חיפוש מתקדם
בחר/י נושא

סוג אטרקציה

סוג לינה

סוג הסעדה

גבעת הכלניות, קבר אריאל ולילי שרון

נתונים כלליים:
סוג הסיור: תצפית וסיור פריחה
זמן המסלול: כשעה
רמת קושי: נמוכה
שירותים: אין.
נקודות אפשריות לארוחה: אין
דרכי הגעה: לבאים מכביש 6, יורדים לבית קמה כביש 293, ממשיכים ישר בכיכרות לכיוון שדרות ונתיבות. לאחר שעוברים את בית קמה והמועצה האזורית בני שמעון מגיעים לצומת ופונים ימינה לכיוון שדרות בכביש 334. עוברים את הכניסה לקיבוץ דורות וכק”מ לאחר מכן הפניה שמאלה לגבעה.
לבאים מכביש 4, פונים בצומת יד מרדכי שמאלה ל 34 ולאחר מכן ברמזור השני שמאלה ל 232. אחרי נסיעה קצרה על 232, פניה ימינה ל334 ולאחר כ ק”מ וחצי הפניה ימינה לגבעה.
שעות פתיחה: פתוח
בWAZE – גבעת הכלניות- קבר אריאל ולילי שרון.

גבעת הכלניות (בעבר נקראה גם “גבעת לילי”) היא תל הנמצא מול חוות שקמים בנגב הצפון-מערבי.
ליד התל נמצא מנחת מסוקים- מנחת הוא שטח שהוכשר לנחיתה ולהמראה של כלי טיס והוכרז ככזה על ידי הרשויות המוסמכות.
פרטים על האתר: תל קדום המשמש כיום כאחוזת קבר של אריאל שרון ואשתו ליל שרון, מקום תצפית על אזור נחל שקמה ואתר פריחת כלניות בעונה.
מה רואים? (תצפית, פריחה אביבית ואחוזת קבר בני הזוג שרון)
תצפית מן הגבעה: מצפון נמצאת חוות השיקמים (מפורט בהמשך) ונחל שקמה שהוא הנחל המרכזי באזור בו וכל הנחלים באזור מתנקזים אליו.
מדרום לגבעה נמצאים שדות חקלאיים
מזרחית אלינו אנו רואים את קיבוץ דורות המשתייך למועצה האזורית שער הנגב. היישוב הוקם בחנוכה 1941 על קרקעות שנרכשו מתושבי הכפר הסמוך הוג’ על ידי עולים מגרמניה שהצטרפו אליהם גרעינים מהארץ, מלטביה ומצ’כיה. שמו הוא ראשי תבות של שלושת שמות בני משפחת הוז (דוב, רבקה ותרצה הוז) שנספו בתאונת דרכים בכביש תל אביב-חיפה הישן ליד היישוב נורדיה שבשרון. דב הוז היה מהמנהיגים הבולטים של תנועת העבודה וכן פעל רבות בהגנה ובהסתדרות. גרעין הקיבוץ נקרא “הבונה” וישב בחדרה במשך שש שנים. במהלך 1942 נקדחה באר המים, הילדים הגיעו מחדרה, הובא עדר צאן והנגרייה הועברה מחדרה לקיבוץ.
בסקר הכפרים משנת 1945 נאמדה אוכלוסיית דורות ב-230 תושבים. שטחי הקיבוץ השתרעו על פני 4,236 דונמים. באותה שנה תרמה “הדסה” האמריקנית 1250 לא”י להקמת מרפאה משותפת עם הכפר השכן הוג’.
ב-1946 פתח קואופרטיב “דרום יהודה” קו אוטובוסים מתל אביב לקיבוץ ולקיבוצים השכנים ניר עם ורוחמה. באותה שנה נחנכה בריכת השחיה בקיבוץ – הראשונה בנגב.
בסוף 1946 חברי הקיבוץ השתתפו בעלייה לקרקע של 11 הנקודות. עם פרוץ מלחמת העצמאות התמקמה בסמוך לקיבוץ טייסת הנגב והקיבוץ סבל מהפצצות יומיות של חיל האוויר המצרי. תחילה פונו ילדי קיבוץ בארות יצחק לדורות, ובליל ה-23 במאי פונו ילדי דורות וילדי היישובים האחרים צפונה לגבעת עלייה שביפו.
הקיבוץ מתקיים מתעשייה, מחקלאות לתיירות. בין הגידולים החקלאיים ניתן למצוא גזר, שום, תפוחי אדמה, חיטה, מטעי פקאן, הדרים ורפת. בקיבוץ שני מפעלים: מפעל מגופים לתעשייה וחקלאות, ומפעל מוצרי שום- האם אתם מצליחים להריח????.
ממערב לגבעה: אפשר לראות את כפר חורבת הוגה והעיר שדרות .
כפר חורבת הוגה – הכפר מופיע בכתובים, הן במשנה והן במסכות שונות יחד עם היישובים אור הנר וברור חיל כמקומות בהם ישבו יהודים לאחר חורבין בית המקדש. כפר הוגה נקרא בפי הבדואים אל הוג’ בו ישבו אנשי שבט אל עטאונה שהועברו לח’ורה.
שדרות , הנמצאת סמוך לקצה הצפון-מזרחי של רצועת עזה, הוקמה בשנת 1951 כעיירת פיתוח ועורף משקי ליישובים החקלאים ,הוכרזה כעיר בשנת 1996.
שדרות על שום מה? על שם שדרות האקליפטוסים הנטועים לאורכה, שנטיעתן סיפקה תעסוקה לתושבי היישוב. במשך שנות ה-50 קלטה שדרות עולים רבים, עיקרם ממרוקו ומרומניה. בראשית שנות ה-60 צמחה האוכלוסייה בשדרות במידה ניכרת והגיעה לכ-6500 תושבים. בשנת 1968 היו בשדרות כ-8000 תושבים. בשנות ה-90 קלט היישוב עולים מאתיופיה ומחבר המדינות. ממדינות ברית המועצות לשעבר הגיעו לעיר למעלה מ-10,000 עולים, שהכפילו למעשה את אוכלוסיית העיר.
העיר שדרות שוכנת במרחק של מעט יותר מקילומטר מרצועת עזה – עובדה שהשפיעה בעבר וממשיכה גם כיום על התפתחות העיר. בעשורים הראשונים תושבי שדרות הגיעו לשווקיה של עזה, ואנשי עזה הגיעו לעבוד ולבנות בשדרות. האינתיפדה השניה שינתה את המצב ללא הכר, ובראשית שנות האלפיים החלו שיגורים של רקטות הקסאם מעזה לשדרות, שגבו גם מחיר בנפש. בעשור הראשון של שנות האלפיים חוותה שדרות מבצעים צבאיים ומספרי שיא של רקטות שנחתו בעיר וגרמו להרס. העיר שהייתה במגמת צמיחה לפני כן, נעצרה וקפאה על מקומה. מצוק איתן ואילך המגמה השתנתה והעיר היום משגשגת ונמצאת בתנופת בנייה וצמיחה חסרת תקדים. האוכלוסייה בעוטף עזה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎4.7%. לפי נתוני הלמ”ס נכון לסוף 2016. ישנן מספר סיבות להתיישב באזור העוטף: אידאולגיה, מחירי הנדל”ן, מיסים נמוכים, שליחות, ציונות, חזרה למקום בו נולדו (בנים חוזרים), התיישבות בנגב, אהבת המולדת וההכרה בכך שעצם הישיבה באזור זה משמעה הגנה על הארץ.

