ממוזיאון המים לחץ השחור

מהמים לאש- ממוזיאון המים לחץ שחור 

מידע כללי :

  • אורך המסלול כ-5 ק"מ (מצומת הכניסה לניר עם).
  • בחניון חץ שחור- חורשת אהרהל'ה צוקרמן: שירותים, מים, מתקני פיקניק ומשחקים

 

את מסלולנו נתחיל במוזיאון המים והביטחון לנגב, ניסע בכביש מס 34 עד צומת הכניסה לקיבוץ ניר עם , נפנה אל כביש הכניסה לקיבוץ ונמשיך בנסיעה לכיוון מערב , נחלוף בדרכנו על שער הכניסה לקיבוץ (לא להיכנס לקיבוץ) נמשיך בנסיעה לאורך הגדר ולאחר כקילומטר נגיע לאתר .

הכניסה לאתר בתאום מוקדם וכרוכה בתשלום , לתאום ביקור : 0507549930 (לקבוצות).

מוזיאון המים והביטחון לנגב הוקם במקום בו התחיל צינור המים לנגב , המוזיאון ומרכז המבקרים בנויים בתוך בריכת מים עגולה , הכניסה אל המוזיאון דרך צינור מים ענק .

כל רעיון הובלת המים לנגב הינו סיפור ארוך ומרתק ששורשיו עוד בשנת 1939 בתוכניות שהגיש שמחה בלאס – מהנדס המים לסוכנות היהודית . המוזיאון מספר וממחיש את סיפור המים לנגב שבלעדיהם לא הייתה התיישבות בנגב.

נמשיך בסיורנו , נצא משער המוזיאון ונמשיך בנסיעה מערבה (ימינה) , בקצה הכביש סיבוב חד שמאלה , מימיננו ועל גבעה נישאה נמצא מאגר קצה של מי השפד"ן (השפד"ן  הנו מפעל לניקוז וטיהור השפכים בגוש דן. המים מטוהרים ומוחדרים לאדמה בחולות ראשל"צ. החול משמש כמסנן. המים המטוהרים מוזרמים למאגרים ומשמשים לחקלאות או להשבה לנחלים בטבע). רצוי לרדת מהרכב ולהתרשם מגודלו של המאגר , חברת מקורות הכשירה במקום חניון קטן .

מכאן נמשיך בנסיעה והפעם לכיוון דרום. לאחר נסיעה קצרה נפנה ימינה ונכנס בשער הבקר לדרך עפר וניסע עד לפשפש הכניסה , הגענו למצפור אסף סיבוני, במקום תצפית נוף מרהיבה על דרום מישור החוף וצפון רצועת עזה. התצפית חושפת בפנינו את הבעיה הגיאופוליטית ביננו לבין הפלשתינאים ולמרות סבך הבעיות ינעם לאוזננו קול הפעמונים הנישא ברוח . המצפור נבנה לזכרו של אסף סיבוני מחללי אסון המסוקים . אסף בן קיבוץ ניר עם אהב את האיזור והטבע. במקום נבנה פעמון רוח ייחודי אשר מספר פעמוני הרוח מציינים את שנות חייו שנגדעו בטרם עת.

נחזור אל הרכב ואל כביש השירות להמשך נסיעה קצרה, מייד לאחר תחנת השאיבה של מקורות נפנה ימינה על הכביש ונגיע אל נקודת תצפית נוספת, מצפור נביה מרעי. זוהי גבעת נזמית שעליה הונצח זכרו של אל"מ נביה מרעי בן העדה הדרוזית מהכפר חורפיש .

אל"מ נביה מרעי נפל ביום ה 27 לספטמבר 1996 בקרב על מוצב טרמית בגזרה הדרומית של רצועת עזה . הוא נהרג מירי צלף בעקבות אירועי פתיחת מנהרת הכותל. הקק"ל הכשירה במקום גן זיכרון יפה וצנוע ובו ניטע מחדש עץ הזית שהיה בחצר ביתם של משפחת מרעי – העץ ניטע בחורפיש עם היוולדו של נביה והועתק לגבעת נזמית לאחר מותו .

נחזור אל הכביש ונמשיך בנסיעה דרומה עוד מספר דקות , בקצה הכביש מצויה חורשה על שם ארהלה צוקרמן, ובה חניון דרכים יפה ונעים המתאים להפסקה קלה .

בצמוד לחניון הוכשר אתר הנצחה: "אתר חץ שחור", אתר מיוחד במינו בארץ המנציח 11 פעולות של חטיבת הצנחנים בין השנים 1953 – 1957 , זהו אתר יפה ומרשים ובו מצבות אבן עליהן חקוק תאור מפורט של כל פעולה ותוצאותיה. במקום תחנת שמע המתארות את סיפורי הקרבות. באתר הוכשרו חניון ושירותים נגישים לנכים.

בהמשך הדרך , בית "שביתת הנשק" – במקום זה נפגשו משלחות שביתת הנשק של צה"ל ושל הצבא המצרי לאחר מלחמת ששת הימים .

 

 

אתרי ביקור סמוכים: הגלריה של שוש קיבוץ כפר עזה, מעוז מול עזה, החצר של אורה והגלריה של מתי אורלוב בכפר מימון, בית הכנסת וגן הקקטוסים בקיבוץ סעד, צומת סעד(בתקופת הפריחה), דרך נחל שקמה, מאגר נחל עוז שנפרץ, יער אסף שמחוני.

חניונים: חניון ע"ש אהרל'ה צוקרמן חץ שחור (נגיש לנכים), חניון ע"ש יונתן ורמולן בצומת סעד (בחלק הצפוני של יער בארי), חניון רעים- דרך מתקני המים