנות ממטבח ים תיכוני המשלב אוכל מודרני ,אותנטי איכותי טרי וטעים. אני מספקת ארוחות בשריות וחלביות לקבוצות עד 25 אנשים ומארזי פיקניק לכל מטרה: ימי הולדת, מתנה ליולדת, ליום כייף בים...בקיצור כל מה שתרצו. בא לכם להנות? דברו איתי ואדאג לכם לפינוק מושלם. מארזי פיקניק מפנקים - זוגי , משפחתי ולקבוצות בהזמנה מראש המארז מכיל שקשוקה או חביתה/חביתת ירק, חלת פוקאצה, מאפים, מתבלים, מבחר גבינות, טחינה, ריבת פרי, סלט שוק, מוזלי או סלט פירות או מאפינס שוקולד, ועוד... המארז מגיע עם צלחות ,סכו"ם, מלח, מפיות. מחירים: - מארז זוגי 260 ש"ח - מארז משפחתי 480 ש"ח (מתאים עד 5 איש) *במארזים שלנו תמיד יחכו לכם הפתעות טעימות נוספות! *ניתן לקבל בתוספת תשלום מפת פיקניק 15 - ש"ח *ימי פעילות א'-ו' 9:00-20:00, בשבת מספקים רק מארזי פיקניק בטייק אוואי בלבד בין השעות 10:00-13:00, בתיאום מראש.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295812
כתובת: גבולות
מייל: roey.bt@gmail.com

פאב גבולות- Burger Bar

ההמבורגר שלנו נעשה באהבה כבר 15 שנה  טרי יום יום בעבודת יד! ניתן להוסיף עשרות תוספות מיוחדות או לקחת את אחת הקומבינציות המטריפות שלנו, שניתן להפוך גם לטבעוניות! כמובן, יש מנות נוספות לצמחוניים, טבעוניים ואוהבי בשר. בין השעות 12:00 ל-16:00 המקום מגיש עסקיות שוות במיוחד!
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295716
כתובת: לה מדווש, בארי
מייל: lamedavesh@beeri.co.il

מזנון לה-מדווש

הקפה, הגבינות והמאפים – כולם תוצרת בית! המזנון של לה-מדווש נותן שרות למבקרים בחנות האופניים, לרוכבי האופניים המגיעים לרכוב במסלולי האופניים שבאזור קיבוץ בארי, לרוכבי הכביש שרוכבים באזור הדרום, ולמטיילים המגיעים לאזור. המזנון מוצל וכולל פינות ישיבה, טלוויזיה עם מבחר סרטי אופניים מרשימים, שירותים ואף מקלחת להתרעננות. עבור רוכבים מכל הארץ הפך המקום כבר מזמן לנקודת מפגש לפני הרכיבה, וכמקום למנוחה, חילוץ איברים, ארוחה קלה, והחלפת חוויות בתום המסלול. צוות המזנון עובד עם הרבה אהבה וחריצות. תפריט: קפה ומאפה: • קפה קלוי וטחון תוצרת בית וטעמו נבחר וייחודי. • מאפים תוצרת בית. בריאות ואנרגיה: • פיצות איטלקיות איכותיות עם מבחר תוספות. • מבחר סנדוויצ'ים: סלט טונה וחביתת ירק, המחזירים פחמימות וחלבונים לגוף לאחר המאמץ. • חטיפי אנרגיה וחטיפים המיועדים לספורטאים. • משקאות איזוטוניים של חברות שונות באבקה תרכיז וכבקבוק המוכן לשתייה. מתוקים: • ארטיקים וחטיפים גבינות תוצרת המחלבה המקומית: • המחלבה המקומית בקיבוץ – מחלבה כשרה, קטנה ואיכותית מקיבוץ בארי שזכתה בפרסים רבים בזכות איכות הגבינות. המזנון מהווה חנות מפעל למוצרי המחלבה. • מוצרים עונתיים של מגדלים מקומיים כמו: שמן זית, עוגיות ומאפים מקומיים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295813
כתובת: מרווה 39, תלמי יוסף
מייל: sharabi5000@gmail.com