הגבעה ידועה בזכות פריחת הכלניות שבה בחורף אך גם בזכות מיקומה הצופה על חוות שקמים של אריאל שרון.

בראש התל נמצאת חלקת הקבר של משפחת שרון, בה קבורים אריאל שרון, מי שהיה שר בממשלות ישראל, ראש ממשלה ואיש צבא רב מעללים ואשתו לילי שרון. לילי שרון נקברה במרץ 2000 במהלך שהוכשר בדיעבד על ידי בג”ץ. אריאל שרון נקבר לצד אשתו ב-13 בינואר 2014. חלקת הקבר מגודרת ומטופחת.
על הגבעה:
בגבעה פורחים בחורף בעיקר “כלניות מצויות” בצבעי אדום עז-ממשפחת הנוריתיים .זהו אחד מכ-120 מינים בסוג זה, והיחיד הצומח בר בארץ ישראל. בישראל הכלנית היא צמח מוגן וקטיפתו אסורה. לפי סקר שערכה החברה להגנת הטבע, הכלנית היא הפרח המוכר והאהוב ביותר בקרב הישראלים. ב-2013 נבחרה הכלנית לפרח הלאומי של מדינת ישראל.
פרחי הכלנית מופיעים במספר צבעים: אדום (הנפוץ ביותר), לבן או גוני סגול הנעים מסגול-כחול לסגול-ורוד. צבע הכלנית מושפע מריכוז הפיגמנטים האדומים – ככל שהאדומים מעטים יותר, צבעים אחרים יוכלו לבלוט. סוג הקרקע שעליה צומחת הכלנית עשוי להשפיע על ריכוז הפיגמנט, ולכן נראים לעיתים שדות כלניות שבהם כל הפרחים באותו הצבע.
בעולם היא נפוצה בעיקר באזורים בעלי אקלים מתון או קריר בחצי הכדור הצפוני, מפורטוגל וספרד מזרחה ועד תוך חבל כורדיסטן וחופי צפון אפריקה, משגשגת בייחוד בארצות הים התיכון: איטליה, יוון, קפריסין, מלטה, טורקיה, סוריה, לבנון וארץ ישראל.בארץ ישראל נפוצה הכלנית מצפון הארץ עד הר הנגב, ופורחת בדרך כלל בחודשים ינואר עד אפריל.
בנוסף פורחים גם ציפורני חתול- ( לעיתים נקרא קלנדולה), הוא סוג של צמח בר ממשפחת המורכבים, בעל פרחים צהובים או כתומים. הסוג מכיל בין 12 ל-20 מינים של צמחים חד-שנתיים או רב-שנתיים, עשבוניים. הם נפוצים החל מאזור מאקרונזיה, מזרחה דרך אגן הים התיכון ועד לאיראן. הפרח פורח גם בארץ ישראל. מספר לרוות (“זחלים”) של פרפראים ניזונים מציפורני חתול.
לצמח זה סגולות רפואיות הוא מחדש רקמות עור ומאחה פצעים. הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות, מחטאות ונוגדות חיידקים ופטריות. באפשרותו להפסיק דימומים קלים, ובשל פעילות אסטרוגנית הוא יכול גם לסייע בטיפול אי-סדירות של הווסת אצל נשים. הוא מכונה “צמח עזרה ראשונה” בשל סגולות נוספות רבות שיש לו. שיטת הריפוי הטובה ביותר, היא על בסיס מיצוי אלכוהולי, במהלכו משרים את הפרח במשך שלושה שבועות במיצוי אלכוהולי של 70% כאשר החומרים הפעילים של הפרח עוברים לתמצית הרפואית.
סביונים צהובים-סביון צהוב פורח באביב, מרס–אפריל, עיתים מקדים ופורח כבר בינואר. עוקצי הקרקפות ארוכים מהקרקפות. אין הוא מזכיר סביון אביבי בתפרחותיו: הקרקפות קטנות וצרות, לא נפרשות כלל, פרחיהן הלשוניים מעטים, קטנים כמו הצינוריים, לא בולטים או אף חסרים כליל. באוכלוסיות הדרומיות של הערבה ואילת יש לפרטים רבים גם פרחים לשוניים צהובים בגוון מאדים.
סביון צהוב גדל בתנאי מדבר קיצוני וחם, לרגלי סלעים ובערוצים. הוא נפוץ בכל חלקי הנגב, וכן במדבר יהודה ובחבל ים המלח. תפוצתו העולמית משתרעת במדבריות צפון אפריקה ודרום-מערב אסיה, חודרת אף לחבל הטרופי במזרח אפריקה.

