חיפוש מתקדם
בחר/י נושא

סוג אטרקציה

סוג לינה

סוג הסעדה

גבעת הכלניות, קבר אריאל ולילי שרון

נתונים כלליים:
סוג הסיור: תצפית וסיור פריחה
זמן המסלול: כשעה
רמת קושי: נמוכה
שירותים: אין.
נקודות אפשריות לארוחה: אין
דרכי הגעה: לבאים מכביש 6, יורדים לבית קמה כביש 293, ממשיכים ישר בכיכרות לכיוון שדרות ונתיבות. לאחר שעוברים את בית קמה והמועצה האזורית בני שמעון מגיעים לצומת ופונים ימינה לכיוון שדרות בכביש 334. עוברים את הכניסה לקיבוץ דורות וכק"מ לאחר מכן הפניה שמאלה לגבעה.
לבאים מכביש 4, פונים בצומת יד מרדכי שמאלה ל 34 ולאחר מכן ברמזור השני שמאלה ל 232. אחרי נסיעה קצרה על 232, פניה ימינה ל334 ולאחר כ ק"מ וחצי הפניה ימינה לגבעה.
שעות פתיחה: פתוח
בWAZE – גבעת הכלניות- קבר אריאל ולילי שרון.

גבעת הכלניות (בעבר נקראה גם "גבעת לילי") היא תל הנמצא מול חוות שקמים בנגב הצפון-מערבי.
ליד התל נמצא מנחת מסוקים- מנחת הוא שטח שהוכשר לנחיתה ולהמראה של כלי טיס והוכרז ככזה על ידי הרשויות המוסמכות.
פרטים על האתר: תל קדום המשמש כיום כאחוזת קבר של אריאל שרון ואשתו ליל שרון, מקום תצפית על אזור נחל שקמה ואתר פריחת כלניות בעונה.
מה רואים? (תצפית, פריחה אביבית ואחוזת קבר בני הזוג שרון)
תצפית מן הגבעה: מצפון נמצאת חוות השיקמים (מפורט בהמשך) ונחל שקמה שהוא הנחל המרכזי באזור בו וכל הנחלים באזור מתנקזים אליו.
מדרום לגבעה נמצאים שדות חקלאיים
מזרחית אלינו אנו רואים את קיבוץ דורות המשתייך למועצה האזורית שער הנגב. היישוב הוקם בחנוכה 1941 על קרקעות שנרכשו מתושבי הכפר הסמוך הוג' על ידי עולים מגרמניה שהצטרפו אליהם גרעינים מהארץ, מלטביה ומצ'כיה. שמו הוא ראשי תבות של שלושת שמות בני משפחת הוז (דוב, רבקה ותרצה הוז) שנספו בתאונת דרכים בכביש תל אביב-חיפה הישן ליד היישוב נורדיה שבשרון. דב הוז היה מהמנהיגים הבולטים של תנועת העבודה וכן פעל רבות בהגנה ובהסתדרות. גרעין הקיבוץ נקרא "הבונה" וישב בחדרה במשך שש שנים. במהלך 1942 נקדחה באר המים, הילדים הגיעו מחדרה, הובא עדר צאן והנגרייה הועברה מחדרה לקיבוץ.
בסקר הכפרים משנת 1945 נאמדה אוכלוסיית דורות ב-230 תושבים. שטחי הקיבוץ השתרעו על פני 4,236 דונמים. באותה שנה תרמה "הדסה" האמריקנית 1250 לא"י להקמת מרפאה משותפת עם הכפר השכן הוג'.
ב-1946 פתח קואופרטיב "דרום יהודה" קו אוטובוסים מתל אביב לקיבוץ ולקיבוצים השכנים ניר עם ורוחמה. באותה שנה נחנכה בריכת השחיה בקיבוץ – הראשונה בנגב.
בסוף 1946 חברי הקיבוץ השתתפו בעלייה לקרקע של 11 הנקודות. עם פרוץ מלחמת העצמאות התמקמה בסמוך לקיבוץ טייסת הנגב והקיבוץ סבל מהפצצות יומיות של חיל האוויר המצרי. תחילה פונו ילדי קיבוץ בארות יצחק לדורות, ובליל ה-23 במאי פונו ילדי דורות וילדי היישובים האחרים צפונה לגבעת עלייה שביפו.
הקיבוץ מתקיים מתעשייה, מחקלאות לתיירות. בין הגידולים החקלאיים ניתן למצוא גזר, שום, תפוחי אדמה, חיטה, מטעי פקאן, הדרים ורפת. בקיבוץ שני מפעלים: מפעל מגופים לתעשייה וחקלאות, ומפעל מוצרי שום- האם אתם מצליחים להריח????.
ממערב לגבעה: אפשר לראות את כפר חורבת הוגה והעיר שדרות .
כפר חורבת הוגה – הכפר מופיע בכתובים, הן במשנה והן במסכות שונות יחד עם היישובים אור הנר וברור חיל כמקומות בהם ישבו יהודים לאחר חורבין בית המקדש. כפר הוגה נקרא בפי הבדואים אל הוג' בו ישבו אנשי שבט אל עטאונה שהועברו לח'ורה.
שדרות , הנמצאת סמוך לקצה הצפון-מזרחי של רצועת עזה, הוקמה בשנת 1951 כעיירת פיתוח ועורף משקי ליישובים החקלאים ,הוכרזה כעיר בשנת 1996.
שדרות על שום מה? על שם שדרות האקליפטוסים הנטועים לאורכה, שנטיעתן סיפקה תעסוקה לתושבי היישוב. במשך שנות ה-50 קלטה שדרות עולים רבים, עיקרם ממרוקו ומרומניה. בראשית שנות ה-60 צמחה האוכלוסייה בשדרות במידה ניכרת והגיעה לכ-6500 תושבים. בשנת 1968 היו בשדרות כ-8000 תושבים. בשנות ה-90 קלט היישוב עולים מאתיופיה ומחבר המדינות. ממדינות ברית המועצות לשעבר הגיעו לעיר למעלה מ-10,000 עולים, שהכפילו למעשה את אוכלוסיית העיר.
העיר שדרות שוכנת במרחק של מעט יותר מקילומטר מרצועת עזה – עובדה שהשפיעה בעבר וממשיכה גם כיום על התפתחות העיר. בעשורים הראשונים תושבי שדרות הגיעו לשווקיה של עזה, ואנשי עזה הגיעו לעבוד ולבנות בשדרות. האינתיפדה השניה שינתה את המצב ללא הכר, ובראשית שנות האלפיים החלו שיגורים של רקטות הקסאם מעזה לשדרות, שגבו גם מחיר בנפש. בעשור הראשון של שנות האלפיים חוותה שדרות מבצעים צבאיים ומספרי שיא של רקטות שנחתו בעיר וגרמו להרס. העיר שהייתה במגמת צמיחה לפני כן, נעצרה וקפאה על מקומה. מצוק איתן ואילך המגמה השתנתה והעיר היום משגשגת ונמצאת בתנופת בנייה וצמיחה חסרת תקדים. האוכלוסייה בעוטף עזה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎4.7%. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2016. ישנן מספר סיבות להתיישב באזור העוטף: אידאולגיה, מחירי הנדל"ן, מיסים נמוכים, שליחות, ציונות, חזרה למקום בו נולדו (בנים חוזרים), התיישבות בנגב, אהבת המולדת וההכרה בכך שעצם הישיבה באזור זה משמעה הגנה על הארץ.