פיצה הביתה

פודטראק פיצה נפוליטנית בטאבון! פיצה הביתה הינה עגלת מזון, בה אנו מכינים פיצה נפוליטנית בטאבון, ומוזגים בירה מהחבית. פיצה טריה, חמה וטעימה עם גבינות ממחלבת עברי. הפודטראק שלנו נייד, כל יום נמצא במקום אחר. בכל שבוע אנו מעדכים לו"ז מיקומים ברשתות החברתיות ובקבוצת העדכונים שלנו, מוזמנים לעקוב. כמו כן, ניתן לפנות אלינו לבירורים גם בטלפון. אנו, בפיצה הביתה משתדלים לשמור על הסביבה, אז כשניתן, נגיש את הפיצה במגש ונמזוג את הבירה בכוס רב פעמית. בנוסף, משתמשים בתוצרת חקלאית מקומית, ולעתים תוכלו לטעום ספיישלים שהוכנו מירקות או פירות, מחקלאי האיזור, שהיו פחות יפים למכירה סיטונאית, ויחד עם זאת כל כך טריים וטעימים כשמוגשים על הפיצות שלנו.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295738
כתובת: חרובית 9, עין הבשור
מייל: niral51@012.net.il

בית ליבנה

ארוחות גורמה באוירה מיוחדת. מסעדה בתוך בית כפרי. לנחמיה ליבנה ניסיון קולינארי עשיר ורב שנים, מבחירת הכלים המושלמים ועד הרגע שבו האוכל פוגש את החיך. הבית פתוח לתושבי האזור,לאורחי הצימרים, לתיירים ומטיילים עוברי אורח-בתאום מראש. מושלם למטיילים באזור המחפשים ארוחה מעט יותר מתוחכמת ויוקרתית, אבל באווירה כפרית וידידותית. המסעדה מכילה עד 50 סועדים. הגעה למסעדה בתיאום מראש בלבד מושב עין הבשור
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295712
כתובת: משק צאן, מחלבת צאלה
מייל: tzeeldairyinfo@gmail.com

מחלבת צאלה - משק צאן

יש אפשרות ל take away, בהזמנה מראש. משלוחים באזור אשכול ולקבוצות רכישה. מחלבת צאלה ממוקמת בחוות הבודדים הפסטורלית משק צאן החוגגת 50 שנה. אפשרויות הסעדה: כפרייה בחווה – מעדנייה וחנות בוטיק – גבינות צאן, לחמים, ריבות, שמנ"ז ועוד מגוון מוצרים מתוצרת המקום. ימי פעילות – א-ו מ09:00-16:00 קפה בשישי - ארוחות בוקר, קפה, גלידת יוגורט, עוגות ועוד - פתוח לקהל הרחב. רצוי לשריין מקום. שעות פתיחה 09:00-15:00 מכירת סלי פיקניק –  סלסלת קש ידידותית לסביבה המכילה: גבינות צאן, לחם מחמצת, סלט ירקות אישי, מטבלי ירקות (3 סוגים), חמאה, ריבה, זיתים, לאבנה, טחינה, עוגה אישית, מיני קיש אישי, שתייה קרה, כלים חד"פ מתכלים, מפת פיקניק, מפת האזור, שקית זבל מתכלה לאיסוף השאריות. עלות סל זוגי – 215 ש"ח. סל משפחתי – 350 ש"ח. (אין צורך להחזיר את הסל) סיורים מודרכים במשק הכוללים את סיפור המקום, ביקור בדיר הכבשים כולל ליטוף והאכלה וטעימת גבינות. - בהזמנה מראש בלבד.    
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295863
כתובת: מתחם מופת, צוחר