בעונת האביב בגבעת הכלניות פורחים גם חרציות בצבע צהוב-זהוב-היא סוג צמחים ממשפחת המורכבים.
בסוג חרצית קיימים כ-200 מינים שרובם נפוצים באזורים הממוזגים של כדור-הארץ. פרחי החרצית ערוכים בקרקפות שבמרכזן פרחים צינוריים ובהיקפה פרחים לשוניים. הפרח מואבק על ידי חרקים. החרציות משמשות גם כצמחי-נוי.
פירושה של השם חרצית -חרוץ היא מילה נרדפת לזהב, כפי שמופיע בספר משלי: “קְנֹה חָכְמָה מַה טּוֹב מֵחָרוּץ וּקְנוֹת בִּינָה נִבְחָר מִכָּסֶף” (ט”ז, טז) (כלומר: חרצית = פרח הזהב)
שימושה של פרח החרצית כקוטל חרקים-צמח החרצית מכיל חומרים הנקראים פירטרינים שהם רעילים לחרקים, וכך מגנים עליו מפני אוכלי-צמחים. הפיריתרין משמש כחומר הדברה בקוטלי חרקים ומזיקים. השימוש בפרחים המיובשים או באבקה המיוצרת מהם ידוע מהתקופה הפרסית מהמאה החמישית לפנה”ס. האבקה הובאה לאירופה בתחילת המאה ה-19 ממקור לא ברור. בשנת 1840 הוחל לגדל את הצמח באופן תעשייתי בדאלמטיה להפקת האבקה, ובשנת 1860 הגיע לארצות הברית. בשנת 1919 גילו שיטה לסנתז את המרכיב הכימי בצורה מלאכותית. כיום ממשיכים להפיק את הפיריטרין מצמחים אשר מגדלים ברחבי העולם, באזורים חמים. עיקר הגידול (למעלה מחמישים אחוז) הוא בקניה.

גבעת הכלניות נקראת לעיתים בטעות גם בשם תל הוג’ או חורבת הוגה (בערבית: “חרבת אלהוּג’) למרות שחורבת הוגה נמצאת כ-2 ק”מ מדרום-מזרח לשדרות ורחוקה במידת מה מגבעת הכלניות. בתל הוג’ התקיים יישוב מתקופת הברזל ועד התקופה הערבית הקדומה. במרכז האתר תל ובו בית קברות מוסלמי מהמאה ה-7. למרגלות התל הוקם מנחת מטוסים בזמן מלחמת העולם הראשונה, ששימש את הטייסת הבווארית כבסיס ליציאה לטיסות סיור באזור.

חוות השיקמים בנגב:
היא חווה חקלאית הנמצאת בתחומי המועצה האזורית שער הנגב, בין העיר שדרות לבין העיר קריית גת וקיבוץ דורות. החווה משתרעת על שטח של כ-3,800 דונם, וחוצים אותה שני נחלי אכזב – נחל שיקמה ונחל דורות. חוות שקמים היא יישוב לא מוכר. על חלק מהאדמות שכן בעבר הכפר הערבי הוג’. בשטח החווה אזור עם עתיקות. החווה מפורסמת עקב בעליה משנת 1972 אריאל שרון. כיום החווה בבעלות בניו עמרי וגלעד שרון.
היסטוריה של החווה:
בשנת 1911 שטח החווה ושטח שבו נמצא כיום קיבוץ רוחמה (סך הכל כ 7000 דונם) נרכש על ידי קבוצה בשם “שארית ישראל”
בשנת 1944 הוקם על חלק מאותו שטח הקיבוץ רוחמה, על ידי גרעין של “השומר הצעיר”.
בשנת 1950 רכש רפי איתן את שטח החווה כפי שהוא כיום, לצורך גידול צאן, אך הוא מכר אותה ב-1954 לקבוצת יהודים מאוסטרליה שניסו לגדל במקום כבשים אוסטרליות מגזע “מרינו”. החוואים לא הצליחו במיוחד, ובשנים שלאחר מכן החווה הייתה נטושה
בשנת 1972 נרכשה על ידי אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון.
בדומה לבתיהם של גנרלים נוספים מצה”ל, גם בית משפחת שרון תוכנן על ידי האדריכל זלמן עינב.
אריאל שרון ואשתו לילי נתנו למקום את שמו הנוכחי, חוות שקמים, על שם עצי השקמה הגדלים במקום. הם ניהלו את החווה באמצעות חברה בשם “שקמים חווה חקלאית”, שחברת בת שלה, מפעלי צאן ישראליים בע”מ, חתומה על חוזה חכירת החווה עם רשות מקרקעי ישראל.
בחווה עוסקים בגידול צאן ובקר, ירקות, הדרים, אבטיחים וכותנה. הבקר הוא מהזן האיכותי “סימנטל”. בשטח החווה שני בתים גדולים: האחד נועד לאריאל שרון ובנו עמרי, והשני – לבנו גלעד ומשפחתו. כדי למנוע ניגוד עניינים בין תפקידיו של שרון כשר לבין בעלותו על החווה,
במרץ 2000 לילי (אשתו של שרון) נפטרה ונקברה בגבעת הכלניות שמול חוות השיקמים
בתקופה בה כיהן שרון ז”ל כראש ממשלה בשנים 2001–2006, היה נוהג לכנס בחווה בימי שישי את האנשים המקורבים אליו ביותר, מה שזכה לכינוי “פורום החווה”. מקובל להניח שההחלטות החשובות ביותר של המדינה ושל שרון התקבלו למעשה בפורום זה.
החווה של שרון היא יותר מסתם חווה. היא אייקון. היא מסמלת את שרון הלוחם, האיכר ואיש האדמה. בין השניים – שרון והחווה – קיימת זהות כמעט מוחלטת. החווה היא אריק ואריק הוא החווה. מאז שהיה שרון לראש הממשלה, החווה היא כמעט סמל לאומי.