הגבעה ידועה בזכות פריחת הכלניות שבה בחורף אך גם בזכות מיקומה הצופה על חוות שקמים של אריאל שרון.

בראש התל נמצאת חלקת הקבר של משפחת שרון, בה קבורים אריאל שרון, מי שהיה שר בממשלות ישראל, ראש ממשלה ואיש צבא רב מעללים ואשתו לילי שרון. לילי שרון נקברה במרץ 2000 במהלך שהוכשר בדיעבד על ידי בג"ץ. אריאל שרון נקבר לצד אשתו ב-13 בינואר 2014. חלקת הקבר מגודרת ומטופחת.
על הגבעה:
בגבעה פורחים בחורף בעיקר "כלניות מצויות" בצבעי אדום עז-ממשפחת הנוריתיים .זהו אחד מכ-120 מינים בסוג זה, והיחיד הצומח בר בארץ ישראל. בישראל הכלנית היא צמח מוגן וקטיפתו אסורה. לפי סקר שערכה החברה להגנת הטבע, הכלנית היא הפרח המוכר והאהוב ביותר בקרב הישראלים. ב-2013 נבחרה הכלנית לפרח הלאומי של מדינת ישראל.
פרחי הכלנית מופיעים במספר צבעים: אדום (הנפוץ ביותר), לבן או גוני סגול הנעים מסגול-כחול לסגול-ורוד. צבע הכלנית מושפע מריכוז הפיגמנטים האדומים – ככל שהאדומים מעטים יותר, צבעים אחרים יוכלו לבלוט. סוג הקרקע שעליה צומחת הכלנית עשוי להשפיע על ריכוז הפיגמנט, ולכן נראים לעיתים שדות כלניות שבהם כל הפרחים באותו הצבע.
בעולם היא נפוצה בעיקר באזורים בעלי אקלים מתון או קריר בחצי הכדור הצפוני, מפורטוגל וספרד מזרחה ועד תוך חבל כורדיסטן וחופי צפון אפריקה, משגשגת בייחוד בארצות הים התיכון: איטליה, יוון, קפריסין, מלטה, טורקיה, סוריה, לבנון וארץ ישראל.בארץ ישראל נפוצה הכלנית מצפון הארץ עד הר הנגב, ופורחת בדרך כלל בחודשים ינואר עד אפריל.
בנוסף פורחים גם ציפורני חתול- ( לעיתים נקרא קלנדולה), הוא סוג של צמח בר ממשפחת המורכבים, בעל פרחים צהובים או כתומים. הסוג מכיל בין 12 ל-20 מינים של צמחים חד-שנתיים או רב-שנתיים, עשבוניים. הם נפוצים החל מאזור מאקרונזיה, מזרחה דרך אגן הים התיכון ועד לאיראן. הפרח פורח גם בארץ ישראל. מספר לרוות ("זחלים") של פרפראים ניזונים מציפורני חתול.
לצמח זה סגולות רפואיות הוא מחדש רקמות עור ומאחה פצעים. הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות, מחטאות ונוגדות חיידקים ופטריות. באפשרותו להפסיק דימומים קלים, ובשל פעילות אסטרוגנית הוא יכול גם לסייע בטיפול אי-סדירות של הווסת אצל נשים. הוא מכונה "צמח עזרה ראשונה" בשל סגולות נוספות רבות שיש לו. שיטת הריפוי הטובה ביותר, היא על בסיס מיצוי אלכוהולי, במהלכו משרים את הפרח במשך שלושה שבועות במיצוי אלכוהולי של 70% כאשר החומרים הפעילים של הפרח עוברים לתמצית הרפואית.
סביונים צהובים-סביון צהוב פורח באביב, מרס–אפריל, עיתים מקדים ופורח כבר בינואר. עוקצי הקרקפות ארוכים מהקרקפות. אין הוא מזכיר סביון אביבי בתפרחותיו: הקרקפות קטנות וצרות, לא נפרשות כלל, פרחיהן הלשוניים מעטים, קטנים כמו הצינוריים, לא בולטים או אף חסרים כליל. באוכלוסיות הדרומיות של הערבה ואילת יש לפרטים רבים גם פרחים לשוניים צהובים בגוון מאדים.
סביון צהוב גדל בתנאי מדבר קיצוני וחם, לרגלי סלעים ובערוצים. הוא נפוץ בכל חלקי הנגב, וכן במדבר יהודה ובחבל ים המלח. תפוצתו העולמית משתרעת במדבריות צפון אפריקה ודרום-מערב אסיה, חודרת אף לחבל הטרופי במזרח אפריקה.

