מחוות השקמים לביתרונות רוחמה

חוות השקמים אל ביתרונות רוחמה

מידע כללי :

  • אורך המסלול: כ- 10 ק"מ
  • לאורך המסלול אין מקורות מים / שירותים

 

הערה חשובה: בתקופת החורף דרכי העפר באזור קשות למעבר לרכב שאינו בעל הנעה מתאימה. רצוי לבדוק מבעוד מועד באם דרך העפר מרוחמה ועד לגבעות הבריכה עבירה לכל רכב.

את מסלולנו נתחיל בצומת איבים על כביש 232 שם נפנה מזרחה לכביש 334 (ניתן גם להגיע מצומת בית קמה ולנסוע בכביש 334 מערבה).כקילומטר לאחר הפניה מצד ימין נעבור על פני אתר שמחה, תחנת שאיבה של חברת מקורות (ומרכז מבקרים באמצע השבוע). נגיע עד לאזור מנחת המסוקים (רחבת בטון) בו נחנה את הרכב. נצא להליכה רגלית קצרה שבהמשכה נגיע אל גבעת הוג'ה. בשנים האחרונות הפכה הגבעה לאתר תיירות של ממש, משום שעל פסגתה נמצא קברם של אריק ולילי שרון. המקום מוקף בגדר ברזל. מהגבעה תצפית מציונת על חוות שקמים הנמצאת מעברו השני של הכביש. בתקופת הפריחה הגבעה מתכסה בצבע אדום בוהק של פריחת הכלניות.

נחזור אל רכבנו ונמשיך בנסיעה מזרחה על כביש 334, בדרכנו נחלוף על פני חוות שקמים ובהמשך על פני קיבוץ דורות. נמשיך בנסיעה ולאחר כ- 6 ק"מ נגיע לקיבוץ רוחמה, נגיע כמעט עד לשער הקיבוץ, כאן נפנה שמאלה ונרד בדרך העפר המשולטת בשלט חום המפנה אותנו אל יער רוחמה.ניסע בשביל שמתעקל ימינה (צפונה). אנו נמצאים על סכר אדמה שהוערם על ידי המתיישבים הראשונים של רוחמה, על גבי נחל רוחמה, לסכירת מי הגשמים לצורך השקיית המטעים. בחורף גשום ניתן לראות במקום אגם עונתי. נחנה כאן את הרכב ונרד לסיבוב רגלי בינות לבתי הכפר ג'ממה (מסומן בכחול במפת סימון השבילים).

בכפר ג'ממה חיו ערבים תושבי האזור ובשלב מסויים ברחו תושבי הכפר בשל חובת הגיוס לצבא התורכי. בתי הכפר נבנו מלבני בוץ ואבנים שנלקחו מהסביבה. תושבי המקום התפרנסו מחקלאות ורעיית עדרים. זהירות- אסור לטפס על הקירות.

משסיימנו את ביקורנו בכפר נמשיך בהליכה רגלית קצרה על השביל צפונה ולאחר כ- 200 מ' נבחין בצד ימין של הדרך בגבעה ועליה שלט לבן המורה על אתר ארכיאולוגי. במקום שרידי מבנים, בורות מים ורצפת פסיפס יפה, אלה הם שרידיו של מנזר/בית חווה מהתקופה הביזנטית (לפני כ- 1500 שנה לערך). בעת טיולכם במקום היזהרו מבורות פתוחים ואנא שימרו על האתר.

נחזור אל הרכב ונמשיך בנסיעה במעלה הדרך ונגיע אל מגדל התצפית של יערני הקק"ל. אנו נמצאים בנקודת גובה 184, מהמקום תצפית נוף מרהיבה על הסביבה כולה.

מכאן נמשיך על פי השילוט אל "גבעת הבריכה" – מרחוק ניתן להבחין בבריכת מים עגולה הניצבת בראש הגבעה. במקום זה עבר קו המים המזרחי שיצא מקידוחי ניר עם והגיע עד חצרים. חברת  "מקורות" הכשירה את המקום לטובת המבקרים ואף הציבה שילוט הסבר.

מכאן נחזור לעבר קיבוץ רוחמה, כאשר נגיע אל כביש הגישה לקיבוץ נפנה ימינה ולאחר מכן שמאלה לדרך המובילה ל'אתר הראשונים'. המספר את סיפורו של קיבוץ רוחמה. במקום תערוכת כלים חקלאיים, שולחנות פיקניק, מים ושירותים.

מכאן נחזור לכביש 334. מומלץ להמשיך ולטייל במרחב על פי המסללים שבחוברת.

(המעוניינים להמשיך אל דרך ארץ הביתרונות יצאו אל כביש 334 ויפנו שמאלה (מזרחה), המרחב מרוחמה ועד לאזור בית קמה מכונה "דרך ארץ הבתרונות", בשל תצורת הקרקע. נמשיך בנסיעה ולאחר כשני ק"מ נגיע לשלט שיכוון אותנו לדרך עפר המורה: "שמורת בתרונות רוחמה". ניסע על הדרך האדומה היוצאת מהשער האחורי של קיבוץ רוחמה וממשיכה דרך החורשה עד לאזור הבתרונות, נחנה את הרכב ונצא לסיור באזור הבתרונות.

 

אתרי ביקור סמוכים: "אתר שמחה"- מרכז מבקרים בנושא המים חברת מקורות, "אתר הראשונים", "הנפחיה של אמנון"- בקיבוץ רוחמה. מסלול נחל שקמה, נתיב המוראלים באור הנר, החווה ההולנדית בשדה צבי.

חניונים בסביבה הקרובה: חניון איבים וחניון יגאל אלון