אטרקציות באזור

טלפון: 077-7295892
כתובת: שובה
מייל: kobi.qb@gmail.com

סדנא בקטנה

נעים מאוד. אנחנו “סדנא בקטנה”. מגוון סדנאות והפעלות בתחומים מרתקים ומהנים. בין היתר – עבודות עץ, שזירת פרחים, עיצוב פירות, הישרדות ואפילו דונגמי! – כמו אוריגמי רק עם דונג דבורים טהור אנחנו גרים בשובה ומפעילים כמעט בכל הארץ. נטייל עד אליכם עם כל החומרים והציוד הדרוש ולא נעזוב עד שתהיו מרוצים עד השמיים 🙂 כמובן אתם מוזמנים גם אלינו. לחוויה סדנאית באוירה כפרית פורחת וחמימה. הפקה והמאפה עלינו! אנו זמינים לשרותכם כמעט בכל יום חוץ מיום אחד יחיד ומיוחד וסתם שתדעו שבין יתר האח”מים שנהנו מעיצוב הפרחים והפירות שלנו מסתתרים 2 נשיאים וראש ממשלה אחד. אם ממש תתעקשו אפילו נגלה לכם מי… אנו מבטיחים חווית ביטחון ומסוגלות לכל גיל ולכל מגזר. (מתאים החל מגיל 5) הסדנאות שלנו מונגשות עבורכם אישית בכדי לעמוד הן בלוח הזמנים שלכם והן ביכולות המוטוריות. התוצרים בסדנא יכולים להיות אישיים – סידור פרחים. אדנית עץ. מגש פירות, ויכולים להיות קבוצתיים – פינת ישיבה. בר פירות. עיצוב חופה… אנו שמחים ופתוחים תמיד לשמוע על החלומות שלכם ולתת יד ופטיש בהגשמה שלהם אין סוף לקוחות סופר מרוצים אמרו את שלהם. עכשיו תורכם…
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295846
כתובת: מעגלים
מייל: horev323@gmail.com

רון ארט

רונן חורב אומן יודאיקה, יוצר אומנות שימושית סטודיו לניפוח זכוכית. וגלריה בה מוצגות עבודות מגוונות וייחודיות, פריטי יודאיקה: בתי מזוזה, חנוכיות, ברכת כלה, מגשי ופמוטים לשבת וחפצי נוי שונים בהשראה אישית ולפי הזמנה ורצון הלקוח. סיור בסטודיו – הזדמנות נדירה לצפות בעבודת ניפוח הזכוכית. קבוצות המגיעות לביקור יקבלו בין היתר הסבר על מקורות ניפוח הזכוכית, על ייחודיות החומר, סיור בסטודיו והסבר על יצירות האומנות של רונן חורב. במהלך הביקור האומן ידגים תהליך ניפוח זכוכית. סדנאות יצירה לזוגות ויחידים: יוצרים יחד עם האומן ובהדרכתו ע”פ בחירת המשתתפים בסדנה חפצי נוי, יודאיקה וכל מה שנפשכם חפצה. משך הסדנה עד 3 שעות. יחיד 400₪, זוגי 550₪, כל משתתף יוצא עם יצירה שיצר בעצמו בסדנה. בתיאום טלפוני מראש. האירוח בסטודיו כולל פינת שתיה קרה/חמה. הסיורים בסטודיו מתקיימים בימי שני-שישי בשעות: 9:00, 11:00, 13:00, ,עלות הסיור – 20 ₪ בימי שני-שלישי-רביעי – מבצע מיוחד לדרום אדום – הנחה של 50%. הסטודיו פתוח לרכישת מוצרים לאורך כל היום, ניתן להגיע בתיאום טלפוני  
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295842
כתובת: שובה, הדקל 220
מייל: tallitori@gmail.com