בעונת האביב בגבעת הכלניות פורחים גם חרציות בצבע צהוב-זהוב-היא סוג צמחים ממשפחת המורכבים.
בסוג חרצית קיימים כ-200 מינים שרובם נפוצים באזורים הממוזגים של כדור-הארץ. פרחי החרצית ערוכים בקרקפות שבמרכזן פרחים צינוריים ובהיקפה פרחים לשוניים. הפרח מואבק על ידי חרקים. החרציות משמשות גם כצמחי-נוי.
פירושה של השם חרצית -חרוץ היא מילה נרדפת לזהב, כפי שמופיע בספר משלי: "קְנֹה חָכְמָה מַה טּוֹב מֵחָרוּץ וּקְנוֹת בִּינָה נִבְחָר מִכָּסֶף" (ט"ז, טז) (כלומר: חרצית = פרח הזהב)
שימושה של פרח החרצית כקוטל חרקים-צמח החרצית מכיל חומרים הנקראים פירטרינים שהם רעילים לחרקים, וכך מגנים עליו מפני אוכלי-צמחים. הפיריתרין משמש כחומר הדברה בקוטלי חרקים ומזיקים. השימוש בפרחים המיובשים או באבקה המיוצרת מהם ידוע מהתקופה הפרסית מהמאה החמישית לפנה"ס. האבקה הובאה לאירופה בתחילת המאה ה-19 ממקור לא ברור. בשנת 1840 הוחל לגדל את הצמח באופן תעשייתי בדאלמטיה להפקת האבקה, ובשנת 1860 הגיע לארצות הברית. בשנת 1919 גילו שיטה לסנתז את המרכיב הכימי בצורה מלאכותית. כיום ממשיכים להפיק את הפיריטרין מצמחים אשר מגדלים ברחבי העולם, באזורים חמים. עיקר הגידול (למעלה מחמישים אחוז) הוא בקניה.

גבעת הכלניות נקראת לעיתים בטעות גם בשם תל הוג' או חורבת הוגה (בערבית: "חרבת אלהוּג') למרות שחורבת הוגה נמצאת כ-2 ק"מ מדרום-מזרח לשדרות ורחוקה במידת מה מגבעת הכלניות. בתל הוג' התקיים יישוב מתקופת הברזל ועד התקופה הערבית הקדומה. במרכז האתר תל ובו בית קברות מוסלמי מהמאה ה-7. למרגלות התל הוקם מנחת מטוסים בזמן מלחמת העולם הראשונה, ששימש את הטייסת הבווארית כבסיס ליציאה לטיסות סיור באזור.

חוות השיקמים בנגב:
היא חווה חקלאית הנמצאת בתחומי המועצה האזורית שער הנגב, בין העיר שדרות לבין העיר קריית גת וקיבוץ דורות. החווה משתרעת על שטח של כ-3,800 דונם, וחוצים אותה שני נחלי אכזב – נחל שיקמה ונחל דורות. חוות שקמים היא יישוב לא מוכר. על חלק מהאדמות שכן בעבר הכפר הערבי הוג'. בשטח החווה אזור עם עתיקות. החווה מפורסמת עקב בעליה משנת 1972 אריאל שרון. כיום החווה בבעלות בניו עמרי וגלעד שרון.
היסטוריה של החווה:
בשנת 1911 שטח החווה ושטח שבו נמצא כיום קיבוץ רוחמה (סך הכל כ 7000 דונם) נרכש על ידי קבוצה בשם "שארית ישראל"
בשנת 1944 הוקם על חלק מאותו שטח הקיבוץ רוחמה, על ידי גרעין של "השומר הצעיר".
בשנת 1950 רכש רפי איתן את שטח החווה כפי שהוא כיום, לצורך גידול צאן, אך הוא מכר אותה ב-1954 לקבוצת יהודים מאוסטרליה שניסו לגדל במקום כבשים אוסטרליות מגזע "מרינו". החוואים לא הצליחו במיוחד, ובשנים שלאחר מכן החווה הייתה נטושה
בשנת 1972 נרכשה על ידי אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון.
בדומה לבתיהם של גנרלים נוספים מצה"ל, גם בית משפחת שרון תוכנן על ידי האדריכל זלמן עינב.
אריאל שרון ואשתו לילי נתנו למקום את שמו הנוכחי, חוות שקמים, על שם עצי השקמה הגדלים במקום. הם ניהלו את החווה באמצעות חברה בשם "שקמים חווה חקלאית", שחברת בת שלה, מפעלי צאן ישראליים בע"מ, חתומה על חוזה חכירת החווה עם רשות מקרקעי ישראל.
בחווה עוסקים בגידול צאן ובקר, ירקות, הדרים, אבטיחים וכותנה. הבקר הוא מהזן האיכותי "סימנטל". בשטח החווה שני בתים גדולים: האחד נועד לאריאל שרון ובנו עמרי, והשני – לבנו גלעד ומשפחתו. כדי למנוע ניגוד עניינים בין תפקידיו של שרון כשר לבין בעלותו על החווה,
במרץ 2000 לילי (אשתו של שרון) נפטרה ונקברה בגבעת הכלניות שמול חוות השיקמים
בתקופה בה כיהן שרון ז"ל כראש ממשלה בשנים 2001–2006, היה נוהג לכנס בחווה בימי שישי את האנשים המקורבים אליו ביותר, מה שזכה לכינוי "פורום החווה". מקובל להניח שההחלטות החשובות ביותר של המדינה ושל שרון התקבלו למעשה בפורום זה.
החווה של שרון היא יותר מסתם חווה. היא אייקון. היא מסמלת את שרון הלוחם, האיכר ואיש האדמה. בין השניים – שרון והחווה – קיימת זהות כמעט מוחלטת. החווה היא אריק ואריק הוא החווה. מאז שהיה שרון לראש הממשלה, החווה היא כמעט סמל לאומי.

