דרך השדות

מידע כללי :

אורך המסלול : כ 20 ק"מ על דרך השדות ובינות לחלקות החקלאיות .

      בכניסות לדרך שלטי הסבר ומפה. .

זכרו , החממות . הפרדסים , השדות החקלאיים
וכל היופי סביב הם מקור 
פרנסה עבור החקלאים –
אתם מוזמנים לטייל , לראות ולהתרשם ,
לעצור ל
צד הדרך וליהנות ממראה העיניים בלבד !!!

חל איסור מוחלט על איסוף או קטיף של תוצרת חקלאית .

לתאום הדרכה מראש, המשלבת את סיפורה של החקלאות יחד עם הרבה חוויות , הפעלות וטעימות:

תיירות גבולות – 0547919043, תיירות צאלים – 08-9989268, שביל הסלט:052-8535442

מתי בפעם האחרונה התרגשתם מחקלאות , מהריחות והטעמים , מהצבעים , האדמה והאופק ?

נתיב הטיול מציג למטיילים את העולם שמאחורי הירקות , הפירות והפרחים שנמצאים על המדף במרכול . כאן תלמדו שיש סברס בלי קוצים , שהקובו הוא גם גידול אקזוטי ולא רק גדר חיה , שהאננס לא גדל על עץ ורוקט הוא שם של ירק לסלט . את החיטה קוצרים ולא קוטפים ושהוצאת תפוחי אדמה או בטטות איננה עבודה קלה . שיש אלפי דונם פרי הדר , שעגבניות שרי גדלות בחממות ואת צמחי התות שותלים בתעלות תלויות בגובה של מטר . 

אז איך מגיעים ?

אל דרך השדות ניתן להיכנס משלושה כיוונים:

1. שער צאלים- נוסעים על כביש 222 ופונים אל כביש הכניסה לקיבוץ צאלים , לפני שער הכניסה פונים ימינה ומייד בתחילת הדרך שלט הכוונה ותיבת מפות .

2. שער גבולות- נוסעים על כביש 222 ופונים אל כביש הכניסה לקיבוץ גבולות , לפני שער הכניסה לקיבוץ פונים ימינה בכביש עוקף וממשיכים על פי הסימון של דרך השדות.

3.שער חבל שלום- נוסעים על כביש 232 דרומה עד צומת הכניסה למושבי חבל שלום, פונים שמאלה עד לצומת שבין תלמי יוסף לפריגן , ממש בצומת מתחילה הדרך.

הדרך מסומנת בצבע כתום ומשולטת לכל אורכה.

נתחיל את טיולנו משער צאלים לאחר שקראנו את ההנחיות והסתכלנו במפה הניצבת בכניסה למסלול נמשיך בנסיעה מערבה (ימינה) לאורך הדרך שלטי הכוונה . נעבור בשדות חקלאיים רבים , השורות הישרות הזרועות בוטנים או העגלות העמוסות גזר כתום ומכל עבר נראים סימניה של החקלאות , "דרך השדות" עוברת במרחבים פתוחים של שדות פלחה ושלחין , תפוחי אדמה , בטטות, גזר, בוטנים, צנונית, חיטה ועוד.

לאחר נסיעה קצרה נגיע אל גבעת האירוסים (במסגרת). במחצית הדרך נגיע אל גבעה נישאה וממנה תצפית נוף נהדרת על המרחב כולו , בימים בהירים ניתן לראות מזרחה את העיר אופקים ובאר שבע , בכיוון צפון העיר אופקים ומדרום לנו ניתן להבחין באופק הרחוק את ג'אבל הלל שבסיני .

נמשיך בנסיעה קצרה ונגיע אל מצפה גבולות , אחד משלושת המצפות שעלו לקרקע בשנת 1943 , האתר בנוי מלבני בוץ ומשחזר את ימיו הראשונים של היישוב . מומלץ לבצע סיור באתר המציע פעילות חווייתית למשפחות וילדים. נחזור אל דרך השדות ונמשיך בנסיעה מערבה אל כיוון מכלול היישובים של חבל אבשלום. ככל שנתקרב אל גוש המושבים נבחין בשינוי באופי הגידולים ולמעשה נגיע אל ההיי טק של החקלאות בחממות הרבות שנפרשות לפנינו .בחבל שלום אתרי תיירות ומורשת המאפשרים ביקור  וחוויה נוספים.

 

אירוס הנגב: האירוס הוא צמח עשבוני רב שנתי, בעל פקעת, ולנגב אופיניים שני זנים: אירוס הנגב ואירוס ירוחם. אירוס הנגב גדל בחולות הנגב הצפון-מערבי. הפרח ענק- עד 12 ס"מ. הפריחה פברואר-מרץ התאם למזג האוויר. הצמח לא נמצא בשטח של שמות טבע ולכן נפגע מעקירה ופעילות בשטח על ידי אנשים, וגם על ידי דורבנים שנוהגים לאכול את קני השורש של הצמח. כחלק מפעילותה בפיתוח דרך השדות הכשירו הקק"ל והרט"ג. האזור מוגדר ומשולט לצפייה באירוסים. כמו רוב מיני האירוסים בישראל, אירוס הנגב הוא פרח מוגן, אתרים נוספים לצפייה באירוסים: בסמוך לאתר דנגור, נחל הבשור בסמוך לצאלים, מאחורי קיבוץ ניר יצחק.

 

מאגר הלל- מאגר הלל הנו הדרומי בשרשרת מאגרים המווסתים את אספקת מי השפד"ן (מכון טיהור שפכי גוש דן) לנגב. נפחו 4 מליון מ"ק, גובהו 110 עד 120 מ' מעל פני המים והוא מכוסה ביריעות איטום למניעת חלחול המים לאדמה.המאגר מתמלא בעונת החורף ואספקת מים מתבצעת בעונת ההשקיה. על ידי כך מביא המאגר לחיסכון במים ואנרגיה. מאגר המים ממוקם בקצה של "דרך השדות". לצד המאגר ישנו מצפור מיוחד ומצפה על גבעה נישאת בצמוד למאגר וממנו ניתן להשקיף על מפגש הגבולות, יישובי חבל שלום, ישובי החלוציות וחולות חלוצה. השילוב בין מי המאגר לנוף החקלאי הירוק ולחולות המדבר הדרומי הם תמונה מרשימה למטיילים בדרך השדות.

 

אתרי ביקור סמוכים: חוות הקקטוסים בתלמי יוסף, אנדרטת אוגדת הפלדה, דנגור(נירים הישנה), הדיונה הגדולי (לבעלי 4X4), חמאם צאלים- מרחצאות מים טרמומינראליים, מצפה גבולות, גן לאומי פארק אשכול. חניונים: חניון השלום בחורשת השלום (סוף דרך השלום), חניון אנדרטת אוגדת הפלדה, חניון דנגור.