טליסמן - טליתות עבודת יד

“טליסמן” – בית מלאכה לאריגה בנגב המערבי, במושב שובה. בליבו של מושב שובה הקימה משפחת פארן בית מלאכה קטן ומרתק. בשנה האחרונה החלטנו לפתוח את עולמנו גם לציבור המטיילים והתיירים וזוהי הזדמנות נדירה לחווה את המראה המרגש של אריגה בנולים ענקיים ומסורתיים. אנו אורגים טליתות ומוצרי יודאיקה שונים כמו פרוכות, מעילים לספר תורה, חופות ועוד, בעבודת יד ועיצוב אישי על נולי אריגה מסורתיים. אורי פארן, קיבוצניק ממרכז הארץ, שהגיע לצפת שם פגש את מלאכת האריגה והתחיל בתהליך של חזרה בתשובה. במהלך השנים הגיע לנגב שם בנה את ביתו ואת בית המלאכה, תוך כדי התמודדות עם החיים בעוטף עזה ועם מחלת הסרטן. במהלך 12 השנים האחרונות אורי מתמחה בתחום האריגה והקים את בית האריגה הייחודי בקומה השנייה שבביתו. בית המלאכה הוא מקום צנוע וקטן המשמר את אווירת המלאכה המסורתית, ההסברים, ההדגמה ושקשוק הנול יוצרים חוויה ייחודית בליבו של מושב שובה שבנגב המערבי.. במקום 2 נולי אריגה עליהם אנו אורגים את הטליתות ומחדשים את המלאכה הקדומה שליוותה את עם ישראל מתחילת ההיסטוריה. בבית המלאכה ניתן לרכוש ולהזמין טליתות עבודתי יד, תיק טלית ותפילין, כיסוי חלה ועוד.. אפשרויות ביקור: אנו שמחים לקבל קבוצות ולתת להם את החוויה וההכרות עם האריגה המסורתית באירוח ומפגש אישי עם היוצר והאומן אורי פארן. ביקור בבית המלאכה / אירוח קבוצתי – עד 20 איש הכולל: * מפגש וסיפור אישי . * הסבר על מלאכת האריגה בהיסטוריה היהודית ועל הטלית ומשמעותה. * הדגמה של מלאכת האריגה על נול אריגה מסורתי הנמצא בבית המלאכה. משך הביקור – 30 דקות מחיר למשתתף 30₪ סדנת “אריגה מסורתית” – סדנה משפחתית/אישית אריגת עטרה לטלית/תיק טלית ותפילין על נול אריגה מסורתי. בחירת צבעים, עיצוב ואריגה. משך זמן: כשעה וחצי – שעתיים מחיר – החל מ 500 ש”ח סדנת מקרמה להכנת מתלה לעציץ: אורך הסדנה כשעה, עד 15 משתתפים, עלות למשתתף 75 ש”ח. לצערנו העלייה לבית המלאכה היא במדרגות ואינה מתאימה לנכים או מוגבלי תנועה. ניתן לקבוע אירוח וסדנאות בימי: ימי א’-ד’: 14:00-17:00 ימי ה’ – 10:00-14:00 בתיאום טלפוני. במיוחד לדרום אדום: במהלך ימי שני, שלישי ורביעי בדרום אדום יתקיימו סדנאות בהנחה של 50%: בשעה 10:00 – סדנת מקרמה בעלות של 37.5 ש”ח, המלאי מוגבל.  בשעה 14:00 – ביקור בבית המלאכה בעלות של 15 ₪ לרכישת כרטיסים:
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295896
כתובת: תקומה
מייל: Rami.tr.ltd@gmail.com

קטיף תותים ב'משק 77'

* קטיף משפחתי של תותים ולקיחת סלסלה הביתה (עד גמר המלאי לכל פעילות) * סיור חוויתי בטרקטור עם קרונות רכבת בחלקות האננס והבננות. * חנות המשק פעילה לממכר כל התוצרת של המשק (אננס, שרי בצבעים, כל סוגי הפלפלים, פירות יער ומגוון פירות קפואים) * דוכני מזון כגון – פיתה דרוזית, שייקים טריים מפירות המשק, פופקורן, שערות סבתא, תירס חם, פירות חתוכים ועוד.. * מתנפח ענק במקום להנאת הילדים. מחיר של הפעילות: חווית קטיף וטעימות (ללא סלסלה) – 25 ₪ חווית קטיף וטעימות + סלסלה לקחת הביתה – 40 ₪ סיור חוויתי מודרך בטרקטור בחממות המשק – 15 ₪ כרטיס כולל כל הפעילות – 50 ₪. תשלום מגיל שנתיים
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295705
כתובת: זימרת
מייל: freeman2w@gmail.com

נדודים - טבע. חיבור. משפחה

נדודים- טבע. חיבור. משפחה. טיולי חמורים בצפון הנגב בין השדות המדהימים ומרבדי הכלניות. אתם מוזמנים לחוות את הטבע באופן ישיר ואותנטי בטיול חמורים בעקבות שבטי הנוודים. צאו למסע הטומן בתוכו- קירבה, חיבור, גילוי והתחדשות! במהלך הטיול נעמיק את הקשר עם הטבע והסובב אותנו דרך התנסות במיומנויות קיום קדומות- הדלקת אש ללא גפרורים, מודעות ופתיחת החושים, הכנת כלים מעץ ועוד. נהנה מנופי צפון הנגב, נרכב ונוביל את שיירת החמורים, נאכל ארוחות נוודים סביב המדורה ונישן תחת שמים זרועי כוכבים. ההצעות שלנו: טיול חמורים ל- 24 שעות: נצא לשדות והמרחבים בצהרי היום, נעמיס את הציוד על גבי החמורים. בדרך נתנסה במיומנויות קיום קדומות. נישן בשטח תחת מיליון כוכבים ונחזור למחרת. כולל ארוחות נוודים. טיול חמורים ל- 4 שעות: נצא עם החמורים לעומק השטח, נעבור סדנת גיבוש משפחתית ונעצור בדרך לארוחת נוודים. טיול חמורים ל-2 שעות: נצא עם החמורים לסיבוב בשדות ונעצור לארוחת נוודים בדרך. מסעות נודדים: טיול נודד במרחבי צפון הנגב של עד שבוע ימים. *ניתן לבנות תוכנית אישית ומותאמת לכל משפחה. במיוחד לדרום אדום – בימים ראשון עד רביעי הנחה של עד 50 ₪ לאדם.  יש לתאם טלפונית. 
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295895
כתובת: יכיני
מייל: svk25591@gmail.com