אטרקציות באזור

טלפון: 077-7295880
כתובת: מושב תקומה

כרם המעשים הטובים

כרם המעשים הטובים - משחק ניווט חוויתי וייחודי הצטרפו אלינו לחווית ניווט בעזרת מפה ואמצעים דיגיטלים עם משימות משעשעות ומאתגרות שדרכן תכירו את מושב תקומה, שהוקם כחלק ממבצע 11 הנק' שהוקמו בנגב ב1946 וקבעו עובדות בשטח! המשחק משלב עבודת צוות, שיתוף פעולה ויצירתיות, וכולל ביקור בפרדס לימונים פלוס קטיף. "כרם המעשים הטובים" הוקם במטרה להעסיק בני נוער במצבי סיכון ולסייע להם בפיתוח תחושת המסוגלות דרך עבודת הכפיים. שילוב של עבודה ואמונה. משך הפעילות כשעתיים. ימים ושעות פתיחה - א'-ו' נדרשת הרשמה מראש. ניתן להתקשר או ליצור קשר בוואסטאפ במס' טלפון 077-7295880 מושב תקומה
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295846
כתובת: מעגלים

רון ארט

רון ארט – סיורים בסטודיו ליודאיקה בעיצוב אישי חומרי הגלם הבסיסיים איתם אני יוצר, הינם זכוכית, אבן ועץ גולמיים, ניפוח זכוכית. את אלה אני שוזר ומשלב במתכות שונות כגון פליז, נחושת, בדיל, בסגנון ויטראז' וסגנונות משולבים אחרים. החומר הוא רק אתגר בשבילי ליצור. העבודות שלי מאופיינות בצבעים חמים, קומפוזיציה טובה של ססגוניות ומקוריות צורה, דיוק וחדות, ירידה לפרטים קטנים הופכות את העבודות למיוחדות במינן. הלקוח מוזמן להיות חלק מתהליך העיצוב, החומר והצבעים. רון ארט – ניפוח זכוכית: סטודיו ייחודי בישראל לניפוח זכוכית, אשר הוקם על ידי רונן חורב, אומן יודאיקה, מעניק הזדמנות נדירה להתוודע לעולם ניפוח הזכוכית. הסטודיו מציע סדנאות לקהל הרחב. הסטודיו ממוקם בישוב מעגלים בצפון מערב הנגב, מקום כפרי קסום, עשיר בטבע, מרחבים, אוכל טוב... בקיצור הסביבה המושלמת ליצירה והשראה. אפשרויות הפעילות בסטודיו מפגשי אמן לקבוצות - הנחית סיורים וסדנאות חוויה לקבוצות, לארגונים ולאירועי חברה. הזדמנות נדירה לצפות ולהתנסות בעבודת ניפוח הזכוכית. סיור בסטודיו - הזדמנות נדירה לצפות בעבודת ניפוח הזכוכית. קבוצות המגיעות לביקור יקבלו בין היתר הסבר על מקורות ניפוח הזכוכית, על ייחודיות החומר, סיור בסטודיו והסבר על יצירות האומנות של רונן חורב. במהלך הביקור האומן ידגים תהליך ניפוח זכוכית. מספר משתתפים עד 20 איש. סדנאות יצירה לזוגות ויחידים: יוצרים יחד עם האומן ובהדרכתו ע"פ בחירת המשתתפים בסדנה חפצי נוי, יודאיקה וכל מה שנפשכם חפצה. משך הסדנה עד 3 שעות. כל משתתף יוצא עם יצירה שיצר בעצמו בסדנה. האירוח בסטודיו כולל פינת שתיה קרה/חמה. הרשמה לכל הפעילויות בתיאום מראש בטלפון או במייל. לפרטים נוספים: מוזמנים לבקר בגלריה בתאום מראש. (לא בשבת)  
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295895
כתובת: יכיני

באופן

כשאתם מטיילים בצרפת לא תנסו יין וגבינות? תנסו. וכשאתם במערב הנגב? ברוך הבא לבירת אופני השטח של ישראל. זו ההזדמנות להתנסות ולהכיר לילדים וגם לכם סינגלים לכל המשפחה, רק אתם והנגב. אזור יפהפה עם שפע של אפשרויות רכיבה לכל המשפחה פתוח כל ימי השבוע בין השעות 7:30 – 20:00, בתיאום מראש אפשרות השכרת אופניים רגילה. אפשרות ניוד האופניים מחוץ ליכיני אל המקום הרצוי עבור קבוצות. אפשרות לטיול אופניים מודרך: זוגות, משפחות, גופים. מאוד מומלץ בסופי שבוע, חגים, ותקופת פריחת הכלניות. כל מטייל שמגיע ורוכב עצמאית מקבל מפה והמלצות היכן לרכב וכמובן אנחנו ניידים לעזרה בשטח במקרה של תקלה. המרכז נמצא סמוך ליציאה נוחה וצמודה לשטח מדהים עם מגוון אפשרויות רכיבה: רמה קלה שמתאימה לכולם, רמה בינונית, רמה גבוהה לחובבי אקסטרים – סינגל ניר משה. המסלולים המומלצים שלנו מגיעים ומתחברים אל יער ניר משה (כ 2 ק"מ מנקודת ההתחלה עד ליער) שכולל מסלול היקפי מסביב ליער ובתוכו על שביל לבן חדש שנסלל ועובר דרך נוף מרהיב ועוצר נשימה. אז כבר הבנתם מה הבילוי שלכם לסופ"ש הקרוב? לרכישת כרטיסים:
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295758
כתובת: 74, תקומה

הדס זגרון - עיצוב. איור. חיוך.