גילו לי

בית הקפה פתוח לכולם, הישיבה בחוץ.... תפריט טעים טרי וקטן יותר, ההגשה עצמית גילו לי שטעים פה, גילו לי, קפה חברתי, גילו לי קפה- מסעדה.... בית מאפה מסעדה, חלבי כשר למהדרין, מלא בפרפרים וצבע סגול, מלא בריחות מאפים משכרים, עם שקשוקות וקישים, עם מטבלים וסלטים, עם פנקייקים מושחתים ועוגות טריות. כל המוצרים, כולם (למעט הפסטה) כולל הלחם, נאפים ומבושלים במקום, הכל על בסיס חמאה למעט מוצרים טבעוניים. הקשבנו לכם וחידשנו את סל הפיקניק שלנו להתפנק בטיול או במרפסת, בבית עם הילדים או בדייט רומנטי לפרטים והזמנות: 077-7295863   לצפייה בתפריט החורף לחץ כאן לצפייה בתפריט סל הפקניק לחץ כאן
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295848
כתובת: נווה אשכול, מועצה אזורית אשכול
מייל: cocoladvir@gmail.com

שוקולד קפה

ב"שוקולד קפה" תוכלו להתרענן בארוחה קלה, שייק פירות וקפה משובח (של סגפרדו האיטלקית) וכמובן בפרלינים מדהימים ועוד מוצרי שוקולד ומתוקים אחרים ביניהם סופלה מפנק, כולם מתוצרת עצמית של השוקולטייר דביר קרפ, שהקים את העסק לפני כשמונה שנים. את הפרלינים ניתן לקנות ביחידים, במארזי חיסכון הביתה או במארזי מתנה מהודרים. בחגים ומועדים אפשר למצוא מוצרים יחודיים כגון סביבוני שוקולד לחנוכה ולבבות שוקולד ענקיים על מקל ליום האהבה. מלבד ייצור המטעמים האלה, דביר גם מקיים סדנאות שוקולד. *מקומות ישיבה גם בפנים במתחם ממוזג וגם בחוץ במרפסת מקורה. ימי שישי נסגר בהתאם לפעילות במתחם. *בתפריט (כשר חלבי)  - כריכים,טוסטים,סלט ועוד. המחירים נעים בין 17 ש"ח לכריך מיני,דרך 24 ש"ח לכריך גדול ועד 40 ש"ח לארוחת בוקר. *אחת המנות המומלצות היא טוסט פסטו ועגבניות מיובשות עם גבינות בלחם דגנים עם אגוזים וצימוקים. *בתיאום מוקדם ניתן לארח במקום קבוצות לארוחה קלה. *המתחם מונגש בצורה מלאה ויש בו מרחב מוגן. לפרטים: 077-7295848
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295811
כתובת: קיבוץ אורים
מייל: Galiellagelato@gmail.com

גליאלה - גלידה נשגבת

"מעריצים גלידה מתמיד. אנחנו רוצים להיות איתה, אנחנו רוצים להיות דומים לה, אנחנו רוצים להיות היא. היא רכה, מאוזנת, מכילה, משמחת לבבות כל השנה." בקיבוץ אורים, בפינת חמד ירוקה ומקסימה, ממוקמת גלידריית בוטיק המגישה ג'לאטו איטלקי אמיתי משובח וטרי, הנעשה במקום מידי יום מחומרי גלם איכותיים המיובאים ע"י הבעלים מאיטליה. ישנם מגוון טעמים מיוחדים, גם לטבעוניים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295931
כתובת: קיבוץ חולית
מייל: eli910@bezeqint.net