"באופן" - טיולי אופנים לפריחה

כשאתם מטיילים בצרפת לא תנסו יין וגבינות? תנסו. וכשאתם במערב הנגב? ברוכים הבאים לבירת אופני השטח של ישראל. זו ההזדמנות להתנסות ולהכיר לילדים וגם לכם מסלולים ומקומות מופלאים לכל המשפחה, רק אתם והנגב. מגוון אפשרויות רכיבה: – השכרת אופניים רגילה. – ניוד האופניים מחוץ ליכיני אל המקום הרצוי עבור קבוצות – טיול אופנים מודרך: זוגות, משפחות, קבוצות ובודדים. – מאוד מומלץ בסופי שבוע, חגים, ותקופת פריחת הכלניות. כל מטייל שמגיע ורוכב עצמאית מקבל מפה והמלצות היכן לרכב וכמובן שאנחנו ניידים לעזרה בשטח במקרה של תקלה. נקודת ההתחלה נמצאת סמוך ליציאה נוחה וצמודה לשטח מדהים עם מגוון אפשרויות רכיבה: רמה קלה שמתאימה לכולם, רמה בינונית ורמה גבוהה. מוזמנים לצאת לחוויה מיוחדת בבירת אופני השטח של ישראל. בימים ראשון, שני ורביעי – במיוחד עבור דרום אדום – הנחה של 50% הנחה – המלאי מוגבל.  יש לרכוש כרטיסים באתר ולתאם שעת הגעה בטלפון.  בימים שלישי, חמישי ושישי – יש לתאם הגעה טלפונית.  לרכישת כרטיסים לימים ראשון, שני ורביעי:
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295755
כתובת: מושב שרשרת
מייל: chef.roded@gmail.com

אירוח בחצר השף רודד

השף רודד עטיה מכין ארוחות גורמה פרטיות ולאירועים, נותן ייעוץ קולינרי, מעביר סדנאות בישול באוירה כפרית ועם חומרי גלם המגיעים מגינת הירק הפרטית שלו. בתיאום מראש – לא בשבת סדנת פרנה – אירוח בחצר השף: (17.2.21, 24.2.21) עבודת צוות ולמידה על מקורות הפרנה והאסאדו, טכניקת הבישול וסוגי הבשר. קבלת פנים: שתיה קרה כולל יין מהיקב בוטיק של השף, פוקאצ’ות עם מלח ים וירקות לצד שלושה סוגי רטבים: טחינה/זיתים/ממרח עגבניות, כרובית מטוגנת בבצק בירה. מה בתוכנית? כל אחד מהמשתתפים יעבוד בשת”פ עם השף להכנת המנה. נקצוץ, נתבל, נלוש ובסיום כל הכנת מנה נאכל ממעשה השף. כך שבמשך כל הערב אנו אוכלים, שותים , מבשלים ונהנים. אז מה בתפריט? צלעות עגל בפרנה – אסאדו  עופות שלמים בפרנה פטריות פורטובלו ממולאות בשר על קרם בטטה חזה ברווז על מצע עלי ביבי ורימונים סלט ירוק סלט עשיר – חסה, שרי, אגוזים, שערות גזר, חמוציות, ויניגרט סילאן קינוח: סופלה שוקולד שתיה : מים מינרלים , לימונדה טבעית , תה קר , יין מהיקב של השף , בירה השף רודד פועל בהתאם להנחיות משרד הבריאות , ומקפיד למלא אחר ההנחיות מתי? סדנאות יתקיימו בימי רביעי בתאריכים: 17.2.21, 24.2.21 בשעה 19:00 במושב שרשרת. מחיר: במיוחד עבור דרום אדום הסדנא במחיר של 200 ₪ (במקום 250 ₪) שימו לב, קיום הפעילות מותנה במינימום משתתפים. ההזמנה תתקבל אבל לא תחוייב עד שירשמו מינימום משתתפים. להזמנת כרטיסים:    
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295748
כתובת: זמרת
מייל: dhazayit@gmail.com

דרך הזית

במהלך דרום אדום יתקיימו  בימים א’-ה’: מבחר סדנאות – מקרמה, מלאכות קדומות, עץ, שזירת פרחים, קליעה ימים א’-ה’ בין השעות 12:00-13:00 יום ו’ בין השעות 9:00-10:00, 11:00-12:00 מותנה במינימום נרשמים, העלות משתנה בהתאם לסדנה. חפש את המטמון – משחק חידות לכל המשפחה בין העצים והשתילים של דרך הזית מסתתרות חידות ומשימות מגניבות ומאתגרות אותן יצטרכו המשתתפים למלא על מנת למצוא את המטמון… חושבים שתצליכו?! סיור בחממות ובדרך עצי הזית – נצא יחד לסיור בין הפרחים, העציצים ועצי הזית העתיקים על מנת להכיר את הסיפור של ‘דרך הזית’. נלמד על הליך הגידול, נדבר על חקלאות ישראלית ועל מה זה להיות חקלאי בעוטף עזה, וכמובן, שנבקר במטע עצי הזית שלנו שמכיל את אוסף עצי הזית הגדול ביותר במדינה. בין מאות העצים נפגוש את עץ הזית העתיק ביותר בארץ (וגם נגלה לכם בן כמה הוא…), את עץ הזית שספג פגיעה ישירה של רקטה ועוד. ימים א’-ה’ בשעות 11:00-11:45 ימי ו’ בשעות 10:15-11:00 הסיור ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש, מותנה במינימום 10 משתתפים. פיתות בטאבון – ימים א’-ה’ בשעות 11:00-15:00,  ימי ו’ בשעות 10:00-13:00 רכיבה על סוסים – ימים א’-ו’, מחיר – 20 ש”ח לרכיבה של כ-10 דק’ סלסלאות פיקניק – במקום ניתן לרכוש סלסלות פיקניק ולשבת באחת מפינות הפיקניק במטע הזיתים שלנו
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295739
כתובת: כפר מימון
מייל: ruven@bezeqint.net