מוזמנים לסטודיו המהמם שלנו במושב תקומה – סדנאות, מוצרי בטון, עץ, קקטוסים והפתעות! בואו לשתול קקטוסים וסוקולנטים מבית האריזה, לקנות מתנות מיוחדות בחנות, להזמין סדנה זוגית או משפחתית באווירה של כיף! בסטודיו מתקיימות סדנאות שונות בהתאם לבקשתכם; סדנאות מוצרי בטון - עציצים בגדלים שונים, שלט לדלת, שעונים, תחתית לסיר ועוד. סדנאות מוצרי עץ - מדף תלוי, תמונת חוטים דקורטיבית, קוביות השראה, מתלה פותחן בירות, תחתיות לקפה ועוד. מוזיקה | פינת קפה | שירותים במקום משך הסדנאות: שעה - שעה וחצי. גמיש לפי הצורך. מחיר: משתנה בהתאם למספר המשתתפים בתיאום מראש. הסדנאות בתיאום מראש ב'-ה': 9:00-14:00 שישי: 9:00-12:00 *ניתן להזמין סדנת ערב
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295867
כתובת: כפר מימון

מתי אורלוב פיסול

סיור בגן הפסלים ובגלריה בהדרכת האמן מתי אורלוב. גן הפסלים מספר את סיפורו של מתי האמן - דמויות שפגש במהלך חיוו, עבודות מגוונות חלקן עצובות וחלקן שמחות. כל הגן מסודר על גינה מעוצבת מודרנית והליכה נוחה כולל נגישות לנכים. סיור בגלריה המציגה את יצירות האומנות. הסיור כולל קפה ועוגה. משך הסיור כשעתיים וחצי. * ניתן לקנות פסלים במקום פתוח בימים א'-ו' בתיאום מראש משעה 9:00 ועד 17:00 יום שישי משעה 9:00 ועד 14:00 שבת סגור דמי כניסה לסיור בגן הפסלים והגלריה 30 ש"ח לאדם, כולל קפה ועוגה.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295773
כתובת: סעד

מעוז מול עזה

מוזיאון שמוקדש לשלושת הקיבוצים הדתיים באזור. המוזיאון ממוקם בבניין היחיד ששרד מהקיבוץ לאחר ההתקפות הקשות במלחמת העצמאות. האתר מוקדש לשלושת הקיבוצים הדתיים באזור. בקומת הקרקע שבמוזיאון מציגים תצלומים את קורות קיבוץ סעד במלחמת העצמאות, - הגישה לאתר היא דרך כביש הכניסה לקיבוץ כפר עזה. בית הביטחון הישן של קיבוץ סעד שופץ ומשמש כיום כאתר פעיל ובו תצוגות וסרטים המספרים את סיפור המאבק על האזור בדגש על סיפור ההתיישבות של 3 הקיבוצים הדתיים בנגב בזמן מלחמת העצמאות.  בקומה השנייה מוקרן חזיון אורקולי, המתאר את האווירה בארץ בימי המלחמה, את חלקם של 27 היישובים המבודדים בדרום, את הנחת קו המים ואת מעללי הפלמ"ח. התצפית מהגג משחזרת את מראה האזור בתקופת מלחמת העצמאות. המוזיאון פתוח לקבוצות בתיאום מראש בלבד.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295755
כתובת: מושב שרשרת

סדנאות בישול ויקב באוירה כפרית

ארוחות גורמה פרטיות ולאירועים, נותן ייעוץ קולינרי, מעביר סדנאות בישול באוירה כפרית ועם חומרי גלם המגיעים מגינת ירק פרטית. בתיאום מראש - לא בשבת אני רודד, לפני כ-20 שנה סיימתי את לימודיי בתדמור ולאחר מכן למדתי תזונה. נתתי ייעוץ קולינרי מקצועי ולקחתי חלק פעיל בהקמת מסעדות וקייטרינגים חדשים. לאחר כמה שנים כשף במלונות ובמסעדות יוקרה באילת (ביניהם במלון הרודס), החליט רודד לקחת את התשוקה לבישול ולצאת לדרך עצמאית - כך נולדה מסעדת גאטו איטליאנו אשר שגשגה במשך 9 שנים. סגנון הבישול נע על התפר שבין גורמה לכפרי ויוצר פיוז'ן של טעמים - שילוב בין המאכלים של פעם לבין הטרנדים של המטבח העכשווי. הוא מתאפיין בחומרי גלם משובחים וטריים בעלי ערך תזונתי גבוה אשר חלקם אף מגיע מגינת הירק. הסדנאות מועברות במושב שרשרת שבדרום, יתר השירותים ניתנים מאיזור הדרום (וצפון הנגב) ועד מרכז הארץ. ✨חדש אצל השף רודד במושב שרשרת - ימי שישי ביקב רודד✨ בימי שישי נפתח את היקב שלנו לקהל הרחב אחת לחודש 🍷 בואו להתפנק בטעימות יין, תפריט בשרי עשיר, סיורים ביקב, טיול במשק ועוד… ימי שישי ביקב: 31/5 21/6 19/7 16/8 בשעות: 10:030-16:00 [gallery ids="25271,25273,25275,25277,25279,25281"]
לפרטים נוספים

שביל יער קהילתי שוקדה - סינגל כחול

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: קלה. אורך המסלול בק"מ: אורכו 7.5 ק"מ נקודת התחלה וסיום: ניתן לצאת למסלול משתי נקודות התחלה וסיום - בארי ויער שוקדה (המסלול הינו מעגלי, חד-כיווני עם כיוון השעון). תקציר על אזור הטיול: המסלול עובר בפינות הרחוקות והפורחות ביער שוקדה, הסינגל משולט בשטח באמצעות עמודי עץ שעליהם לוח קטן בצבע כחול עם רוכב אופניים במרכזו. תקציר המסלול: * יציאה מבארי - נרכב בדרך העפר המקבילה לכביש הכניסה לבארי לכיוון כביש 232, נחצה וניכנס לדרך מצד ימין, שם נראה שילוט של הסינגל. לאחר 200 מ' בסינגל נגיע לפיצול שבו נמשיך בזרוע השמאלית, עם הסימון הכחול, במשך כשני קילומטרים נוספים, עד שהוא מתעקל ימינה ומתרחק מכביש 232. בדרך עוברים בחלקי שטח פתוחים וחלק בתוך החורש. 5.7 ק"מ מתחילת המסלול, אנו פוגשים את דרך נוף יער שוקדה, ופונים בה ימינה לחזרה לכיוון בארי. * יציאה משוקדה - מחניון שוקדה נמשיך 500 מ' בדרך הנוף, עד שנראה סינגל החוצה את הדרך ואת שלט ההסבר על השבילים משמאל. נמשיך ישר ונשתלב בשביל הכחול החוזר לכיוון כביש 232. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295896
כתובת: תקומה

