חיפוש מתקדם
בחר/י נושא

סוג אטרקציה

סוג לינה

סוג הסעדה

בשורות מדרך הבשור

בשורות מדרך הבשור טיול בדרך נופית הבשור מפארק אשכול לקיבוץ צאלים. ·

עונה מומלצת: כל השנה (בחורף ובאביב המראות פשוט מרהיבים). ·
אזור / יישוב סמוך : קיבוץ מגן בצפון וצאלים בדרום. ·
דרגת קושי: קלה – בינונית ·
ילדים: מתאים ·
משך הטיול : חצי יום ·
תאור המסלול : ניסע בכביש 241 בין פארק אשכול לצומת מעון נבחין בשלט המפנה דרומה אל דרך הבשור. נכנס בשביל זה – זוהי דרך נופית שנסללה לאורך 18 ק”מ (ומסומנת בסימון שבילים כחול), בסמוך לגדתו המערבית של נחל הבשור.
נחל הבשור הנו הגדול בנחלי הארץ הנשפך לים התיכון, המנקז את דרום הרי חברון, בקעת ערד, בקעת באר שבע ,את אזור דימונה ושדה בוקר (שטח אגן הניקוז כ 3000 קמ”ר).
ערוץ הנחל מתפצל בין נופי החול והלס ונשפך לים התיכון מדרום לעזה .
מאחר ונחל הבשור עשיר במים ובצמחיה יחסית לאזור שסביבו, כבר האדם הקדמון נמשך למקום ומאז לא פסקה התיישבות אדם לאורך גדות הנחל. הנחל ברובו יבש לאורך כל השנה אך בתקופת החורף עוברים בו מי שיטפונות רבים, אלו נתפסים ברובם ע”י מערך מאגרים מתקדם, המשמש את החקלאות בחבל ארץ זה.
דרך העפר עוברת בתחילה באזור מצוקי הלס, כאשר משמאל לדרך ניתן להבחין בפארק אשכול ובערוץ הנחל.

נמשיך עם השביל דרומה, עד סוללת העפר, עליה עברה מסילת הרכבת, שנבנתה ע”י הבריטים, במלחמת העולם הראשונה במטרה לחבר בין רפיח ואשקלון.
גם באפיק הנחל ניתן עוד להבחין בשרידי גשר הבטון, שעליו חצתה הרכבת את הנחל. בגדה ממול שיחזור של קטע המסילה כולל הצבת קרון רכבת מהתקופה ההיא .

נמשיך בנסיעה איטית דרומה, נהנה מהמרחבים ונתפעל מהגידולים החקלאיים. מימיננו נוכל לראות את מושב עין הבשור, שהוקם לאחר פינוי סיני במקומו החדש.
מולנו נבחין בגבעה נישאה ,זהו תל שרוחן. מומלץ להחנות את הרכב ולטפס רגלית אל התל . התל היה מיושב לאורך תקופות רבות ,החל מהתקופה הכנענית ועד להקמת המדינה עת נכבש המקום מידי המצרים במבצע “אסף” .
על התל שרידים ארכיאולוגיים – ביניהם קטע מחומת העיר העשויה לבני בוץ בני כ 4000 שנה ,שרידי מבנה ציבור ובחלקו הדרומי גם שרידי שער העיר הבנוי אף הוא לבני בוץ .
מראש התל תצפית מרהיבה על מישורי הנגב המערבי. נמשיך בנסיעה ונראה מימיננו עץ שיטה גדול ובודד – ניתן לעצור כאן ולהנות מכוס קפה שהבאנו או לערוך פיקניק של ממש .

בהמשך הדרך נחלוף על פני גב שרוחן המוקף בצמחיית קנה ואשלים ואשר סיפק את המים ליישוב שעל התל .
נמשיך בנסיעתנו דרומה, עם אנו בעיצומה שלעונת הפריחה מומלץ לעצור ליד תל צואוין וליהנות מפריחת הצבעוני המדבר במקום. אם הגענו בימים אחרים, נמשיך בנסיעה עד לבאר רבובה – בה ניתן להבחין למרחוק בשל ריבוי עצי האשל , דקלים , חרובים ועצי שיקמה, הנמצאים בסביבת הבאר. באר רבובה היא באר אנטיליה, ששימשה את הבדואים תושבי הכפר רואייבה , הבאר שופצה ע”י הבדואים בימי המנדט הבריטי וראשוני המתיישבים במצפה גבולות רכשו מתושבי הכפר את מי השתייה .

ועכשיו אתגר לילדים. תנו להם לחפש את המסמר, שתקע כנראה אחד הבדווים שחי באזור , על אחד מעצי השקמה, כדי שיהיה לו היכן לתלות את העבאיה שלו. המסמר עצמו נלקח , כנראה, ממסילת הרכבת הבריטית שעברה בקרבת מקום .

נחזור אל דרך הבשור ולאחר נסיעה קצרה נבחין בפרדסים רבים אשר ניטעו בשנים האחרונות כחלק ממיזם חקלאי תחת המותג “נגב של צמיחה”, פרדסים אלה מושקים בעזרת מי השפד”ן הנאגמים במאגרי הבשור .
הגענו לאזור המאגרים ניתן להבחין בסכר שנבנה לרוחב האפיק ואשר מטרתו לעצור את מי השיטפונות ולהטותם לכיוון תעלת ההטיה בדרכם אל מאגר הצד , מכאן נשאבים מי השיטפונות ומופנים אל שני המאגרים המצויים בצמוד לדרך הבשור .
מאגרים אלה הנם חלק ממפעל הנדסי משולב של הקק”ל וחברת מקורות לאיגום מי השיטפונות בחורף ואיגום מי השפד”ן בקיץ.

תחנתנו הבאה על דרך הבשור הנה הגשר התלוי, הארוך ביותר בארץ . זהו גשר תלוי שאורכו 80 מ’ הנמתח בין שתי גדותיו של הנחל ומעל לבריכת מים טבעית המלאה כל השנה .מסביב לנביעה סבך של קנים , צבים רכים ואגמיות .מעבר לגשר על מצוק הלס מצויה אנדרטה לזכר שני בני משאבי שדה שנהרגו במקום זה בתאונת טרקטורון .

מכאן נמשיך עוד מספר דקות ונגיע אל ההתחברות לכביש 222 , כאן מסתיים טיולנו .לא לפני שנעצור לטיפוס על מגדל תצפית ממנו נשקפת תמונת נוף של נחל הבשור ובתרונותיו.

עם סיום הטיול מומלץ להכנס לקיבוץ צאלים ולשכשך בחמאם צאלים – מרחצאות מים תרמומינראליים או להתארח ולסעוד במאהל האירוח.  אפשרות אחרת היא להגיע למצפה גבולות ולהנות מחוויה ייחודית המשלבת פעילות לכל המשפחה עם לימוד המורשת שהובילה להקמת מדינת ישראל. טלפון: 054-7919003

bnei_shimonshikmashaar_hanegevmerhavimeshkolsdot.negevhof ashkelon