בחצר של אורה

בחצר של אורה – כפר מיימון סיור ייחודי מודרך בבוסתן של 120 עצי פרי מ-80 זנים של פירות אקזוטיים. הסיור כולל טעימת מיצים תוצרת בית מפירות הבוסתן בליווי סיפורי שורשים אישיים מרתקים וסיפור ראשית ההתיישבות בנגב. מכירת ליקרים וקונפיטורות אורגניות מתוצרת הבוסתן, בירת בוטיק וסיידר תוצרת בית. כשר ונגיש לנכים מכירת ליקרים וקונפיטורות אורגניות מתוצרת הבוסתן, בירת בוטיק וסיידר תוצרת בית, חלקם סטנדרטיים וחלקם מאוד לא שגרתיים. בימי ראשון, חמישי ושישי ניתן להגיע לסיור בתאום טלפוני לרכישת כרטיסים לימי שני, שלישי ורביעי:
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295773
כתובת: סעד
מייל: maoz@saad.org.il

מעוז מול עזה-קיבוץ סעד מימי הקמת המדינה ועד ימינו

כל השבוע בתיאום, סגור בשבת. אתר הראשונים של קיבוץ סעד – מספר את סיפורה של ההתיישבות בנגב מנקודת מבטם של חלוצי בני עקיבא, שחלמו ולחמו ונשאו על גבם את המדינה שבדרך. תמונות מרגשות, תצוגה ייחודית, סרט קצר ותצפית מגג המבנה ההיסטורי לעבר רצועת עזה והאזור – ממחיש את חווית העוטף ויושביו. ניתן לשלב בתיאום ביקור באתרים נוספים בקיבוץ – בית הכנסת הייחודי, גן הקקטוסים, סיור בעקבות החוסן הקהילתי, ענפי יצור חדשניים, אמנות וארוחת צהרים קיבוצית. משך הסיור כשעה. עלות הסיור 25 ₪ לאדם. גמלאים וילדים 18 ש”ח  
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295741
כתובת: עלומים
מייל: tiyulim@alumim.co.il

חולמים ולוחמים במרכז בארות בנגב

ימים ראשון- עד רביעי- בשעה 10:00 ובשעה 14:00 סיור “חולמים ולוחמים” במרכז המבקרים ״בארות בנגב״ כולל ביקור של כשעה וחצי ב-2 תחנות המשלימות יחד את הסיפור המרתק של קבוצת בארות יצחק שבמשך שנים רבות הוצנע ונשכח. התחנה הראשונה היא ביקור מודרך באולם המורשת שבעלומים (תערוכת חפצים שמספרים, הדרכה מקצועית ומייצג מולטימדיה). התחנה השנייה אליה מגיעים באוטובוס של הקבוצה באופניים/ ברגל/ במכוניות – היא ״אתר המגדל״ אתר המורשת הלאומי הנמצא בלב השדות של קיבוצנו. עלות 25 ₪ לאדם אפשרות להסעדת קבוצות בקיבוץ. לרכישת כרטיסים:
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295894
כתובת: יער להב
מייל: agurnivut@gmail.com

ניווט למשפחות וארגונים

פעילות ניווט למשפחות וארגונים רוצים לבלות יום מיוחד בחיק הטבע? מחפשים פעילות חוויתית ומעשירה שתתאים לכל המשפחה? בא לכם לצאת מהשגרה ולבלות קצת זמן איכות עם החבר’ה מהעבודה? עגור אירועי ניווט מתמחה בהפקת משחקי גיבוש, סדנאות למנהלים ופעילויות למשפחות, בטבע ובאתרי תיירות ברחבי הארץ. נפגוש אתכם בחניון אי שם ביער, תקבלו מפה וחידון, ונשלח אתכם לדרככם. הפעילות מתאימה למשפחות ולקבוצות ולא נדרש ניסיון קודם. כל משפחה תנווט במסלול שונה ותקבע את הדרך ואת הקצב, מתי לעצור ומתי לחזור. אפליקציות ניווט לא יעזרו במקרה הזה אז התנתקו מהמסכים והצטרפו אלינו. מסלולי הניווט עוברים בין מרבדי הכלניות, ביער, ולאורך השדות, כי הכי בטוח לטייל באוויר הפתוח. מה בתוכנית? 9:30-12:30 מגיעים, מקבלים הדרכה קצרה על המפה, על הניווט ועל החידון, ויוצאים לדרך. חוזרים מתי שמתחשק עד השעה 14:00. מקבלים תעודות ומתיישבים לפיקניק בחיק הטבע. משך הפעילות: שעה וחצי – שעתיים וחצי בכיף ובנחת. נשמח להזמין לכם סל פיקניק מפנק לארוחת בוקר, שיחכה לכם בנקודת המפגש כשתגיעו. · הפעילות מתקיימת לפי הנחיות משרד הבריאות. זכרו להביא אתכם מים, כובע, נעלים נוחות להליכה, כובע וכלי כתיבה! הוראות הגעה מדויקות יישלחו לנרשמים. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש. מתי? ניווט למשפחות ביער דבירה – יום שבת, 13.2.21, 20.2.21 . לפרטים והרשמה לחצו כאן ניווט למשפחות ביער בארי – יום שני, 15.2.21, יום שלישי 16.2.21 במיוחד לדרום אדום ב-50% הנחה לפרטים והרשמה  לחצו כאן לקבוצות מאורגנות – ניתן לתאם פעילות בכל ימות השבוע.
לפרטים נוספים
לינה באזור