קטיף במשק 77

אנו מזמינים אתכם לקטיף תותים, טיול בטרקטור, מתנפח נינג'ה, דוכני מזון ועוד מגוון אטרקציות לכל המשפחה. מחירון: קטיף תותים – 50 ש״ח למשתתף. סיום בטרקטור – 20 ש״ח למשתתף. כרטיס משולם קטיף+סיור – 60 ש״ח למשתתף. ימי שישי בין השעות 9:30-12:30, מחכים לכם!
לפרטים נוספים

סינגל פארק שרשרת בתרונות גרר

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: לולאה ראשונה - רמת רכיבה קלה, לולאות שניה ושלישית - בינונית. אורך המסלול בק"מ: פארק שרשרת מערב (לולאה ראשונה, סימון ירוק) - אורך 7.5 ק"מ. בתרונות גרר (סימון ירוק וסימון כחול) – אורך 14.5 ק"מ. פארק שרשרת מזרח (סימון כחול) – אורך 16 ק"מ. נקודת התחלה וסיום: פארק שרשת נחל גרר תקציר על אזור הטיול: נחל גרר חוצה את כל הנגב הצפוני מיער להב ועד לים, כשבדרך הוא עובר במספר נביעות המספקות מים לאורך כל השנה, וסביבן פארק שרשרת הנעים, בו מגוון גדול של בעלי חיים ופריחה בעונת החורף והאביב. הרכיבה בסינגל היא בכיוון המסומן - עם כיוון השעון. תקציר המסלול: סינגל יוצא מהחניון על הגדה הדרומית של נחל גרר, בין הבתרונות לעצים. לאחר כ-3 ק"מ הסינגל יוצא מהחורש ובפיצול ימינה עם הסימון הירוק למסלול הקצר או שמאלה למסלול הארוך הכחול. המסלול עובר במישורים, נופי שדות, קירות לס גבוהים ולאורך ערוץ נחל גרר. בהמשך המסלול קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295847
כתובת: שובה

חוות צמחי המרפא של ערוגות - שיח השדה

חוות שיח השדה - מרכז המבקרים של ערוגות טיפוח אורגני. חוות שיח השדה היא מרכז המבקרים של חברת הקוסמטיקה האורגנית "ערוגות" שבבעלות אסתר ואיתי לחמן. בחווה יש צמחי מרפא מגוונים, זיתים תרנגולות וצאן וחנות עם מוצרי ערוגות. החווה מציעה סיורים בערוגות צמחי המרפא, הסברים על כח הריפוי של עולם הצומח, בריאות טבעית וההבדלים בין קוסמטיקה רגילה לאורגנית. בנוסף ישנן מגוון של סדנאות מלאכות שקשורות לעולם צמחי המרפא, רוקחות טבעית וחיבור לטבע. ביקור בחנות "ערוגות" ולילדים פינת חי עם צאן/אתונות ותרנגולות. ניתן לשלב ביקור אצלינו עם ארוחה בריאות מפנקת. ניתן לשכור את החווה לאירועים בוטיקיים וסדנאות. החווה פתוחה בשוטף לקבוצות בתיאום מראש.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295814
כתובת: שוקדה 102

ויולטה

ויולטה - צובעים חלומות במושב שוקדה, מול נוף עוצר נשימה - מזמינים אתכם לסדנה בה תוציאו את היצירתיות שבכם על גבי כלי קרמיקה ייחודיים. מרגיע ומאוורר למי שרוצה לברוח לכמה שעות של נחת ממרוץ החיים. הסדנה מתאימה כסדנה משפחתית, זוגית ואפילו אישית. מגיל 3-99! לא צריך להיות פיקאסו כדי לצאת עם כלי מרשים ואם תרצו הסדנא יכולה להגיע גם אליכם. קפה ועוגה עלינו:) הסדנאות בתיאום מראש. ניתן לערוך סדנה חד פעמית של צביעה, או סדנה של כמה פעמים, ככה שתוכלו גם להכין את הכלים שלכם. אורך הסדנה כשעה זמני הפעילות: א-ה' בין השעות 9:00-21:00, ימי שישי 9:00-14:00, בתיאום מראש כתובתינו: מושב שוקדה משק 102 לפרטים נוספים: מיטל פלק - 077-7295814
לפרטים נוספים

שביל יער קהילתי שוקדה - סינגל אדום

המידע הוא בגדר המלצה בלבד. יש לרכוב בזהירות ובאחריות. חלק מהמסלולים מעורבים גם לכלי רכב ורוכבי אופניים, יש לרכוב לפי כללי התנועה ולשים לב לשילוט. רמת קושי: דרגת קושי בינונית-קשה. אורך המסלול בק"מ: אורכו 12.5 ק"מ. נקודת התחלה וסיום: בארי (מעגלי, הסינגל חד-כיווני עם כיוון השעון). תקציר על אזור הטיול: המסלול עובר בפינות הרחוקות והפורחות ביער שוקדה, הסינגל משולט בשטח באמצעות עמודי עץ שעליהם לוח קטן בצבע אדום עם רוכב אופניים במרכזו. תקציר המסלול: יציאה מבארי, נרכב בדרך העפר המקבילה לכביש הכניסה לבארי לכיוון כביש 232, נחצה וניכנס לדרך מצד ימין, לאחר 200 מ' בפיצול נמשיך ימינה, אל הסינגל המסומן אדום. סינגל בלווה בעליות, ירידות ומגלשות טבעיות. בדרך נעבור ונראה את באר עמוקה ובאר אנטיליה. בהמשך הסינגל עובר מתחת ל232 בצמוד לנחל גרר והמשך חזרה לכיוון בארי. סינגל כחול + אדום - אורכו 17 ק"מ, בדרגת קושי בינונית-קשה - התחלה בסינגל הכחול עד לנקודה שבה הוא פוגש את דרך הנוף ונמשיך אל הסינגל האדום, עד חזרה לבארי. קרדיט צילום: אילן שחם מפה: *המידע מתוך אתרים לה מדווש ומסלולי אופניים בשטח עם קק"ל
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295758
כתובת: 74, תקומה

