מוזיאון מורשת צאן ברזל

מוזיאון אוסף משפחתי של עבודות המתכת של בעלי מלאכה ירושלמים, המציג את מורשתנו לאורך המאה ה-.20.

נווט באמצעות:   

סיפורה של המדינה יכול להתבטא במגוון דרכים: אתרים היסטוריים, ספרות, שירה, שטרות, מטבעות, שמות מקומות ועוד. דווקא בצאלים תמצאו מוזאון מיוחד ומרתק המציג  את  המורשת הארצישראלית של תשעים השנים האחרונות מוטבעת בפלדה ובמתכת.

הסיפור התחיל בסבא שמואל שעלה לארץ מוינה ב-1911. בהמלצת מורו ורבו בוריס שץ מבצלאל פתח בירושלים בית מלאכה לחותמות ולפיתוחים אומנותיים. שמואל עוד נע על הקו וינה-ירושלים אבל לבסוף השתקע סופית בעיר הקודש ופעל בה עם שני בניו.

מאז שנת 1913 ועד 2003 טבעו שני דורות משפחת קרצ'מר סמלים, מדליונים, אותות ואביזרי מתכת אחרים לאלפי לקוחות: גופי המנדט הבריטי, מחתרות, כנסיות, הצבא הפולני של אנדרס, המשמר המלכותי ההאשמי, מלך אתיופיה, עיריות עבריות, עיריית שכם, הבונים החופשיים, קרן היסוד, קק"ל, מדינת ישראל, צה"ל, הרשות הפלסטינית, צבאות זרים, גופים פרטיים ועוד ועוד.

ב-2003 החליט אליהו לסגור את העסק המשפחתי שפעל בירושלים. חדרי בית המלאכה היו גדושים בעשרות אלפי פריטים שכללו מכונות, מבלטים ומוצרים. בועז בנו הוזעק לסייע בפינוי וחילץ מפעם לפעם פריטים, שאותם איפסן במקלט הסמוך לביתו שבקיבוץ. יום למחרת חיסול בית המלאכה, נפטר אליהו קרצ'מר בשנתו.

במשך כעשר שנים שכנו להם מאות הפריטים במקלט הקטן  והצפוף. לימים התחוור לבועז שהציל אוצר היסטורי מרתק, שמשך מבקרים רבים ושימעו יצא למרחוק.

עם קבלת סיוע ממשלתי ("ציוני דרך", משרד ראש הממשלה)  וציבורי נוסף הצליח בעז להקים את המוזאון שנחנך בקיץ 2018.  החלל החדש והמרשים, בעיצוב ובתכנון ייחודי (שלומי ליבשיץ, "טחנה לעיצוב") המשמר את אווירת בית המלאכה הוותיק, עם ערימות הפריטים שעוד ייחשפו וייחקרו.

תצוגה ייחודית ומרתקת, המספרת את סיפור המורשת של כל אחד מאיתנו -  מתוך פרי עמלם של חרטי הפלדה והברונזה הירושלמיים, שלא חשו את משק כנפי ההיסטוריה החולף  מתחת לידיהם...

כל ימות השבוע בתיאום מראש, לקבוצות  

איך מגיעים? רושמים ב  WAZE - צאלים
מספר טלפון :0777295777

לשליחת פניה לבית עסק זה לחצו כאן