טלפון: 0777295741
כתובת: עלומים
מייל: bnegev@alumim.co.il

אירוח כפרי עלומים

עומדים בכל התקנים. שמחים ומצפים לארח במרכז ארץ הכלניות, צפונית לבארי באזור בו המדבר נשאר ירוק כמעט כל השנה שוכנות דירות נופש באווירה קיבוצית משוחררת, שיתאימו גם לקהל הדתי. 20 דירות נופש מרווחות וממוזגות בנות 1-2 חדרים, כולן מטופחות ונאות, וכוללות מטבחון וטלוויזיה דירות האירוח נמצאות בלב הקיבוץ, מרוכזות באזור אחד, ומוקפות בנוי מיוחד ומטופח, מדשאות, פרחים ופינות חמד רבות. ארוחות בכשרות מהודרת מוגשות בחדר האוכל בקיבוץ. בקיבוץ בית כנסת נאה ומטופח ובסמיכות בית מדרש עם ספריה רחבה בו ניתן לקיים מניין פרטי. לרשות האורחים עומדת בריכת שחייה (בעונה), בשעות נפרדות וכן אולם התכנסות ומשחקייה לילדים. במקום חניות לנכים, שבילים מרווחים ושירותי נכים עם מאחזים. ישנן דירות מונגשות לנכים, וכך גם בית הכנסת וחדר האוכל. וכל היופי והטבע שבקיבוץ: שדות מרהיבים, רפת, לול, טרקטורים, ובעיקר המון שקט. כשר.
לפרטים נוספים

טלפון: 077-7295720
כתובת: תקומה
מייל: S_raheli@017.net.il

כאן פקאן

שלושה צימרים גדולים, מרווחים וממוזגים המתאימים לאירוח זוגות ומשפחות, במושב תקומה. הנכם מוזמנים לחופשה מפנקת, שקטה ומרגיעה במושב דתי, במטע הפקאן. לשבת שקטה עם המשפחה, בקבוצות או לזוגות, בלב השדות של הנגב המערבי. בצימרים : בכל צימר שני חדרי שינה וסלון. בסלון טלוויזיה + DVD מזגן בכל חדר. אמבטיה הכוללת ג`קוזי. פינת אוכל ומטבחון הכולל- מיקרוגל, מקרר, כיריים חשמליות, קומקום חשמלי, כלי מטבח בשר/חלב. ערכת קפה וחלב. שעון שבת, פלטה ומייחם לשבת. הצימרים מונגשים לנכים. לילדים: מדשאות מתקני משחקים לילדים, משטח לכדורסל וכדורגל, פינת חי, פינות ישיבה ומנגלים. בנוסף ניתן לערוך אצלנו "בכאן פקאן" ימי כיף או קמפינג למשפחות, ועדי עובדים ועוד והכל בצל עצי הפקאן . בהזמנה מראש ובתשלום נוסף , ישנה אפשרות למתנפחים לילדים, ליצנית, עבודות יצירה ועוד .
לפרטים נוספים
הסעדה באזור

טלפון: 077-7295727
כתובת: פדויים
מייל: yona240@gmail.com

חווית יונה

מושב פדויים ימים א-ו, (לא בשבת), בתיאום מראש אפשרויות להסעדה אותנטית תימנית על בסיס חלבי, כשר. ארוחת בוקר: ג'חנון/ קובניות. שקשוקה/ ביצים קשות ורסק עגבניות. 2 סוגי סלטים. טחינה/גבינה. - 40₪ למנה ארוחת צהריים: קוסקוס, מרק ירקות/ מרק ירקות עם עוף. קציצות ירק/ מפרום. סלט חמוץ. בלי עוף ומפרום 50 ₪ למנה ועם עוף ומפרום 65 ₪ למנה. כל זה לבוא ולקחת. אפשרות לקחת TAKE AWAY מעל 10 מנות אפשר להגיע ללקוח. אפשרות לקיטרינג לקבוצות בתיאום והזמנה
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295741
כתובת: עלומים
מייל: iruach@alumim.co.il

קפה המשולש

"קפה המשולש" – במרכז המבקרים בארות בנגב קיבוץ עלומים הארוחה מוגשת במזנון חופשי, ובה ממיטב התוצרת החקלאית הקיבוצית  ומאפים תוצרת בית. תפריט חלבי מגוון לבחירה. מושלם לקבוצות גדולות או חברות. כולל קהל דתי. אולם התכנסות ובו כ- 60 מקומות ישיבה, ופרגולה מזמינה ובה כ-40  מקומות ישיבה נוספים.
לפרטים נוספים

טלפון: 0777295741
כתובת: עלומים
מייל: iruach@alumim.co.il

חדר אוכל - קיבוץ עלומים

ארוחות לקבוצות בלבד בתיאום מראש. חלבי או בשרי. כשר למהדרין בנוסף , קפה ומאפה, לקבוצות, בהזמנה מראש
לפרטים נוספים
bnei_shimonshikmashaar_hanegevmerhavimeshkolsdot.negevKKL-120-logo-wide1-01בנק הפועלים-01