אביאל זגרון

מוזמנים לסטודיו שלנו במושב תקומה, בו אני מעביר סדנת עץ חוויתית תוך לימוד טכניקות שונות שתרכשו במהלך הסדנה - אנחנו נשייף נבריג ונצבע מוצר עץ לבחירה מתוך מוצרים שונים: מדפים בצורות מיוחדות, ארגזי עץ לאחסון, מתלים למפתחות, מוביילים, שעונים, אביזרים שונים לבית, לחדרי ילדים ועוד. את המוצרים ניתן לקחת הביתה מיד בתום הסדנה. מתאים לגילאי 6 ומעלה משך הסדנה כשעה מחיר: 155 ש"ח למשתתף
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295705
כתובת: זימרת

נדודים - טבע. חיבור. משפחה

סדנת מיומנויות קדומות חוויה ייחודית המציעה לכם/ן ולצוות שלכם/ן חיבור עמוק עם הטבע, דרך חוויות מעשיות ומעוררות השראה. במהלך הסדנה נתנסה במיומנויות קדומות כגון הדלקת אש ללא גפרורים ונפתח את היכולת להקשיב לסביבה ולתקשר בינינו, בדומה ללקטים-ציידים. כל אלו ישמשו אותנו להעצמת ההתפתחות האישית והקבוצתית שלנו כצוות וכארגון. בעקבות החוויה המשמעותית יחד יתחזקו תחושת הסולידריות, האמון והרגשת השייכות לקבוצה. מיומנויות קדומות מאפשרות לנו ללמוד על העולם סביבנו, על הצמחים, על החיות ועל היסודות הטבעיים. היכולת ללכת בטבע וליהנות מיסודות החיים משרה תחושת ביטחון ומסוגלות. בסדנה של שעתיים נחשף לכמה מיומנויות קדומות אותן נבחר מראש: הדלקת אש ללא גפרורים, ליקוט צמחי בר, קדרות קדומה, גששות ועוד. נשמח ונחגוג יחד את מה שלטבע יש להעניק לנו. הסדנה תעניק למשתתפים חווית חיבור ועשייה יוצאת דופן. הסדנה מתאימה לארגונים/למשפחות/קבוצות ויחידים עלות: 150 ש"ח למשתתף. סדנת הורה וילד בואו לזמן משותף, לצעוד בקשב וברגישות לשתף ברחשי הלב, להתמלא מהמפגש החי עם הטבע והסביבה. הסדנא מיועדת להורים וילדים בגילאי 8-14 המעוניינים לחזק את החיבור ביניהם. במפגש נלמד מיומנות שטח שונה ודרכה נעמיק את החיבור והקשר שלכם ביחד. אורך הסדנא 3 שעות ובקבוצה יהיו עד 12 זוגות של הורה-ילד כדי לשמר את החוויה הקבוצתית האינטימית. עלות: 300 ש"ח לזוג (הורה+ילד) הצצה לעולם הגששות סדנה קצרה וממוקדת שבה נלמד מהי גששות וכיצד מיומנות קדומה זו מסייעת לנו באיתור אנשים ובמעקב אחר בעלי חיים. בסדנה נלמד מושגי יסוד ונחשף לעולמו המרתק של הגשש ולחייהם של גששים בתרבויות קדומות. לסיום נתנסה בעצמנו במעקב אחר אדם או בעל חיים ננסה לפתור יחד חידה גששית אותנטית. הסדנה מיועדת להורים ולילדים מגילאי 8 ומעלה. זמן הפעילות: שעתיים מינימום משתתפים: 10 עלות: 200 ₪ לאדם  
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295739
כתובת: כפר מימון

בחצר של אורה

החצר של אורה חוזר לפעילות: לפני מספר חודשים שכלתי את אורה אשתי האהובה לה הייתי נשוי 63 שנה. עכשיו לאחר חודשים בהם החצר הייתה סגורה למבקרים, החלטתי להמשיך את דרכה של אורה ולהמשיך לארח אנשים בחיוך ובאהבה. אני שמח לפתוח את החצר ולקבל מבקרים לקבוצות קטנות ומשפחות בין 4-20 אנשים.  הפעילות כוללת: סיור ייחודי מודרך בבוסתן של 120 עצי פרי מ-80 זנים של פירות אקזוטיים. בליווי סיפור שורשים אישי ומרתק וסיפור ראשית ההתיישבות בנגב.. * טעמי המטבח התימני מעשי ידיה של אורה, אותם טעמו אלפי מבקרים לא יוגשו עוד לצערי אך נמשיך לארח אתכם עם מיץ מפירות הבוסתן ומכירת ליקרים. המקום סגור בשבתות וחגי ישראל הביקור בתיאום מראש בלבד. אשמח לארח אתכם
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295748
כתובת: זמרת

דרך הזית

דרך הזית - משתלה, מטע זיתים עתיקים ובית קפה איך הכל התחיל? הכל התחיל לפני 25 שנה בחלום וחזון של איש אחד, רפאל כהן ז"ל *משתלה* *עציצים פורחים* *משפחה* *ובית* במהלך מחלתו של האב החל הבן תמיר שהיה אחרי שירות צבאי לנהל את המשתלה. עם חזון ואמונה הקים תמיר משתלה שמגדלת צמחים ומשווקת למשתלות בכל רחבי הארץ.. לפני כשמונה שנים כאשר רצה לקנות עץ זית לביתו, פיתח תמיר אהבה לעצי הזית, והחל באוסף עצי הזית, שהפך לאוסף הגדול בארץ! עם התפרצות הקורונה החליט תמיר לפתוח את משתלת הבוטיק ״דרך הזית״ שבמרכזה בית קפה, בו ניתן להנות ממגוון ארוחות, כמו ארוחות בוקר, פיצות, פוקצ’ות, טוסטים, סלטים וכו׳.. קיימים אצלנו מגוון גדול של עצים בוגרים וצעירים-ליצ'י מנגו אבוקדו ועוד שפע רב של עצי פרי. במטע זיתים ישנן פינות חמד לישיבה, לבילוי זוגי או משפחתי. אפשר לאסוף מבית הקפה שלנו שייקים/ מיצים סחוטים/ קפה ולרדת למטע הצמוד להנות בצלם של עצי הזית והפרי באוירה עתיקה. אתם מוזמנים לחוויה של צמחים - אוכל - אהבה
לפרטים נוספים
לינה באזור