בון אפטיט

בפינה פסטורלית, מלאת צמחייה, שבקיבוץ חולית, בפרגולה מהממת המזכירה טברנה יוונית, תזכו לאירוח ביתי, במסעדה קטנה ומטריפה שאותה פתחו לא מזמן אורלי ואלי. המקום נקרא "בון אפטיט", או בעברית צחה "בתאבון" אלי מתמחה בהכנת בשרים במעשנה, וסלטים ביתיים העשויים מחומרי גלם איכותיים, טריים והם מושקעים וטעימים. אלי מטפל באהבה בכל נתח בשר, הוא משרה, מתבל, מעסה ומקפיד הקפדה יתרה לקנות בשרים משובחים ואיכותיים. בבון אפטיט תאכלו אוכל טעים, איכותי ובשפע. בפני כל סועד יוגשו כ – 500 גרם של בשרים, והכי כייף שתוכלו לבחור בהזמנה מראש איזה בשרים תרצו. "אירוח זו אמנות" אומר אלי, וההנאה הכי גדולה שלי היא, שבסוף ארוחה האורחים משבחים את האוכל, רוחב הלב, מופתעים ממנות וקינוחים משתנים, יוצאים מרוצים ומגיעים שוב ושוב" המקום קטן ומאפשר אינטימיות ושיח לצד מוסיקה שקטה ונעימה. ארוחה סטנדרטית כוללת שלושה סוגי בשרים במעשנת, סלטים ותפוח אדמה בתנור, ארוחות הן בהזמנה מראש, בעיקר בסופי שבוע. תפריט (180₪ לאדם כוללים בשרים, שלושה סלטים ותוספות, 8 אנשים מינימום להזמנה) בשרים מעושנים - אסאדו, בריסקט, פיקניה, ואסיו, עושף - לצידם צ'ימצ'ורי מעשה בית (בחירה של שלושה בשרים מתוך המבחר) סלטים - (לבחירתכם ע"ח הבית שלושה סלטים, כל תוספת של סלט 10₪) סלט חסה טרי, ירקות חתוכים גס בתיבול לימוני משגע, טחינה, סלט חצילים עם טחינה (בבא ראנוש), סלטי עלי בייבי בתיבול רוטב וינגרייט הדרים, סלט חצילים מטוגן - מתובל בחומץ ופפריקה תוספות - תוח אדמה בתנור / במעשנה בתיבול שום מעושן, רוזמרין ותימין לימוני, פיתות שתייה קלה - קולה, זירו, מים מינרלים, מיץ תפוזים (10₪ לבקבוק) קינוחים - פרי העונה, בקיץ אבטיח תשלום בהתאם לכמות הסועדים עוגות פרווה (בהזמנה מראש) * יש אפשרות לתפריט ילדים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295890
כתובת: ISIS מבשלת בירה מושב דקל
מייל: isaacl@012.net.il

ISIS מבשלת בירה

הביר גרדן שלנו פתוח לחובבי בירה , הישיבה בחצר המבשלה באופן מרווח ואוורירי מאד בצל העצים. במושב דקל. מבשלת בירה, פינות ישיבה, במה פתוחה, סיורים במבשלה וטעימות. בימי שישי – פתוח מ-11:00 ועד 17:00. בימי השבוע  - תיאום מראש . שבת – סגור . isis  מבשלת בירה המקום הכי לא צפוי והכי הגיוני למבשלת בירה, ברזים שמוציאים בירות קפואות וטריות בלב המדבר. תוכלו למצוא אותנו גם בפאבים בשאר הארץ, אבל אין כמו בירה טרייה מהחבית. מבשלת בירה בוטיק במושב דקל בקצה הנגב המערבי ליד גבול מצרים, ISIS  על שמה של האלה המצרית אלת השפע והדגן, פועלים כבר 16 שנה (היי, היינו עם השם הזה לפני ששמעתם על דאע"ש!). בחצר המבשלה (beer garden) - פינות ישיבה. מזון קל וכיבוד ליד הבירה. ישיבה בחצר המבשלה במקום פתוח ומאוורר, כ-400 מ"ר של מקומות ישיבה מוצלים עם בריזה ברוב המוחלט של ימי הקיץ מתחת לעצי הינבוט הרחבים. במקום מוגשות כמובן בירות טריות – 7 סוגים ובנוסף גזוז וסיידר אלכוהולי ליד הבירה - תפריט משתנה, יש לעקוב אחר הפרסומים בעמוד הפייסבוק. מטבח חוץ ופודטראק. פעיל כל השנה בימי שישי או בהזמנות מראש לקבוצות. סיור במבשלה – חדרי בישול, חדר קירור ותסיסה. הסברים על התהליך. טעימות מכמה סוגי בירה. כיבוד קל. כרוך בתשלום. במה פתוחה - הופעות חיות וג'אם סאשנס ,עמדת dj  - מתעדכן בעמוד הפייסבוק.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295751
כתובת: קיבוץ צאלים
מייל: Pub.habeer14@gmail.com