טלפון: 077-7295720
כתובת: תקומה

כאן פקאן

שלושה צימרים גדולים, מרווחים וממוזגים המתאימים לאירוח זוגות ומשפחות, במושב תקומה. הנכם מוזמנים לחופשה מפנקת, שקטה ומרגיעה במושב דתי, במטע הפקאן. לשבת שקטה עם המשפחה, בקבוצות או לזוגות, בלב השדות של הנגב המערבי. בצימרים: בכל צימר שני חדרי שינה וסלון. בסלון טלוויזיה + DVD מזגן בכל חדר. אמבטיה הכוללת ג`קוזי. פינת אוכל ומטבחון הכולל- מיקרוגל, מקרר, כיריים חשמליות, קומקום חשמלי, כלי מטבח בשר/חלב. ערכת קפה וחלב. שעון שבת, פלטה ומייחם לשבת. הצימרים מונגשים לנכים. לילדים: מדשאות מתקני משחקים לילדים, משטח לכדורסל וכדורגל, פינת חי, פינות ישיבה ומנגלים. בנוסף ניתן לערוך אצלנו "בכאן פקאן" ימי כיף או קמפינג למשפחות, ועדי עובדים ועוד והכל בצל עצי הפקאן. בהזמנה מראש ובתשלום נוסף, ישנה אפשרות למתנפחים לילדים, ליצנית, עבודות יצירה ועוד.
לפרטים נוספים
הסעדה באזור

טלפון: 0777295741
כתובת: עלומים

חדר אוכל - קיבוץ עלומים

ארוחות לקבוצות בלבד בתיאום מראש. חלבי או בשרי. כשר למהדרין בנוסף , קפה ומאפה. מיועד לקבוצות, בהזמנה מראש -  מותנה במינימום נרשמים.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295762
כתובת: כפר מימון

המטבח של נירה

היי, אני נירה, חיה ונושמת מטבח מגיל צעיר מאוד, כבר המון שנים מכינה אוכל לאירועים מכל הסוגים. אני שמה דגש על טריות, שפע וצבעוניות, חשוב לי שהאורחים יהנו וייצאו עם חיוך גדול. אז מה חדש? מזמינה אתכם לחצר ביתנו בכפר מימון, להנות מנוף ירוק, אווירה כפרית פינות ישיבה מוצלות ומוסיקה טובה. ארוחות הבוקר/הצהריים שלנו מפנקות ומגוונות הכוללות: המון סלטים טריים אנטיפסטי מאפים חלביים פיצות/ פוקצ׳ות מגשי גבינות כריכים עמדת קפה ושתייה קלה פירות וקינוחים ועוד... ניתן לשלב סדנא או הופעה מוסיקלית לבחירתכם. *מתאים לקבוצות בלבד, 25-50 איש. **כשר חלבי
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295748
כתובת: זמרת

דרך הזית

דרך הזית - משתלה, מטע זיתים עתיקים ובית קפה איך הכל התחיל? הכל התחיל לפני 25 שנה בחלום וחזון של איש אחד, רפאל כהן ז"ל *משתלה* *עציצים פורחים* *משפחה* *ובית* במהלך מחלתו של האב החל הבן תמיר שהיה אחרי שירות צבאי לנהל את המשתלה. עם חזון ואמונה הקים תמיר משתלה שמגדלת צמחים ומשווקת למשתלות בכל רחבי הארץ.. לפני כשמונה שנים כאשר רצה לקנות עץ זית לביתו, פיתח תמיר אהבה לעצי הזית, והחל באוסף עצי הזית, שהפך לאוסף הגדול בארץ! עם התפרצות הקורונה החליט תמיר לפתוח את משתלת הבוטיק ״דרך הזית״ שבמרכזה בית קפה, בו ניתן להנות ממגוון ארוחות, כמו ארוחות בוקר, פיצות, פוקצ’ות, טוסטים, סלטים וכו׳.. קיימים אצלנו מגוון גדול של עצים בוגרים וצעירים-ליצ'י מנגו אבוקדו ועוד שפע רב של עצי פרי. במטע זיתים ישנן פינות חמד לישיבה, לבילוי זוגי או משפחתי. אפשר לאסוף מבית הקפה שלנו שייקים/ מיצים סחוטים/ קפה ולרדת למטע הצמוד להנות בצלם של עצי הזית והפרי באוירה עתיקה. אתם מוזמנים לחוויה של צמחים - אוכל - אהבה
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295874
כתובת: הזית 1, כפר מימון

מיימונ׳ס - קפה ובר בכפר

מיימונ'ס, מתחם בילוי כפרי המשלב איזור פנימי מעוצב וממוזג ומתחם חיצוני עם פינות ישיבה קסומות מתחת לעצים. במיימונס תמצאו שתיה מכל הסוגים: קפה איכותי, שייקים, קוקטיילים ובירות. ותוכלו להינות ממגוון הקינוחים המטריפים שלנו. כשאתם באים אל תשכחו מהליקרים של מותג הבית - הליקרים של אילנה Ilana's liqueurs, וגם תוכלו לקנות ולקחת איתכם הביתה. במתחם תמצאו גם את 'טאבון טראק', בו תוכלו תהנו מפיצות נפוליאוניות איכותיות וסלטים טעימים במיוחד. למעוניינים, במהלך ימי השבוע ניתן לשכור את המקום שלנו לאירועים פרטיים.
לפרטים נוספים
shikmaלוגו כהה רגיל חדשshaar_hanegevmerhavimeshkolsdot.negev