פאב הבאר

פאב הבאר-המקום בו אוכל הופך למנגינה לא סתם המשפט הזה מופיע בלוגו שלנו, הבאר הינו פאב נוסטלגי קיבוצי שקיים כבר לא מעט שנים ואירח את מיטב האומנים המובילים בארץ. לאחר מספר שנים שהיה סגור נפתח מחדש וקיבל פנים חדשות וצעירות, הפך לבר מסעדה שמגיש תפריט מודרני ייחודי ומוקפד עם מבחר מנות קלילות ומדוייקות (בשרי/ צמחוני/ טבעוני) שמוגשות למרכז השולחן לחווית ארוחה חברית משפחתית או זוגית. השירות במקום מתנהל דרך הבר ובשירות עצמי וחדשני. בנוסף למנות המיוחדות תוכלו להנות מאווירה שמחה מוזיקה טובה הופעות חיות ומסיבות עד השעות הקטנות של הלילה - המקום באוירת חגיגה ואצלנו כל יום יכול להפוך למסיבה. הפאב נמצא בקיבוץ צאלים, הישיבה על בסיס מקום פנוי, שישי ערב ניתן ומומלץ להזמין מקום החל מהשעה 22:00 הכניסה מגיל 18. לקבוצות מעל 15 אנשים יש להזמין מקום מראש.  
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295759
כתובת: צומת אורים
מייל: sagi@caesarevents.com

ארומה אספרסו בר

סניף חדש של הרשת המצליחה בישראל נפתח לרווחת התושבים והמטיילים בצומת אורים ממש 5 דקות מפארק אשכול וחניונים אחרים בסביבה. הסניף מגיש תפריט חלבי הכולל כריכים, סלטים, מרקים, ארוחות בוקר, אייס קפה, גלידה ארומה, מאפים טריים יום-יום ואת הקפה המעולה של הרשת הנטחן במקום . הסניף שם דגש על תוצרת טרייה ועומד בכל נהליה המחמירים של הרשת ומבטיח שירות מעולה ליד אוכל טעים ובריא!
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295843
כתובת: אבשלום
מייל: genib21@walla.co.il

MID BAR בורגר בר

מסעדה בשרים מקומית חדשה ומפתיעה עם אווירה ייחודית ומוסיקה טובה. המסעדה הכי מערבית בארץ, מקום נעים ומעוצב בטוב טעם עם מרפסת כפרית גדולה ופורחת ושקיעות מושלמות.  המסעדה בבעלותם של זוג צעיר - תושבי המקום המסעדה מגישה בורגרים מבשר טרי משובח, סטייקים איכותיים, כנפים מוקפצות ועוד מגוון מנות מעולות. קיימת אפשרות למנות טבעוניות, צמחוניות וללא גלוטן. את מרבית הירקות שלנו אנחנו קונים ישירות מחקלאי האיזור וזוכים לטריות בלתי מתפשרת של הסלטים שלנו. במסעדה בר משקאות ובירות מהחבית, קפה טוב ומבחר קינוחים. המקום מתאים לקבוצות ומונגש בצורה מלאה קיים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295869
כתובת: בארי
מייל: Lalush@beeri.co.il

קונדיטוריית "ללוש"

קונדיטוריית בוטיק כפרית ומשפחתית המייצרת מגוון עצום של עוגיות / קישים / עוגות שמרים / בחושות / טארטים ועוד המון מנחמים והכל מחומרי גלם טריים, איכותיים וללא פשרות. בגדלים זוגיים ומשפחתיים. ניתן להזמין ולבנות ארוחה לדרך, לבית, לעסק ולארועים. מענה לקהל הטבעוני (בעלי תו ויגן פרנדלי) לקונדיטוריה תעודת כשרות, התשלום מתבצע בעת ההזמנה באשראי בלבד לא ניתן לאכול במקום. המקום נגיש לנכים. איסוף מקיבוץ בארי.
לפרטים נוספים
shikmaלוגו כהה רגיל חדשshaar_hanegevmerhavimeshkolsdot.negevhof ashkelon